Důchodci budou mít žně. Strany se předhánějí v tom, která jim přidá víc. Těšit se mohou i na další “rouškovné”

Politické strany v České republice před volbami dle očekávání zacílili na lukrativní voličskou skupinu, kterou jsou lidé pobírající starobní důchod. Prakticky všechny strany jsou teď přesvědčeny o tom, že právě těmto lidem je zapotřebí pomoci, a to buď zvýšením důchodů nad rámec zákonné valorizace, nebo i jednorázovým příspěvkem navíc, a to po vzoru loňského rouškovného.

Ministryně práce a sociálních věcí už předložila svůj návrh, kterým chce zvýšit penze od příštího roku o 300 korun nad rámec zákonné valorizace. Důchodci by si tak od ledna polepšili celkem přibližně o 750 korun.

Pokud tento týden neproběhne druhé čtení, tak budeme mít skutečně vážné problémy, a apeluji zejména na poslance hnutí ANO, stihnout do 30. září schválit valorizaci důchodů,” uvedla Maláčová na půdě Poslanecké sněmovny poté, co pro její návrh nehlasovali poslanci ODS a ANO. Tyto strany zřejmě budou předkládat vlastní návrhy, aby u voličů získaly body.

Pro významné navýšení důchodů je také Pirátská strana. Šéf jejího poslaneckého klubu Jakub Michálek ve Sněmovně potvrdil, že je pro zvýšení penzí nad rámec valorizace. A aby toho nebylo málo, vytáhl ještě potřebu vyplatit důchodcům mimořádný příspěvek. “Navrhneme vlastní pozměňovací návrh, který poskytne mimořádný příspěvek seniorům ve výši tisíc korun,” řekl Michálek.

Strany se začínají předhánět v tom, jak původní návrh Jany Maláčové ještě vylepšit. Například koalice Spolu chce přidat speciální bonus 500 Kč matkám za každé vychované dítě. SPD potom požaduje, aby kromě plánovaného navýšení důchodů dostávali lidé s penzí do 15 tisíc korun ještě pětisetkorunový příspěvek.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments