Stát začne sledovat, kolik peněz chodí Čechům na bankovní účet. Konec tajemství, už mu nic neunikne

Dříve platilo, že bankovní tajemství je doslova nedotknutelné. I když třeba existovala určitá podezření vůči dané osobě, jeho prolomení bylo až tím nejposlednějším instrumentem, jak teoreticky odhalit pravdu. Pochopitelně se toho také hojně zneužívalo a v zemích, kde toto nadále platí, také pořád využívá.

Peníze už nejsou nic tajného

V České republice už ale panují přeci jen odlišné pořádky. Bankovní domy jsou silně regulované a musí dodržovat směrnice v oblasti ochrany před praním špinavých peněz. V důsledku toho se vám klidně může stát, že po vás banka bude požadovat informace o tom, od koho vám přišly peníze, případně kam určité částky posíláte. U většiny lidí jde o banality, kdy bankovní systémy jen nesprávně upozornily na možný problém. Někdy však banka vyhodnotí konání svého klienta jako velmi rizikové, a pak mu klidně rovnou zruší účet. Obvykle mu přitom neřekne, proč tak učinila, a tak se dotyčný může jen dohadovat.

Stále nicméně platilo, že státní úřady mohly do účtů nahlížet pouze ve výjimečných případech, a to obvykle tehdy, když o tom předtím rozhodl soud, případně kdy se sama banka spojila s Finančním analytickým úřadem, který má již dnes poměrně široké pravomoci.

Teď se ale chystá velká změna, kdy by do účtů v podstatě libovolně mohl nahlížet Úřad práce a všichni jeho zaměstnanci. Vše je opět řízeno poměrně správným účelem, ovšem výsledek není ani zdaleka optimální. Toto opatření má být zavedeno proto, aby se tolik neplýtvalo státními prostředky na pomoc nepracujícím lidem.

Foto: Shutterstock

Lidé plýtvají příspěvky

Je totiž veřejným tajemstvím, že mnozí sociální systém zneužívají a pobírají dávky, i když na to nemají nárok. Úřad práce se domnívá, že by to mohl lépe vyhodnocovat, kdyby dokázal nahlížet na bankovní účty žadatelů. Tehdy by totiž třeba odhalil, že dotyční mají vlastní finanční prostředky, které mohou spotřebovat, než požádají o pomoc stát.

Je tu také určitý faktor zaměstnávání na černo. Existuje řada lidí, kteří berou peníze na ruku a potom ještě pobírají dávky. Spoustu věcí ale hotově nezaplatíte, a tak tito lidé musí hotovost vložit na svůj účet. Avšak to dnes Úřad práce nevidí, což by se zavedením tohoto opatření změnilo.

Čtěte také: Velká česká banka začala lidem rušit účty. Někteří končí doživotně a nikdy už si ho nesmí založit. Důvod je zvláštní

Na druhé straně ale zaznívá hlasitá kritika, která je také oprávněná. Lidem se nelíbí, že by do bankovních účtů nahlíželi běžní úředníci a obávají se zneužití. Banky potom mluví o prolomení bankovního tajemství bez další kontroly, kterou dnes zastávají právě soudy.

Navíc je tu obava, že když se jednou tato pravomoc přidělí jednomu úřadu, budou ji požadovat i další a stav vašeho účtu se potom stane doslova věcí veřejnou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Ačkoliv se všichni připravují na velký zvrat ve světě automobilů v roce 2035, odkdy Evropská unie zakázala prodej nových vozů se spalovacími motory, ve skutečnosti už se teď odehrávají kroky, které mohou celou záležitost ještě podstatně více urychlit. Jde do tuhého A pokud se někdo domníval, že si v roce 2034 koupí poslední vůz s naftovým motorem, který potom bude opečovávat a používat dalších dvacet let, takže jeho života se dost možná žádný zákaz týkat nebude, pravděpodobně narazí na celou řadu překážek, díky kterým se takové vozidlo stane nepoužitelným, a to podstatně dříve. Bylo by bláhové se domnívat, že EU sice zakáže prodej nových vozů se spalovacími motory, ale nechá tu jezdit desítky let stará vozidla, která by nadále znečišťovala ovzduší, a to v ještě větší míře, jelikož často nesplňují ani emisní normu Euro 5, natožpak ty modernější. Znepříjemnění života majitelům vozů se spalovacími motory bude probíhat hned v několika rovinách, z nichž některé již byly aktivovány. Předně se i v České republice musí od letošního roku prodávat benzin E10, který však některé vozy nesmí vůbec tankovat a všeobecně se mluví o tom, že není příliš vhodný pro tankování do žádného auta, jelikož kvůli biosložce příliš dlouho nevydrží. Samé nepříjemnosti Řidičům starších aut však nebyla poskytnuta žádná alternativa. Čerpací stanice totiž mohou nabízet pouze Natural 95 v tomto složení, nikoliv ten čistý. Jedinou možností je tankovat dražší Natural 98 a jiné prémiové pohonné hmoty, kde jsou sice biosložky také, ovšem ty tolik nelikvidují motor. Jenže to už je podstatně dražší palivo. Právě prodej pohonných hmot a jejich zdanění je mimo jiné dalším způsobem, jak majitelům spalovacích motorů znepříjemnit život. Není nic jednoduššího, než to, že EU v určitý moment zavede velmi vysokou daň na benzin a naftu. Pokud potom litr bude stát třeba 100 Kč, lidé si rozmyslí, zda si přeci jenom nekoupit ten elektromobil. Čtěte také: Je to tady. Němci odmítli elektromobily. Už to nikdo nechce. Ale v čem budeme jezdit? A jdou tu i další cesty. Například město Stockholm již oznámilo, že od roku 2025 zakáže vjezd vozidlům se spalovacími motory. To se v podstatě rovná jejich předčasné likvidaci, jelikož kdo by vlastnil takové auto, když ho nemůže používat. Obdobné zákazy platí už v řadě evropských měst, kdy mají vjezd povolen jen ta s určitou normou. A potom už není problém tuto hranici snížit tak, že projedou pouze elektromobily. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Už je to černé na bílém. Česká republika čelí obrovskému náporu organizovaných skupin, které vás mohou vmžiku připravit o nemalé peníze. V loňském roce bylo zaznamenáno rekordní množství případů, kdy tisíce lidí přišly takřka o veškeré úspory, které měli uloženy na bankovním účtu. Lidé rychle naletí Podvodníci s nimi přitom často neměli ani nijak složitou práci. Stačilo například poslat SMS na náhodné číslo, ve které potom byla výzva k určité akci s bankovním účtem. Lidé často naletěli na to, že jim potom měla být vyplacena například určitá dávka nebo dokonce jakási výhra. Zdá se, že problém tkví v nezkušenosti a naivitě majitelů bankovních účtů a stále větší profesionalitě skupin, které se takto snaží přihlašovací údaje vylákat. “Prodávala jsem na Facebooku kočárek, a byla jsem nadšená z toho, že se mi obratem někdo ozval a akceptoval mou cenu. Proto jsem nerozporovala, když mi poslal odkaz, který měl vést k tomu, že mi peníze pošle. V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomovala, že je přeci nesmyslné, abych do svého bankovnictví vyplňovala přihlašovací údaje,” líčí paní Eva z Ostravy. Stránka, kde údaje vyplňovala, vypadala jako bankovnictví její banky, ovšem stránka byla podvodná. “Přišla jsem takhle o 60 tisíc korun. Řekli mi, že peníze už zřejmě nikdy neuvidím.” Podle České bankovní asociace bylo tímto způsobem napadeno 69 685 klientů českých bank. To je obrovské číslo, které pravděpodobně nebude ještě kompletní. Mnozí si totiž sami uvědomí, jakou chybu udělali a následně se za to stydí, takže se ani neozvou. Ztratily se velké sumy Celková škoda přitom činila 1,35 miliardy korun. Na jednoho podvedeného klienta tedy připadá ztráta 19 357 korun. Reálně tady ale budou panovat velké rozdíly, které závisí na tom, kdy si daný klient všimne probíhajícího podvodu a také toho, kolik peněz na účtu vlastně má. Zaznamenány jsou případy, kdy lidé přišli třeba i o 500 tisíc korun a na druhé straně potom mohou být ztráty v řádu nižších stokorun nebo tisíc. Čtěte také: Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze České banky si problém samozřejmě uvědomují a z jejich strany jsou podnikány veškeré kroky k tomu, aby měli podvodníci situaci co nejsložitější. Stále se ovšem najde velké množství klientů, kteří jim jednoduše poskytnou vše, co k vyluxování účtu potřebují. Někdy bezpečnostní systémy bank zafungují a transakce zablokují, ale tito šíbři teď často vybírají po menších částkách, které procházejí. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je až neuvěřitelné, že někteří lidé se mohou stát bohatými bez jakéhokoliv vlastního přičinění a v podstatě omylem. Dnešní svět je nastaven tak, že se mimořádně oceňuje jakákoliv vzácnost, a pokud je něčeho málo, má to okamžitě obrovskou hodnotu. A je přitom celkem jedno, zda jde o porcelánové sady, mince, bankovky, komiksy, knihy nebo staré kazety do videa. Určete cenu nábytku Pokud je po něčem ze strany sběratelů poptávka, roste to na hodnotě doslova každým rokem. V určité chvíli se potom může vyplatit to prodat a inkasovat významný zisk. Málokdo si přitom uvědomuje, že bohatství může ležet třeba i ve starém nábytku, který máte doma po babičce a na který se vám akorát tak práší. Možná už jste si kolikrát říkali, že by ta stará komoda nebo vitrína zasloužila vyměnit za něco moderního, co v obchodech jako Ikea nebo Sconto pořídíte za pár tisíc, a staré věci vyvézt například do sběrného dvora. Potom se vám jich ale zželí, protože pro vás mají především nostalgickou hodnotu. Jenže pro sběratele mají hodnotu ještě mnohem větší, a tak se jich teoreticky můžete zbavit ještě s velkým bonusem. Nemusí jít přitom o kdovíjak staré kousky. Podle jednoduchého pravidla se dá říct, že určitou hodnotu může mít nábytek vyrobený před rokem 1945. Pochopitelně, je třeba, aby byl něčím vzácný a ideálně se trefil do aktuálních trendů ve sběratelství. Oblíbené jsou dnes například kousky ve stylu art deco. Zcela jistě se ale uplatní i další specifické styly. Pakliže máte podezření, že byste doma mohli mít vzácný nábytek, rozhodně ho rovnou nenabízejte obchodníkům. Ti vám totiž obvykle řeknou, že nemáte hodnotu a že vám ještě udělají službu, když ho vykoupí za pár stokorun. Potom si ho ale vystaví ve svých obchodech se starožitnostmi s cenovkou klidně ve výši stovek tisíc korun. Správný postup při prodeji Optimální je tedy jít cestou znaleckého posudku, za který sice budete muset zaplatit, ale v konečném součtu se to může hodně vyplatit. Důležité jsou různé faktory, například míra poškození nábytku, případně to, zda byl restaurován. Skvělé je také, pokud jsou na nábytku i původní štítky a signatury výrobce. Znalec určí cenu vzácného nábytku, se kterou potom už můžete operovat. Pokud půjdete za obchodníkem, budete mít už zcela jinou pozici. Ve starožitnostech můžete věc prodat napřímo, ovšem tam počítejte s tím, že vám bude vyplacena jen část odhadní ceny, jelikož obchod potřebuje také vydělat. Nábytek ale můžete dát i takzvaně “do komise”, tedy komisního prodeje. Jednoduše bude v obchodě ležet, dokud se neprodá za cenu, kterou si stanovíte. Z ní se potom srazí provize obchodníka a vy si rozdíl odnesete. Čtěte také: Češi doma začali nacházet cenný porcelán. Najednou jsou z nich velcí boháči. Jednoduše zjistíte, zda i ten váš je takto vzácný Dnes ovšem lze takové kousky skvěle prodávat i svépomocí, a to na nejrůznějších bazarech nebo aukčních serverech. Pakliže máte skutečně velmi vzácný kousek, rozhodně se vyplatí jít právě cestou aukce, kdy se sběratelé budou doslova předhánět v tom, aby ho získali. Vy potom můžete dostat podstatně vyšší cenu, než se kterou jste původně počítali. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 Replies to “Stát začne sledovat, kolik peněz chodí Čechům na bankovní účet. Konec tajemství, už mu nic neunikne

  1. Co ty naši rádoby politici taky se jim banky podívají na ty jejich účty? To bych rád viděl. Chudáci oni mají tak málo 💰💰💰. Nepotřebují taky přídavky?. Z těch jejich platů jen tak tak vyjdou. Oni taky od Nového roku si zase přidají. Přeci nebudou živořit. Při jejich pracovním vytížení . Nevědí kam dřív skočit. Maximálně si jedna nejmenovaná osoba jede podívat na krávy. Nebo zajede nakoupit do Německa.

  2. Mě nemůže stát ani políbit prdel!! Od 15 roku věku jsem začal pracovat v pohostinství, na vojně jsem sloužil v Tachově u 4436 19.Pr.prap.zažil jsem tam politruka svini jako prezident Petr Pavel, byl jsem v hledáčku VKR nikomu nic jsem nikdy nedlužil a nedlužím,mám odpracováno 50 roků, vychoval jsem ve školství asi 5000 mladých lidí kteří mě do dnes když mě potkaji někteří zdraví, jednou jsem od města Děčín potřeboval přidělit být 1+1 bylo mi řečeno nešťastnou pracovníci že bohužel, Ukrajinci mají přednost, přitom nevratná kauce 40000,Kč ! Tak ať debilní stát klidně kontroluje příchozí platby na můj účet, ale i odchozí a když jsem teď zahlédl začátek projevu toho hajzla komunistického a ideologicky zkorumpovaného Petra Pavla tak jsem to přepnul a šel jsem skoro zvracet!! Opravdu stát mi nemůže ani políbit prdel a je mi jedno kdo byl je a bude ve vládě!! Vše jsem si musel a rád vybojoval sám a jsem za to rád ,přeji hezký 1.leden 2024 Petr Hary Děčín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *