Důchodci budou muset zpátky do autoškoly. Mnohým seberou papíry, bude to tvrdé

Nabízí se to už opravdu dlouhou dobu, ale jen velmi málo se to skutečně seriózně diskutuje. Jakmile totiž někdo nadnese požadavek, aby byli důchodci zevrubněji prověřováni, zda jsou za volantem stále plnohodnotnými účastníky provozu a zda náhodou už neohrožují sami sebe a své okolí, je většinou odpálkován nejrůznější plejádou argumentů. Že staří přeci řídit potřebují a že se má podívat na to, co dělají za volantem mladí.

Už se to řeší

To sice může být pravda, ale zkušenost stále více napovídá, že tu máme opravdu závažný a neřešený problém. Vždyť kolikrát slyšíte v rádiu o tom, že se po dálnici řítí někdo v protisměru nebo jste svědky neobratné manipulace s vozidlem? Je to stále častější a společným jmenovatelem bývá řidič v pokročilém věku za volantem.

Všimli si toho i v Evropské unii a už chystají zásadní řešení. Každý člověk, který překročí 70 let a bude chtít dále řídit, se bude muset podrobit zkoušce, která prověří, zda je řízení stále ještě schopen. A nebude to stačit pouze jednou, nýbrž se to bude opakovat každých pět let.

Jak přesně by způsobilost k řízení u starších osob měla být prověřována, zatím není přesně určeno. Může to být řešeno například v rámci lékařské prohlídky, která by pečlivěji prověřovala orientovanost člověka, ale třeba i skutečná zkouška na silnici. Plán EU aktuálně počítá s tím, že by toto měly řešit jednotlivé členské státy po vlastní ose.

Foto: Shutterstock

Akceptujme pravidla

Ačkoliv se nad nejrůznějšími plány Evropské unie dá většinou s úspěchem kroutit hlavou, tento rozhodně míří správným směrem a řeší dlouhotrvající problém, do kterého se nikomu příliš nechtělo šťourat. Pochopitelně si ještě budeme muset počkat na to, jak to celé bude uvedeno do praxe, protože tam se dá hodně pokazit.

Vůbec by ale nebylo na škodu, kdyby lidé po sedmdesátce skutečně museli prokázat, zda to za volantem stále dostatečně dobře zvládají. Nemělo by to být vnímáno jako nějaká degradace, ale prostě součást práva na řízení vozidla. Bude platit pro každého. A kdo to zkrátka nezvládne, měl by to ve svém vlastním zájmu uznat. Nakonec, nikdo přeci nechce ohrožovat sebe či okolí.

Foto: Shutterstock, zdroje: ADAC, T-Online

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
52 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments