Tito Češi dostanou tak malý důchod, že budou muset pracovat i v 90 letech. Ale ještě o tom netuší

Mnozí mají pocit, že důchod je něco nárokového, co vám stát musí platit za jakýchkoliv okolností, přestože za svého produktivního života se o to příliš nestaráte, respektive do systému nepřispíváte. Přesně takoví lidé se ale nakonec hodně diví tomu, jak v penzi dopadnou. Může jim totiž na účet chodit tak nízká částka, že stejně budou muset nadále pracovat, a to klidně i do konce svých časů.

Lidé si sami zavaří

Jak nedávno informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, tím vůbec nejnižším důchodem, který aktuálně vyplácí, je 43 korun měsíčně. Ano, někdo skutečně pobírá částku, za kterou si nekoupí ani jednu kávu. Pochopitelně, neznáme veškeré okolnosti a zřejmě půjde o velmi specifický případ, kterých není mnoho.

Ovšem poměrně hodně je lidí, kteří berou důchod třeba kolem 10 tisíc korun měsíčně. A takoví lidé mají rovněž vážný problém, protože z této částky jednoduše své životní náklady neutáhnou. Je třeba počítat s tím, že i v penzi budete muset platit nájem, energie a kupovat si potraviny či oblečení. Každý jistě uzná, že z deseti tisíc korun toto všechno nepořídíte, a to ani v tom nejlevnějším kraji České republiky.

Přesto jsou lidé, kteří přesně tomuto osudu jdou vstříc, ať už z neznalosti nebo nezodpovědnosti. Jsou to totiž všechny ty osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které si na sociálním pojištění, ze kterého se potom počítá důchod, platí naprosté minimum, jež je vyžadováno zákonem.

Foto: Shutterstock

Počítejte s nízkým důchodem

Mnohdy jde přitom de facto o zaměstnance, kteří by správně měli mít pracovní smlouvu s náležitým ohodnocením, avšak oni přistoupí na to (nebo to dokonce sami iniciují), že budou raději pracovat pro firmu jako živnostníci. Jde o takzvaný švarcsystém, který je oficiálně protizákonný, ale reálně je široce tolerován. Také proto máme v České republice přibližně milion živnostníků, což je obrovské množství.

Drtivá většina z nich si přitom platí minimální zálohy a mají radost, že jim z jejich odměny zůstává mnohem více než běžným zaměstnancům. Už si ale neuvědomují, že někde si to svou daň jednoduše vybere. A bude to právě v důchodu, jelikož tito jedinci ho budou mít skutečně minimální. Klidně i poloviční oproti průměru, což je potom velký průšvih.

Čtěte také: Už to leze ven. Důchodce oholí o pěknou částku. Stát už nemá peníze, a tak jim to prostě vezme

Třicet let jsem pracovala na živnostenský list, a když jsem si šla požádat o důchod, nestačila jsem se divit. Dali mi 9 tisíc korun s tím, že je to můj problém,” říká paní Romana. Té tak nezbývá, než pracovat i po sedmdesátce. “Budu muset pracovat, dokud to půjde, to znamená klidně i v devadesáti letech, tak to zkrátka je.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments