Velká česká banka začala lidem rušit účty. Někteří končí doživotně a nikdy už si ho nesmí založit. Důvod je zvláštní

Když banky lákají klienty, obvykle to vypadá tak, že pro ně udělají první poslední. Ostatně, nejsou výjimkou náborové akce, kdy určitá banka slibuje za založení účtu dokonce finanční odměnu. Standardem bývají třeba 3000 Kč, ovšem v některých případech můžete získat třeba i 10 tisíc korun. Důvodem je skutečnost, že akvírování nového klienta je stále složitější, a přitom se to pořád vyplatí.

Žádat budete marně

Nedává tedy velký smysl, aby nějaká banka začala klientům vypovídat smlouvy. Bohužel se tak ale poměrně běžně děje, přičemž v zahraničí je to častější než u nás, avšak už i sem tento nepříliš pozitivní jev pronikl.

Naposledy se řešilo poněkud neprůhledné a přitom vcelku rozsáhlé rušení účtů u Raiffeisenbank. “Dozvěděla jsem se o tom náhodou. Řešila jsem na pobočce úplně jinou záležitost, paní bankéřka se podívala do zpráv a řekla, že mám problém s půjčkou, protože se banka rozhodla mi zrušit účet,” uvedla pro server Seznam Zprávy paní Kateřina s tím, že banka jí o dané věci žádným způsobem nezpravila a dozvěděla se to tedy skutečně jen shodou náhod. Jinak by vypršel termín pro převod prostředků a mohla by mít problém. Na sociálních sítích se potom dozvěděla, že jde o poměrně častý problém a že rozhodně není sama.

Bez udání důvodu mně i mojí ženě vypověděla banka ve stejnou dobu oba účty. Marně jsem se tázal na pobočce, marně jsem volal na několik míst v bance, marně jsem psal odvolání a marně jsem žádal vysvětlení,” vypověděl potom pro server Mix24.cz další z klientů Vladimír Bažant.

Foto: Shutterstock

Důvod se nikdy nedozvíte

Ten naráží na zajímavou skutečnost, kdy banka odmítá říct důvod, proč se ke zrušení účtu uchýlila. Přitom může jít teoreticky o nějaké nedorozumění, které by se vysvětlilo. Avšak když klient vůbec netuší, co udělal údajně špatně, nepřipouští se jakákoliv diskuze.

Pan Bažant přitom poukázal na skutečnost, že měl dokonce prověrku na seznamování se s dokumenty pod státním tajemstvím a nikdy nebyl žádným způsobem stíhaný. S manželkou jsou oba vysokoškoláci a nikdy neměli žádné dluhy. Banka mu sdělila jen to, že když se pokusí účet u ní znovu založit, nepochodí, jelikož zde má doživotní zákaz.

Čtěte také: Zavolají vám z banky. Když špatně zareagujete, přijdete okamžitě o stovky tisíc korun. Češi už jsou z toho zoufalí

Jde o zvláštní jednání, avšak banky se pochopitelně velmi dobře kryjí, a tak tuto možnost mají uvedenou ve všeobecných smluvních podmínkách, s nimiž při uzavírání smlouvy o vedení účtu souhlasíte. Jde přitom o běžnou praxi, že vám banka neřekne, proč vám účet ruší.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se na mobilních telefonech začaly šířit velmi nebezpečné aplikace. Zdá se, že Češi v tomto ohledu dojíždějí na to, že ve svých telefonech mají důležité informace, například v podobě mobilního bankovnictví, skrz které mohou přistupovat k veškerému svému majetku. Zároveň však nedokáží své telefony adekvátně zajistit proti hrozbám, případně jsou velkou hrozbou sami, jelikož do telefonu instalují neověřené aplikace. Potká vás to kdykoliv Právě to je teď podle všeho největším problémem v rámci takzvané kyberbezpečnosti. Lidem se do telefonu dostávají speciálně upravené aplikace, takzvané bankery. Může se vám stát, že zabrousíte například na nějakou stránku, která spustí výzvu, že musíte aktualizovat svůj prohlížeč v telefonu. Pak už stačí jen kliknout na souhlas a nainstaluje se vám aplikace, která může být potenciálně velmi nebezpečná. Jakmile ji spustíte a udělíte souhlasy, které požaduje, čehož si skoro ani nemusíte všimnout, získává tato aplikace nadvládu nad vaším telefonem. “Potom už nejste jeho pánem, ale organizované skupiny si s vaším zařízením budou dělat, co je napadne,” říká Patrik Barel, který je expertem na bezpečnost v rámci mobilních telefonů a internetu. Problémy se přitom nemusí objevit hned. Obvykle nějakou dobu trvá, než se na vás dostane řada a podvodníci vás vytěží. Potom už si často ani neuvědomíte, že jste něco podezřelého do telefonu nainstalovali. Je to nový trend “Taková aplikace si v telefonu může dělat doslova, co se jí zachce. Může si na pozadí pouštět aplikace a dokonce si schvalovat přístupy či transakce, což je klíčové právě v mobilním bankovnictví,” říká odborník s tím, že si toho ani nemusíte všimnout. Podvodníci navíc mají přehled o vašem displeji, takže jim stačí počkat si, až na něj vyplníte přihlašovací údaje, které potom mohou využít. Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích Zdá se, že právě na tomto poli teď budou organizované skupiny působit nejvíce. Ostatně, například Česká spořitelna už varovala před aplikacemi, které se vydávají za její mobilní bankovnictví George, ale ve skutečnosti jsou podvodné a jejich cílem je pouze připravit vás o peníze. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

2 Replies to “Velká česká banka začala lidem rušit účty. Někteří končí doživotně a nikdy už si ho nesmí založit. Důvod je zvláštní

  1. Jak pisou ve clanku, Raifka tohle dela bezne, kdyz mate na ucte vetsi obnos, ucet Vam proste zrusi, ale nic nereknou. Vysledek je ten, ze pokud nestihnete prevest penize, prijdete o ne. Jenze ona je velka pravdepodobnost, ze to nestihnete, kdyz o tom nevite.

    1. Je zajímavé,že tak velká banka Raiffeisenbank ruší lidem účty??To není vůbec normalni!!To jsem ještě nikdy nezažila!!Proč to Ministerstvo financí nekontroluje!!To je opravdu kriminální rozhodnutí!!Co mají to klienti dělat!!??Celou dobu z klientů jen zdimala výhody a pak ruší účty!!To Česko je opravdu již tak dole!!VLADA FIALY JE JIZ UPLNE V RITI!! Hnus!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *