Důchodci si naběhli. Chtěli být užiteční, ale stát jim napere tučnou pokutu

Vánoční svátky jsou definitivně za námi, avšak pro některé lidi budou mít velmi nepříjemnou dohru. Co se totiž dříve neřešilo, na to si letos stát ve velkém posvítili a je velkou otázkou, jak tomu vlastně bude příští rok. Ukazuje se, že pokud si v této zemi chce někdo přivydělat tak trochu v šedé zóně, musí počítat s tím, že se po něm poměrně tvrdě půjde.

Je to velmi slušný kšeft

Přesně o tom se totiž přesvědčili všichni ti, kdo doma pekli cukroví takzvaně na “kšeft”. Poptávka po vánočním pečivu je v České republice obrovská, přičemž přibývá těch, kdo si s ním nechtějí dělat práci, ale raději si ho někde koupí. Obchody jsou cukroví pochopitelně plné, ale lidé brzy zjistili, že toto průmyslově vyráběné zboží kdovíjak dobré není. Ostatně, to od Agrofertu schytalo poměrně velkou kritiku.

Důležitou roli proto plní všichni ti, koho pečení baví, mají na to čas a chtějí si tím trochu přivydělat. Takových lidí jsou v České republice odhadem tisíce, přičemž se všichni aktivují právě v prosinci a začnou ve velkém péct cukroví pro své zákazníky. Nezřídka jde přitom o důchodce, kteří jsou rádi, že mohou být nějakým způsobem užiteční a ještě si tak přilepší k důchodu.

Nejsou výjimkou rodinné kooperace, kdy třeba vnoučata zajistí marketing na sociálních sítích a babičky pečou své vynikající osvědčené druhy cukroví. Lidé za takové zboží rádi platí klidně i 1500 Kč korun za kilogram. Pokud se do toho přitom někdo opře ve velkém, může napéct klidně desítky kilogramů, kdy jdou potom tržby do desítek tisíc korun.

Letos jsme prodali 40 kilogramů cukroví. Po prvních objednávkách jsme museli dokonce zdražit na 1700 Kč za kilo. A klidně bychom toho prodali dvakrát třikrát tolik, kdyby byl čas a síla,” říká sedmdesátiletá paní Evelína.

Foto: Shutterstock

Vše už se řeší

Všichni jsou přitom obvykle spokojeni. Jen je problém, že to funguje tak nějak bez účasti státu, ať už daňové nebo kontrolní a regulatorní. A vzhledem k tomu, že se toto podnikání hodně rozšířilo a letos jelo opravdu ve velkém, zaměřily se na to i úřady.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce informovala, že bude prodejce cukroví kontrolovat, a to z hlediska toho, zda splňují všechny potřebné podmínky. Oni je ale pochopitelně nesplňují, jelikož pečou ve své domácí kuchyni, jako by to dělali pro sebe.

To se ovšem úřadům nelíbí a zahájili už i utajené kontroly, kdy si na oko cukroví objednají a potom vše zkoumají. Mohou si vyžádat i přístup do provozovny, tedy k vám domů. Nehledě na to, že za porušení norem hrozí skutečně tučné pokuty ve výši desítek tisíc korun.

Čtěte také: Velké změny v bankách. Češi okamžitě přijdou o peníze, jednejte rychle

Další faktor, který je třeba vzít v potaz, jsou daně. Od letošního roku platí povinnost internetových platforem informovat finanční úřady o tom, kdo na nich co prodával. Pakliže jste tak cukroví prodávali na nějakých online tržištích, je docela možné, že o tom finančák bude vědět a bude také očekávat, že mu odvedete adekvátní sumu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se na mobilních telefonech začaly šířit velmi nebezpečné aplikace. Zdá se, že Češi v tomto ohledu dojíždějí na to, že ve svých telefonech mají důležité informace, například v podobě mobilního bankovnictví, skrz které mohou přistupovat k veškerému svému majetku. Zároveň však nedokáží své telefony adekvátně zajistit proti hrozbám, případně jsou velkou hrozbou sami, jelikož do telefonu instalují neověřené aplikace. Potká vás to kdykoliv Právě to je teď podle všeho největším problémem v rámci takzvané kyberbezpečnosti. Lidem se do telefonu dostávají speciálně upravené aplikace, takzvané bankery. Může se vám stát, že zabrousíte například na nějakou stránku, která spustí výzvu, že musíte aktualizovat svůj prohlížeč v telefonu. Pak už stačí jen kliknout na souhlas a nainstaluje se vám aplikace, která může být potenciálně velmi nebezpečná. Jakmile ji spustíte a udělíte souhlasy, které požaduje, čehož si skoro ani nemusíte všimnout, získává tato aplikace nadvládu nad vaším telefonem. “Potom už nejste jeho pánem, ale organizované skupiny si s vaším zařízením budou dělat, co je napadne,” říká Patrik Barel, který je expertem na bezpečnost v rámci mobilních telefonů a internetu. Problémy se přitom nemusí objevit hned. Obvykle nějakou dobu trvá, než se na vás dostane řada a podvodníci vás vytěží. Potom už si často ani neuvědomíte, že jste něco podezřelého do telefonu nainstalovali. Je to nový trend “Taková aplikace si v telefonu může dělat doslova, co se jí zachce. Může si na pozadí pouštět aplikace a dokonce si schvalovat přístupy či transakce, což je klíčové právě v mobilním bankovnictví,” říká odborník s tím, že si toho ani nemusíte všimnout. Podvodníci navíc mají přehled o vašem displeji, takže jim stačí počkat si, až na něj vyplníte přihlašovací údaje, které potom mohou využít. Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích Zdá se, že právě na tomto poli teď budou organizované skupiny působit nejvíce. Ostatně, například Česká spořitelna už varovala před aplikacemi, které se vydávají za její mobilní bankovnictví George, ale ve skutečnosti jsou podvodné a jejich cílem je pouze připravit vás o peníze. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 Replies to “Důchodci si naběhli. Chtěli být užiteční, ale stát jim napere tučnou pokutu

  1. To že něco nabízím , neznamená že jsem to prodal a za kolik …vše by museli dokázat …..jedině na to co se týče provozovny ,jestli splňuje podmínky …..

  2. Stát bude ” buzerovat ” a pokutovat důchodkyně, které mají zálibu v pečení, něco si přivydělají a vypomohou tak pracujícím ženám. Samozřejmě se touto činností zabývají hlavně před vánocemi. Kupované cukroví v obchodech se s doma pečeným nedá vůbec srovnat. Je nechutné. A to, že je domácí cukroví rok od roku dražší, za to nemohou pekařky, ale drahota, kterou nezpůsobily. Drahé máslo, cukr, mouka, ořechy a energie. A že pečou ve své kuchyni. Mají tam čisto oproti nějakým restauracím, které jsme viděli v pořadu ” Ano šéfe ” – špína a plesnivé potraviny!
    Stát bude pokutovat , ale sám vydává peníze daňových poplatníků např. 50 milionů na Michelinskou hvězdu, pro restaurace zbohatlíků kam , obyčejný člověk pro drahotu nikdy nezavítá. Proč to má platit stát ? Ať si to zaplatí majitelé restaurací, kterých se to týká. Vláda se zaměřuje jen na ty nejchudší, jak je ještě více odrbat. Do svých řad se nepodívá, jaké mají amorální platy a kam zbytečně posílají ” naše ” peníze na úkor nás, českých občanů. Věřím, že za dva roky , až bude jiná vláda, bude lépe.

  3. I kdybych pekl každý den třeba za 10 tisíc,tak těm státním zlodějům,bych nedal ani jediný halíř.Hotovo a tečka.

  4. Budou kontrolovat kdo peče cukroví. Ty ženy mají doma mnohem větší pořádek, než v mnohých provozech, kde se peče nebo vaří. A těch pár korun, které si tím vydělají, by chtěl stát danit? Je mi z toho fakt smutno. Už opravdu nevědí, koho by odrbali o peníze.

  5. A zase ten elektrikář. Než, aby šetřil ve vlastních řadách, tak bude šetřit na důchodcích. Přitom si určitě rozdají třinácté platy a velké odměny. Co udělali důchodci tak hrozného, že se jim pětidemolice tak mstí. Možná, že dýchají. Jak může někdo uvažovat, že je bude volit. Kdy už dojde lidem trpělivost a vyfláká je k podání demise. Kdyby to bylo zítra bylo by pozdě. Myslím, že vláda v čele s ANO bude lepší než tato vláda, ve které se nenajde ani na jednom postě odborník, abych nemusel psát, kdo na jaké židli sedí, lid už to ví…..-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *