Miloš Zeman prokázal, že už žije mimo realitu. Znovu si řekl o odvolání

Miloš Zeman má za sebou opět týden, ve kterém téměř neslezl z titulních stránek novin a zpravodajských serverů. Jak už u něj bývá zvykem, nestalo se tak proto, že by snad zaujal něčím pozitivním, ale proto, že zase jednou mocně sáhl do svého repertoáru urážek a vysoce konzervativního vidění světa.

Z dnešního pohledu se zdá být téměř neuvěřitelné, že to byl právě Zeman, který doslova vykopal tuzemskou sociální demokracii ze země a učinil z ní na dlouhou dobu jednu ze dvou nejsilnějších stran v zemi. Je poněkud symbolické, že svůj pád teď ČSSD se Zemanem prožívají ve stejnou dobu, byť poněkud odlišně. Zatímco po sociální demokracii se současným vedením neštěkne už ani pes, prezident se do stále větších hlubin propadá mentálně.

Před pár dny zaujal nejen Českou republiku, ale dokonce celou Evropu svým výrokem o tom, že jsou mu odporní lidé, kteří si nechají změnit pohlaví. Dokonce jejich konání postavil mimo zákon, byť se v tomto ohledu, jako už tolikrát, pletl. Sebepoškozování nepředstavuje trestný čin a navíc ho jen obtížně lze stavět na roveň potřebě změny pohlaví. Miloš Zeman se k tomuto tématu vůbec vyjadřovat nemusel, případně mohl zvolit mírnější rétoriku. Jako třeba, že tomu sice nerozumí, ale že jde o každého věc. Od člověka, který ve své inaugurační řeči sliboval, že bude prezidentem slabých a neprivilegovaných, bychom to tak nějak čekali jako naprosté minimum.

Zemana však bouře, kterou svým výrokem spustil, nechala chladným. Možná mu připadala ještě příliš mírná. Možná už je jen natolik odstřižený od reality, že ji ani nezaznamenal. A tak se o pár dní později dopustil dalšího trestuhodného výroku. Pro MF DNES znovu řekl, že kauzu Dominika Feriho považuje za hloupost. Dodal také, že souzní s názorem Karla Schwarzenberga, který prohlásil, že je normální, když se kluk snaží dostat holku do postele.

Miloš Zeman však zřejmě nezaznamenal, co se stalo v mezidobí od Schwarzenbergova výroku, který byl ostudný i tak. Když kníže svá slova pronášel, mohlo se snad ještě zdát, že jde o nějakou podivnou kampaň a mladý politik vše dokáže vysvětlit a své jméno očistit. Taková představa rychle vzala za své a nová zjištění ukázala, že Feri se sexuálního násilí zřejmě dopouštěl na mnohem větším počtu žen. Případ už šetří i policie.

Pokud to teď Zeman nazve hloupostí, jde o obrovskou urážku nejen těch žen, které obtěžoval Feri, ale i všech ostatních, které se cítily být obtěžovány někým jiným. Zatímco všichni dnes mluví o tom, že Česká republika má v tomto ohledu problém, prezident žádný nevidí a považuje to za hlouposti.

Ne, za podobné výroky bohužel Zemana odvolat nelze. Jde ale o další střípek do mozaiky prezidentova uvažování, které vykazuje určité rysy rozpadu osobnosti. Pokud by se potvrdilo, že Miloš Zeman už není schopen správně vnímat realitu a činit rozhodnutí v zájmu České republiky, je zcela na místě pokus Senátu o jeho odvolání.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
43 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments