Druhá dávka vakcíny Pfizer ochromila celou rodinu. Všichni jsme druhý den byli nepoužitelní, říkají

Podle oficiálních informací se očkování proti covidu-19 snáší poměrně dobře, tedy srovnatelně s jinými typy vakcín. Mohou se vyskytnout menší komplikace, jako je horečka či zarudnutí místa vpichu, ale ty by měly velmi brzy zmizet.

Někteří lidé však popisují vlastní zkušenost s očkováním, která tak bezproblémová nebyla. Web TN.cz poukázal na případ rodiny Miroslava z Prahy. Podle něj bylo několik jeho příbuzných naočkováno druhou dávkou vakcíny Pfizer. U všech se pak objevily zdravotní komplikace.

Druhou dávku minulý týden dostal táta, moje žena, tchán, tchyně i švagr. A všichni byli druhý den naprosto nepoužitelní – měli bolesti hlavy, průjem, teplotu a byli unavení,” popsal pro tn.cz Miroslav. Ten však už nevysvětlil, jakým způsobem se celá rodina k vakcíně dostala. Není ani vyloučeno, že může jít o dezinformaci.

Státní úřad pro kontrolu léčiv přitom zatím eviduje pouhých 322 hlášení o vedlejších účincích vakcíny. Lidé si nejvíce stěžují na horečku, bolest hlavy nebo únavu. Podobné efekty na sobě pocítil i prezident České lékařské komory Milan Kubek. “Měl jsem zvýšenou teplotu, cítil jsem únavu, ospalost. A to jak po první, tak i po druhé dávce.

Epidemiolog Roman Prymula uvádí, že vedlejší efekty jsou častější právě po podání druhé dávky vakcíny. Komplikace jsou podle něj dobře zdokumentované a v drtivé většině nezávažné, proto se také obvykle nehlásí. Sám Prymula ví o jednom pacientovi, u kterého komplikace trvaly delší dobu, přibližně pět dní.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments