Vědci mají obavy. Vznikla trojnásobná mutace koronaviru, na kterou nezabírá očkování

Přestože aktuálně největší hrozbu představuje takzvaná mutace delta neboli indická varianta koronaviru, která se stává dominantní po celém světě a rychle zvyšuje počty případů, vědci už s obavami hledí na varianty, které vznikly poté.

Hrozbou je zejména kalifornská mutace, které se říká epsilon. Vědci z Washingtonské univerzity konstatují, že tato varianta má tři mutace spike proteinu, který virus používá ke vstupu a infekci do lidských buněk. Může proto ohrozit i plně očkované jedince. Mutace by totiž mohla poskytnout viru odolnost vůči neutralizujícím protilátkám, které generují dominantně používané mRNA vakcíny od společností Pfizer a Moderna. Mutace může být také schopná vyhnout se přirozeným protilátkám, které lidé získají po prodělání infekce koronavirem.

Experti tvrdí, že neutralizující protilátky chrání lidi před virem a schopnost mutace jim odolávat představuje velké ohrožení. Předpokládá se přitom, že varianta epsilon nemusí být nutně infekčnější než původní virus. Původně byla tato varianta detekována už v květnu minulého roku a do října prakticky neexistovala. Nedávno se však rozdělila na dvě samostatné větve. Ani jedna z nich však nevytvořila významnější ohniska jako třeba mutace delta.

Zdroj: science.sciencemag.org

Vědci, kteří 1. července zveřejnili svá zjištění v časopise Science, prozradili, že oba typy této mutace mají schopnost vyhnout se neutralizujícím protilátkám, které se nacházejí ve vakcínách Pfizer a Moderna, tedy těch, které využívají technologii messenger RNA (mRNA). Účinnost neutralizujících protilátek se v tomto případě snížila dramaticky, a to o 50 až 70 %. Zjistili také, že neutralizační aktivita byla snížená u 14 ze 34 protilátek, které jsou za ni zodpovědné.

Nové poznatky jsou znepokojující a de facto znamenají, že současná efektivita vakcín covid-19 nemusí stačit na trvalou ochranu před virem. Odborníci už jsou teď přesvědčení o tom, že imunitu bude třeba posilovat dodatečnými dávkami. Obě společnosti vyrábějící mRNA vakcíny už započaly klinické zkoušky pro posilňující dávky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sciencemag.org

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments