Vláda Pirátů dostala další tvrdou ránu. Potenciální partneři od nich dávají ruce pryč

Když se v minulém roce formovaly dvě velké volební koalice, jejich představitelé jednohlasně tvrdili, že cílem tohoto konání je především dostat Andreje Babiše z vlády. Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, jak přesně se poskládají a řadě lidí to bylo vlastně jedno, protože byli přesvědčení, že koalice Piráti/STAN a Spolu po volbách vytvoří jednu vládu.

Už tehdy však zkušenější pozorovatelé varovali, že jde sice o hezký, ale poměrně naivní plán. Vždyť budoucí vládu by tak tvořilo hned pět stran. A minulost ukázala, že už v momentě, kdy vládne více než jedna strana, jsou s tím v České republice velké trable a často to dopadá tak, že se ani nedovládne do konce volebního období.

Snaha o sestřelení Andreje Babiše navíc zakryla skutečnost, že dvě vůdčí strany obou koalic jsou doslova ideologickými protiklady. Zatímco ODS se drží konzervativních pravicových hodnot, Piráti se etablovali jako nová levice. A přestože se před několika lety zdálo, že se pravo-levé pojetí politiky vyprazdňuje, dnes zase nabývá na významu.

Blížící se volby pak pochopitelně vedou k tomu, že se vůči sobě obě koalice musí začít vymezovat. A při tom se začíná ukazovat, že jejich povolební spolupráce bude extrémně složitá, ne-li rovnou vyloučená. Piráti nahlas uvažují o zvyšování nejrůznějších daní a jedním dechem mluví o nepodmíněném minimálním příjmu. Naproti tomu ODS by nejraději daňovou zátěž ještě snížila a naopak začala šetřit na výdajích státu.

Covidová krize navíc prokázala, že pozice Andreje Babiše na české politické scéně je stabilní. Navzdory tomu, jakou blamáž jeho vláda způsobila, jeho preference zase tolik neklesly a teď naopak znovu stoupají. Čtěte více: Babiš vítězí, Šlachta bez šance. Podivný předvolební průzkum, který nás vrací o pár měsíců zpět

V ODS už se tak začalo nahlas mluvit o tom, zda by nebylo lepší vytvořit vládu nikoliv s Piráty, ale právě s Hnutím ANO, případně zda nezůstat raději v opozici. Tam už je ale strana příliš dlouho a ráda by se viděla ve vládě.

O tom, že s Piráty do vlády jít nechce, teď promluvil významný člen ODS a jihočeský hejtman Martin Kuba. “Svět, který reprezentují piráti, není podle mě moc veselejší než ten, jaký produkuje Babiš,” uvedl Kuba v rozhovoru pro deník Právo. “Nedokážu si vůbec představit, že ODS bude dělat pirátům minoritního partnera.

Laso přitom ODS hází i strana Andreje Babiše. Před několika týdny se v tomto ohledu pozitivně vyjádřil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, o kterém se spekuluje jako o budoucím premiérovi za ANO. Je totiž pravděpodobné, že pokud by šla ODS do vlády s ANO, bude si klást podmínku, aby Babiš nebyl dále premiérem. V úvahu ale připadá i varianta, že ANO nabídne premiérský post Petr Fialovi. Záležet bude na rozdělení sil v Poslanecké sněmovně. Čtěte více: Rodí se velké povolební překvapení. Babiš koketuje se silným koaličním partnerem a připravuje si svého náhradníka

Pirátům se každopádně vládní pozice vzdalují. Jejich koalice se STAN si přitom už začala rozdělovat ministerské posty. Možná však stráví další čtyři roky v opozici. Hnutí ANO se totiž vůči nim silně vymezuje a není pravděpodobné, že by s nimi po volbách o vládě jednalo.

Foto: Pirátská strana, zdroj: Novinky.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments