Piráti našli trik, jak přeci jen vyhrát volby. Schovají se za STAN, na který nedokáže nic najít ani Andrej Babiš

Není tomu zase tak dávno, kdy se zdálo, že volby do Poslanecké sněmovny jsou v podstatě rozhodnuty a že Andrej Babiš se zřejmě premiérem nestane. Obě velké koalice dávaly dohromady jasnou většinu a ta silnější, PirStan, dokonce v dubnu atakovala hranici třiceti procent v předvolebních průzkumech. Nezdálo se přitom, že v koronavirových problémech utopený Babiš dokáže tento stav ještě zvrátit.

Jenže přesně to se stalo. Piráti se spolu se Starosty nechali poněkud uchlácholit jednoznačným vedením a kampaň jeli na půl plynu. Do toho navíc představili několik témat, jež se ne všem jejich potenciálním voličům pozdávala. Andrej Babiš vycítil šanci a zejména na Piráty vykydal pěkných pár “kyblíků hnoje” v čele s výrokem, že Piráti chtějí lidem do bytů stěhovat migranty, což je pochopitelně neférová, ale o to efektnější zkratka někdejšího koketování Pirátů s větší tolerancí vůči migrantům a nešťastných návrhů na řešení bytové krize.

Výsledek je zjevný. Zatímco koalice PirStan setrvale padá, Hnutí ANO nečekaně přeskočilo magickou hranici třiceti procent. Pokud by se tak volby konaly teď, možná by ještě navýšilo svůj volební výsledek z roku 2017, což by bylo popravdě stěží uvěřitelné. Čtěte více: Babiš už zase drtí konkurenci. Pokud PirStan a Spolu budou nadále stejně zoufalé, získá ve volbách nejlepší výsledek v historii

PirStan teď chce situaci přeci jen na poslední chvíli zvrátit. A zdá se, že na to půjde od lesa. Zatímco dosud byli v kampani vidět především Piráti, což příliš nefungovalo, teď to vezmou do svých rukou Starostové.

Do hlavní předvolební debaty v České televizi tak překvapivě nezamíří Ivan Bartoš, ale šéf STAN Vít Rakušan, zatímco Bartoš bude diskutovat v méně důležitém duelu s lídrem koalice Spolu Petrem Fialou na televizi Nova. “Starostové jsou naši partneři, ve všem jsou tak samozřejmě naplno zapojeni a celou kampaň děláme maximálně společně s akcentem na obě strany,” řekl pro Lidové noviny šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Přestože Starostové byli zpočátku považováni za výrazně menšího koaličního partnera, v posledních měsících se jejich síly s Piráty vyrovnávají. Nakonec mohou mít i navrch. “Jejich síla se může ukázat v úplném závěru, kdy jde o kontaktní kampaň. Na lokální úrovni jsou velmi dobří,” uvedl expert na politický marketing Karel Křivan, podle kterého je ještě čas na to, aby kampaň této koalice dostala nový šmrnc.

Zatímco Starostové by měli obstarat hlavní část závěru koaliční kampaně, u Pirátů se podle Lidových novin zrodil plán, podle kterého se chtějí vrátit k tomu, co jim dobře fungovalo v předchozích volbách. Pokusí se obnovit image mladé, lehce revoluční strany, který se paradoxně v předchozích měsících snažili upozadit s cílem zaujmout co nejširší masy. Ukázalo se však, že to nefunguje. Piráti tak teď ze všeho nejvíce chtějí získat zpět voliče, které poztráceli.

Pirátská strana chce teď Českou republiku objíždět s divadelním představením, ve kterém budou vedle herců zpodobňujících členy Babišovy vlády hrát také politici Pirátů.

Piráti se tak chtějí soustředit sami na sebe. Aby opět našli to, co ztratili. Do předvolebních střetů potom za ně půjdou Starostové v čele s Vítem Rakušanem. Nedávno se přitom objevila zpráva o jeho sledování, která byla dána do spojitosti se spekulací, že Andrej Babiš zadal svým lidem, aby na Rakušana našli nějakou špínu. To se podle všeho nepodařilo, a tak může tento, na tuzemské poměry až překvapivě “čistý” politik předvést v závěru kampaně svůj um.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments