Zeman definitivně pohřbil ČSSD. Hamáčkovo podlézání nestačilo

Pokud ještě něco mohlo zvrátit nepříznivý osud sociální demokracie, která poprvé v historii České republiky směřuje mimo Poslaneckou sněmovnu, byla to podpora od prezidenta Miloše Zemana. Ten se, na rozdíl od ČSSD, stále těší vysoké podpoře levicově smýšlející části populace, a přestože by straně zřejmě nevykouzlil nějaká zázračná procenta, mohl udělat onen potřebný rozdíl, který by stačil alespoň na to, aby sociální demokraté zůstali parlamentní stranou.

Na Janu Hamáčkovi bylo v posledních letech a především pak měsících jednoznačně vidět, jak moc se snaží získat přízeň prezidenta Zemana. A ten mu ji v řadě případů také vyjádřil. Dalo se říct, že oba politici mají dobrý až nadstandardní vztah. Hamáček si tak mohl oprávněně myslet, že Zeman jeho stranu před volbami podpoří. Ostatně, byl jejím dlouholetým předsedou a zřejmě nejvýznamnější postavou polistopadových dějin.

Jenže Zeman se rozhodl jinak. Promluvil. Ale pro sociální demokracii by bylo lepší, kdyby zůstal mlčet. V televizi CNN Prima News totiž prezident prohlásil, že tentokrát svůj hlas odevzdá Hnutí ANO. A navíc to opepřil tím, když prohlásil, že Babišova partaj odvedla poctivější práci než ČSSD. To je přitom pohled, který sdílí většina voličů, jak je patrné z preferencí, a proti kterému se Hamáček a spol. snaží tak moc bojovat. Oni naopak tvrdí, že za řadou oblíbených návrhů stojí právě oni. Jenže teď tento pohled zavrhl i ten, od koho si sociální demokraté naopak slibovali podporu.

Jan Hamáček přitom v poslední době dělal vše pro to, aby prezidenta nejen nenaštval, ale ještě mu vyhověl. Ostatně, stačí si vzpomenout na to, jak moc spolu s ním propagoval nákup vakcín Sputnik V. Dokonce pro ně chtěl letět do Moskvy v době, kdy už mu byla známa účast ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích. Hamáček se také zbavil ministra zahraničí Tomáše Petříčka, po jehož odvolání Zeman dlouho volal. A naopak vytáhl zpět na výsluní zprofanovaného pučistu Michala Haška, několikrát usvědčeného lháře, ale také Zemanova oblíbence.

Na tomto příkladu je krásně vidět, že podlézání jako strategie vůbec nefunguje. Premiér Andrej Babiš sice jde prezidentovi na ruku v řadě případů, ale nebojí se ho ani zkritizovat, byť pochopitelně jen mírně či nepřímo. Hamáček si netroufne ani to. A jak dopadl.

Nejde pochopitelně jen o to, kdo komu a jak moc podlézá či nepodlézá. Je nutno vidět i to, že Miloš Zeman chtěl věnovat těch několik procent hlasů voličů, kteří následují jeho volbu, straně, jež má stále naději na vítězství a s níž je zadobře, tedy Hnutí ANO. Nemůže být pochyb o tom, že si Zeman za svou podporu o něco řekne na oplátku.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments