Důchodce jezdil bez dálniční známky. Pokutovat ho nemohli. Zjistil totiž, že v zákoně je velká mezera

Dálnice zkracují vzdálenosti a šetří čas. Ale jejich užití něco stojí. To se ale nepodařilo italskému důchodci, který našel neortodoxní způsob, jak jezdit dálnicemi naprosto zdarma. Jak si poradil s výzvou vyhnout se dálničnímu poplatku?

Výzva dálniční známky

V České republice je dálniční poplatek tradičním způsobem financování údržby a rozvoje dálniční sítě. Od roku 1995 jsme si na něj zvykli, i když s nárůstem ceny dálniční známky z původních 400 Kč na současných 1 500 Kč nejsme zrovna nadšení. Někdo může říci, že dálnice za tu cenu nejsou vždy v ideálním stavu.

Placený luxus, který ne vždy stojí za to

Pravdou je, že stav našich dálnic ne vždy odpovídá ceně, kterou za jejich používání platíme. Proto nejsou vzácné případy, kdy se řidiči pokusí dálničnímu poplatku vyhnout. Takové chování je ale riskantní. Může stát až 20 000 Kč při správním řízení, a dokonce až 100 000 Kč při záměrném zneužití systému.

Mezera v systému: cesta po dálnici zdarma

Kouzelný trik, který objevil italský důchodce, spočíval ve využití systému pro vzdálené placení na mýtných branách. Když se přiblížil k bráně, přitiskl se co nejblíže k vozidlu před ním a proklouzl, když se brána otevřela pro předchozí auto. Jako záchranný člun na Titaniku využil mezeru mezi autem a padající závorou.

Konec jízdy zdarma: důchodce dopaden

Po dvou letech ale tvrdý pád na zem. Provozovatel mýtných bran dopadl důmyslného důchodce a oznámil celou záležitost státnímu zastupitelství. Důchodce, který byl identifikován díky registrační značce svého vozu, byl dopaden a nyní čelí pokutě ve výši 100 000 Kč. Ovšem tento důchodce se nenechá jen tak zlomit. Odhodlaný vzdorovat systému, najal právníka a odmítá zaplatit. I přes závažnost situace a hrozbu pokuty se nemíní vzdát bez boje. Zdá se, že osmdesátiletý “bezplatný cestovatel” je připraven postavit se na odpor.

Foto: Shutterstock

Nejistá budoucnost

Je tedy nejisté, jak tento případ dopadne. I když prokuratura naznačila, že by mohla po zaplacení pokuty řízení zastavit, důchodce se zdá být rozhodnutý odmítnout pokutu zaplatit. Bez ohledu na to, jak to celé skončí, je jisté, že tento případ představuje fascinující příklad toho, jak někteří lidé hledají a nacházejí nekonvenční způsoby, jak se vyhnout placení poplatků.

Reflexe a důsledky

Tento případ nabízí zajímavou reflexi na stále se zvyšující ceny dálničních poplatků a na stav dálnic, který často neodpovídá tomu, co za ně řidiči platí. Představuje také potřebu neustálého zkoumání a zlepšování systémů, aby byly všechny potenciální mezery vyloučeny. Bez ohledu na to, jak se věci vyvinou, příběh tohoto důchodce nás jistě donutí zamyslet se nad systémem dálničních poplatků a možná přemýšlet o tom, jak ho můžeme zlepšit.

Foto: Shutterstock, zdroj: edalnice, Roma.Corriere

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

6 názorů k článku “Důchodce jezdil bez dálniční známky. Pokutovat ho nemohli. Zjistil totiž, že v zákoně je velká mezera

 1. Za údajné,, dálnice” bych také neplatil.
  Jezdím každý týden od Krakowa, až k Lublinu téměř. Stovky km bez vymáhání poplatků od státu po řidičích do 3.5 t. A to je dàlnice. Skutečná. A4 a potom od Rzeszowa tzv. expresůvka. Tedy rychlostka s názvem Via Karpatia, kde je rychlost upravena na max. 120km za hod oproti A4, kde je 140.
  A Via Karpatia strčí do kapsy českou D1, kdy ji mnohonásobně převyšuje svým komfortem a v Polsku to je JEN expresuvka, ne dálnice. Svatá prostoto. Co tu řešíte? Zase ten zaprděný český píseček.

  1. Co tu řešíte vy? Srovnávat národní hlavní tepnu a oproti tomu méně významnou dálnici v Polsku 😄 v Polsku oa neplatí, protože ty dálnice nikam nevedou a není využitelná sít. Na hlavních úsecích budou platit i OA a za 2x průjezd těch 3 úseku to vyjde jako na roční známku u nás.

 2. Já vyřeším dálniční poplatky od příštího roku taky jednoduše, známku za 2300,- si prostě už nekoupím a budu jezdit po okreskách. A domnívám se, že nebudu ani zdaleka jediný.

  1. Když občas přijedu do Česka jezdím po okreskách, už dlouho. Nehodlám té pakáži věnovat, ani Ká. Vzhledem k tomu, že mám republiku z let minulých projetou křížem krážem, tak se neztrácím. Naposled, když jsem jezdil po okreskách, tak s papírem od kamaráda z OV, že tam pracuju a s dalším papírem, že bydlím za hranicí. Všude mě museli pitomečci pouštět projet, když tá ku*da v červeném svetru okresy zarygkovala😂😂😂

 3. Kdysi jsem jel pro matku do Kyjova s tím, že jí dovezu do Prahy na rychlík, ona dojede vlakem a já se vrátím domů. Jízda na D1 – popojet pár metrů, počkat, zase popojet, počkat………. U V.Meziříčí jsem sjel z tzv. dálnice a mazal přes Žďárské vrchy, jinak bych byl bez šance. Potom jsem si koupil známku ještě 2x a při stejných několikerých zkušenostech během těch dvou let jsem tzv. dálnice hodil za hlavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *