Zavolají vám z banky. Když špatně zareagujete, přijdete okamžitě o stovky tisíc korun. Češi už jsou z toho zoufalí

Je až neuvěřitelné, čemu musí dnes klienti bankovních domů v České republice čelit. Ve velkém se na ně totiž zaměřili podvodníci, kteří se z nich snaží vylákat přihlašovací údaje k jejich účtům, aby je potom mohli doslova do koruny vybrat. Zatímco dříve podobné šibaly rozpoznal prakticky každý, jelikož používali velmi neprofesionální metody, dnes už to pro mnohé začíná být prakticky nemožné a neodhalitelné.

Vypadá to úplně profesionálně

Pakliže nejste nadstandardně finančně gramotní, můžete se velmi jednoduše dostat do situace, která vás připraví o celoživotní úspory. Jeden takový, naštěstí neúspěšný, avšak velmi profesionálně působící pokus popsala na sociální síti jedna z uživatelek.

Dnes mi volal pán z telefonního čísla 606 023 233 a tvrdil, že je z bezpečnostního oddělení Air Bank. Na dotaz, jak si to mohu ověřit mi poradil si číslo vygooglit. Při zadání telefonní číslo 606 023 233 vyběhla jakási autodoprava. Prý musím zadat jen to číslo. OK. Vyběhla webovka Arkády Pankrác, pobočka Air Bank. Řekla jsem mu, že se omlouvám, ale že to vůbec nic nedokazuje, chtěl abych ho jen vyslechla,” uvedla Ygritte.

Příběh se začal rozvíjet a dotyčný vyvíjel tlak. “Prý jestli jsem v posledních 15 minutách poslala 2x 15 200 Kč jakési Lucii Maxové. Jestli jsem neztratila doklady či kartu, jestli na ně fyzicky vidím. Pak jestli jsem v poslední době nenakupovala v následujících eshopech a vyjmenoval jich asi 15” uvádí dále klientka.

Foto: Shutterstock

Pořádný nátlak

V tento okamžik by zřejmě nejeden člověk znejistěl. Někdo z jeho banky, což si mohl ověřit na internetu zadáním telefonního čísla, ho varuje před tím, že jeho účet a tím i finance jsou v ohrožení. Dotyčná nepodlehla, a tedy nevíme přesně, co by následovalo, pokud by se rozhodla situaci řešit nalinkovaným způsobem. Pravděpodobně by jí byla nabídnuta pomoc ve smyslu, že se má do svého účtu přihlásit pod zaslaným odkazem, který by sice vypadal jako od konkrétní banky, ale ve skutečnosti by ho kontrolovali podvodníci a získali by tak veškerou kontrolu nad účtem.

V tomto případě ale pokračovala konverzace dále, což jen nastiňuje profesionalitu, s jakou dnes tyto živly jednají. “Ptal se, u jakých dalších bank mám účty. Práskla jsem Českou spořitelnu. Pak jsem mu řekla, že si hovor ověřím na infolince Air Bank. Hovor ukončil a obratem mi volal jakýsi Pavelka z ČS. Hovor jsem po 28 sekundách ukončila a na tel. číslo 605 661 716, což je mimochodem skutečné číslo ČS, jsem zavolala zpět. A ano, Pavelka byl opět podvodník,” uvádí Ygritte.

Čtěte také: Česká banka naštvala Čechy. Když vybírají hotovost, musí říct, na co ji chtějí. Jsou to ještě naše peníze?

Bohužel z toho také vyplývá, že tyto organizované skupiny jsou dnes schopny volat jakoby z čísel, které patří dotyčným institucím. Pravděpodobně využívají pokročilých aplikací, které jsou toho schopny. Ve skutečnosti ale pochopitelně z banky nevolají.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

One Reply to “Zavolají vám z banky. Když špatně zareagujete, přijdete okamžitě o stovky tisíc korun. Češi už jsou z toho zoufalí”

  1. Na takový keci může reagovat jen negramot například v mailu mám kolikrát máte balíček na cestě nebo něco z banky v které ani nejsem a to vše mě padá do spamu takže pá pá . Nikdy z žádné banky nechtějí přihlašovací údaje po telefonu .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *