Rodí se velké povolební překvapení. Babiš koketuje se silným koaličním partnerem a připravuje si svého náhradníka

Pokud bychom se řídili veřejně deklarovanými prohlášeními, neměl by Andrej Babiš po říjnových parlamentních volbách prakticky šanci sestavit vládu, a to zřejmě ani za předpokladu, že by tyto volby vyhrál, což zdaleka není jisté.

Tak nějak automaticky se počítá s tím, že spolu budou vládnout obě velké koalice, tedy Piráti se Starosty a nezávislými a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Přestože jejich preference různě kolísají, nejpravděpodobnějším výsledkem voleb je to, že tato dvě uskupení dají dohromady většinu v Poslanecké sněmovně. Prezident Miloš Zeman by se do toho sice pokusil hodit vidle tím, že jmenuje premiérem předsedu nejsilnější strany, nikoliv koalice, což zvyšuje Babišovy naděje, dlouhodobě udržitelná by však vláda současného premiéra bez poslanecké většiny nebyla.

Andrej Babiš by se pochopitelně mohl modlit za to, že ve volbách jeho Hnutí ANO výrazně uspěje a kromě toho se zadaří také ostatním stranám, které by s ním dokázaly spolupracovat, pokud by jim za to nabídl adekvátní protihodnotu. Jde především o SPD a Přísaha Roberta Šlachty. Sociální demokraté a komunisté už se totiž jeví spíše odepsaně. SPD Tomia Okamura ve volebních průzkumech pravidelně získává nad deset procent a na podobnou hladinu by mohl vystoupat i Šlachta. V případě, že by se Babišovi podařilo získat 25 %, mohl by na vládu s těmito stranami pomýšlet.

Hnutí ANO však má připravenou i další strategii, kterou by řada jejích vysokých představitelů viděla raději. Andrej Babiš začíná podávat ruku ODS, respektive celé koalici Spolu. On sám v televizi Prima vyloučil pouze spolupráci s Piráty, čímž naopak potvrdil, že koalici s pravicovým Spolu by si dokázal představit.

Teď to potvrdil i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák pro server Novinky.cz. Podle něj je nutné, aby se ANO opět posunulo více doprava. Tento segment totiž strana opustila a začala se soustředit spíše na levicově smýšlející voliče.

Vondrák také deklaroval, že se bude zasazovat o povolební spolupráci s ODS. Ve hře je i možnost, že by se současný premiér Babiš uklidil do ústraní a začal se znovu věnovat svému Agrofertu, případně kandidoval na prezidenta po Miloši Zemanovi. Hnutí ANO by zřejmě dále významně ovlivňoval, ale jeho hlavní tváří by se mohl stát právě sympatický Vondrák.

Hnutí ANO se však musí připravit také na to, že jeho výsledek ve volbách nebude kdovíjaký. Stále je ale pravděpodobné, že získá více než dvacet procent, což je významná síla. Tu by mohla nabídnout koalici Spolu jako menší partner do vlády. Premiérem by se v takovém případě mohl stát Petr Fiala, a to i tehdy, kdyby volby vyhráli Piráti se STAN.

Přestože se dnes opoziční strany předbíhají v tom, která z nich se vůči Babišovi a jeho vládě vymezí více, po volbách bude situace přeci jen odlišná. Nutno si uvědomit, že zejména ODS a Piráti, tedy nejsilnější strany obou koalic, jsou přesně na opačných pólech politického spektra a jejich spolupráce ve vládě by byla velmi komplikovaná, obzvlášť pokud by je doplňovaly další tři menší strany.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments