Babiš vítězí, Šlachta bez šance. Podivný předvolební průzkum, který nás vrací o pár měsíců zpět

Jako bychom se vrátili v čase o několik měsíců nazpět. Tak vypadá červnový předvolební průzkum společnosti CVVM. Hnutí ANO tu má svůj standardní volební výsledek a poměrně přehledně vede peloton politických stran. Teprve na dvou dalších místech najdeme obě koalice, které přitom v posledních průzkumech jiných společností ANO porážely.

Zajímavý je ale také pohled na zadní příčky průzkumu. Pokud byste hledali například Hnutí Přísaha mezi stranami, které by se měly dostat do Poslanecké sněmovny, hledali byste marně. Podle tohoto průzkumu má totiž strana Roberta Šlachty pouze 2,5% podporu obyvatelstva. To je dokonce méně, než na kolik si přijde koalice Trikolóry se Svobodnými a Soukromníky. Naopak překvapivě solidní výsledky byly přisouzeny sociální demokracii a komunistům. Tyto strany by shodně získaly 7,5 %.

Volební model – červen 2021. / Foto: CVVM

Zatímco z dosavadních průzkumů bylo možné sledovat jednoznačné trendy, tento jakoby upozorňoval, že jde stále pouze o nepřesný pohled na rozložení politických sil v zemi. Samotné volby tak mohou svým výsledkem ještě překvapit.

Pokud by však tento průzkum potvrdily i další, znamenalo by to definitivní obrat u koalice Pirátů a STAN, která podle všeho začala rychle ztrácet voliče. Rozdíly v případě Hnutí Přísaha pak mohou být dány tím, že jde stále o poměrně mladou stranu, která zrovna u oslovených voličů pro tento průzkum nemusela uspět.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments