Třetí dávka vakcíny je nutná, shodují se experti. Prozradili, kdy k ní dojde

Představa, že dvě dávky vakcíny budou pro bezpečnost před nebezpečným koronavirem stačit, se rychle rozplývá. Zahraniční i tuzemští experti se začínají vzácně shodovat v tom, že bude třeba přinejmenším třetí posilující dávky. Teď se hraje jen o to, kdy by k ní mělo dojít. Odpověď mají poskytnout studie, které se právě provádějí.

Epidemiolog Roman Prymula je přesvědčen o tom, že se Češi s třetí dávkou vakcíny proti koronaviru musí smířit. “Myslím si, že se bude určitě přeočkovávat třetí vakcínou, otázkou ale je, kdy se má začít,” uvedl Prymula pro deník Blesk. On sám vidí třetí dávku s časovým odstupem jednoho roku po té druhé.

Podobný pohled má předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. “Aby to bylo dříve než za rok od druhé dávky, v tom z odborného hlediska smysl nevidím,” uvedl Chlíbek. Až přijde na třetí dávku čas, mělo by se podle něj postupovat stejným způsobem jako v případě úvodního očkování. Tedy od nejohroženějších skupin po ty nejmladší.

Prvním státem světa, který se rozhodl přeočkovávat třetí dávkou, je Izrael. Ten byl premiantem už v úvodní fázi vakcinace a své prvenství si zjevně chce držet i nadále.

Také imunolog Václav Hořejší považuje třetí dávku vakcíny za důležitou. Podle něj je ale větší prioritou proočkovat co možná největší část populace. České republice se zatím nedaří dostat na hodnoty nutné pro získání kolektivní imunity. “Přeočkování třetí dávkou by bylo rozumné, ale mělo by to smysl, kdybychom měli nejméně 80 procent obyvatel s ukončeným očkováním,” upřesnil Hořejší.

Nutnost třetí dávky vakcíny přinese i další otázky. Například, zda je možné přeočkovat jiným typem vakcíny, než která byla podána původně. “Ukazuje se, že AstraZeneca se dá přeočkovat vakcínou od Pfizeru a naopak,” říká Prymula na základě prvních dat. Naopak Václav Hořejší se domnívá, že by přeočkování bylo lepší stejným typem vakcíny.

Není také jisté, zda se bude přeočkovávat vakcínami, které jsou dostupné dnes, případně jejich upravenými variantami, které budou lépe chránit před novými mutacemi koronaviru.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments