Důchodci mohou slavit. Důchody budou příští rok ještě vyšší, než kdokoliv čekal

Důchodci se v posledních letech mohli těšit z rekordního nárůstu penzí. Kdo by čekal, že předlužená státní kasa a nutnost řešit palčivější problémy této země růst důchodů v příštím roce přibrzdí, byl by na omylu. Důchody totiž i v roce 2022 porostou značným tempem, a to dokonce více, než se dosud čekalo.

Nárůst důchodů má dvě složky. Jednak valorizační a jednak mimořádnou, kterou na návrh vlády schvaluje parlament. Obě v příštím roce porostou. Dosud se přitom počítalo s tím, že valorizace důchodů bude letos činit přibližně 400 až 450 korun, dnes už to neplatí. Vzhledem k tomu, že se valorizace odvíjí od výše inflace, která v posledních měsících prudce roste a ČNB očekává, že se tak bude dít až do konce roku, si na základě této složky důchodci od příštího roku přijdou přinejmenším na 500 Kč. Pokud by inflace dále rostla, může to být i více.

A pak je tu mimořádný příspěvek na důchody, který navrhla vláda ve výši 300 Kč. Po Poslanecké sněmovně teď prošel i v Senátu. Vládní návrh poslali senátoři ve středu večer k podpisu prezidentovi bez projednání. Znamená to, že průměrný důchod od příštího roku vzroste o 800 Kč. Pokud někdo pobírá už dnes vyšší než průměrný důchod, může se těšit na ještě vyšší nárůst.

V roce 2022 by tak průměrný důchod měl stoupnout na 16 300 korun. Například podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové je to stále málo, vzhledem k tomu, jak rychle vše zdražuje.

Pravdou ale také je, že v posledních letech se důchodci těší z nadstandardního růstu důchodů. Vláda Andreje Babiše podle svého prohlášení dohání dluh předchozích vlád, které na penzisty v takové míře nemysleli.

Expertům se však už tak rychlý růst důchodů tolik nezamlouvá, a to především kvůli vysoké zadluženosti České republiky a neúnosnosti českého důchodového systému, který se dostává do strukturálního deficitu a bude ho třeba dotovat ze státní kasy.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments