Tornáda nepředpovídáme, řekla meteoroložka. Mohou ale vzniknout kdekoliv v zemi, upozornila

To, že nebezpečné tornádo zpustošilo sedm obcí právě na Hodonínsku, je dílem náhody. Tato oblast není meteorologicky nikterak výjimečná, tvrdí meteorologové. “Vždy záleží na síle a typu bouře, ve které se jev objeví,” uvedla pro server idnes.cz. Jitka Kučerová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle ní nic nenasvědčovalo tomu, že by tornádo mělo přijít. Přiznává však, že v situacích, která včera nastala, existuje určitá pravděpodobnost vzniku tornáda. “My jako meteorologové nepředpovídáme, jestli bude tornádo nebo ne,” říká Kučerová. “Navíc se to v podstatě nedá předpovědět. Je to strašně omezený jev, který vznikne z ničeho nic. Víme pouze o situacích, kdy může nastávat, ale jen s menší či větší pravděpodobností.”

Podle Kučerové se tornádo v této podobě může objevit kdekoliv. To, že si vybralo zrovna Hodonínsko, byla náhoda. “To se může objevit naprosto kdekoliv. Nemyslím, že by to terén nějak ovlivňoval. Je to o síle a typu bouře, ve které se to objeví,” říká Kučerová.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu přibývá v České republice takzvaných supercel. Ty jsou v létě relativně běžným jevem. Mají však v sobě nebezpečný potenciál, ať už jde o vítr, obří kroupy nebo právě tornáda.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments