Důchodci v Česku kasírují 90 tisíc korun od státu na ruku. Kdo si ale nepožádá, o peníze nenávratně přijde

V době, kdy se důchody nejrůznějším způsobem osekávají a výhled na příští roky v tomto ohledu není vůbec pozitivní, je dobrá doslova každá koruna. Obzvlášť když těch korun mohou být najednou desítky tisíc.

Všechno vám to zajistí

V tomto státě totiž dochází ke zvláštní situaci. Zatímco z důchodového systému už to na žádné velké přilepšení nevypadá, pro penzisty existují jiné cesty, jak si výrazným způsobem přilepšit. Jsou to přitom způsoby, které tu historicky nikdy nebyly a na kterých lze pořádně vydělat. Jen je třeba k tomu udělat pár jednoduchých kroků.

Jedním ze zářných příkladů je velmi sympatická dotace, kterou důchodcům poskytuje Státní fond životního prostředí a kterou by bylo velmi škoda nevyužít. Jde totiž o 90 tisíc korun, na něž má nárok jakýkoliv důchodce v České republice.

S penězi však nemůžete nakládat volně, jsou určeny k jasnému účelu, který vám však přinese velké úspory a tím pádem nechá více peněz v kapse. Díky této dotaci si totiž můžete zcela zdarma pořídit systém na solární ohřev vody. Skutečně, instalační firmy vám dotaci nejen vyřídí a následně vše zajistí. Nebudete platit ani korunu navíc, vše se pokryje ze zmíněných devadesáti tisíc korun.

Funguje to skvěle

Obvykle stačí jen poptat nějakou tu společnost, přičemž na trhu se jich tím zabývají desítky. Ta s vámi ochotně vše projde a obvykle vyřeší žádost za vás. Následně vám na účet dopředu přijde 90 tisíc korun. To je důležité, peníze chodí předem a není třeba řešit až zpětné proplácení zakázky. Poté, co je systém nainstalován, peníze jednoduše uhradíte firmě a začnete užívat této skvělé novinky.

Čtěte také: Celý život pracovala. Důchod jí teď dali 12 tisíc korun. A řekli, co udělala špatně

Nejde o nic jiného než to, že vám teplou vodu budou ohřívat solární panely. Za její ohřev tak už nebudete muset platit. Jde o významnou úsporu, protože v řadě domácností je právě ohřev vody tím energeticky nejnáročnějším článkem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se na mobilních telefonech začaly šířit velmi nebezpečné aplikace. Zdá se, že Češi v tomto ohledu dojíždějí na to, že ve svých telefonech mají důležité informace, například v podobě mobilního bankovnictví, skrz které mohou přistupovat k veškerému svému majetku. Zároveň však nedokáží své telefony adekvátně zajistit proti hrozbám, případně jsou velkou hrozbou sami, jelikož do telefonu instalují neověřené aplikace. Potká vás to kdykoliv Právě to je teď podle všeho největším problémem v rámci takzvané kyberbezpečnosti. Lidem se do telefonu dostávají speciálně upravené aplikace, takzvané bankery. Může se vám stát, že zabrousíte například na nějakou stránku, která spustí výzvu, že musíte aktualizovat svůj prohlížeč v telefonu. Pak už stačí jen kliknout na souhlas a nainstaluje se vám aplikace, která může být potenciálně velmi nebezpečná. Jakmile ji spustíte a udělíte souhlasy, které požaduje, čehož si skoro ani nemusíte všimnout, získává tato aplikace nadvládu nad vaším telefonem. “Potom už nejste jeho pánem, ale organizované skupiny si s vaším zařízením budou dělat, co je napadne,” říká Patrik Barel, který je expertem na bezpečnost v rámci mobilních telefonů a internetu. Problémy se přitom nemusí objevit hned. Obvykle nějakou dobu trvá, než se na vás dostane řada a podvodníci vás vytěží. Potom už si často ani neuvědomíte, že jste něco podezřelého do telefonu nainstalovali. Je to nový trend “Taková aplikace si v telefonu může dělat doslova, co se jí zachce. Může si na pozadí pouštět aplikace a dokonce si schvalovat přístupy či transakce, což je klíčové právě v mobilním bankovnictví,” říká odborník s tím, že si toho ani nemusíte všimnout. Podvodníci navíc mají přehled o vašem displeji, takže jim stačí počkat si, až na něj vyplníte přihlašovací údaje, které potom mohou využít. Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích Zdá se, že právě na tomto poli teď budou organizované skupiny působit nejvíce. Ostatně, například Česká spořitelna už varovala před aplikacemi, které se vydávají za její mobilní bankovnictví George, ale ve skutečnosti jsou podvodné a jejich cílem je pouze připravit vás o peníze. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 Replies to “Důchodci v Česku kasírují 90 tisíc korun od státu na ruku. Kdo si ale nepožádá, o peníze nenávratně přijde

  1. Vážený p. Kulhánku vám kulhá mozek. Člověk bydlící v např. v paneláku -tak už vidím jak si pořizuje solární panel. Má ho vystrčit z okna ? Ale to se netýká jenom paneláku. To samé se týká bydlení v domech z první republiky. Nedej bože když je dům památkově chráněný. Už vidím ty solární panely priplacnuty na fasádě. Pro někoho kdo má svůj rodinný dům tak ok. Opět článek který mě dojal mám se smát nebo nadávat?. Pro většinu je to absolutní blbost. Kolik procent lidí si to může nainstalovat?

    1. Kdybys se trochu seznámil, tak by jsi takhle blbě nepsal.
      Jediné co sedí je důchodce. Další podmínka, majitel nebo spolumajitel rodinného domku či domu nejvíce o třech bytových jednotkách. V domácnosti by neměl být žádný další výdělečný člen rodiny. Možná jsou další podmínky. Hledat to nebudu.

    1. Přesně tak jenomže tento chytrolin o ničem ve své podstatě neumí psát. Asi to bude dopisovatel našich vládních úředníků. 📩😂

  2. Tento týždeň sme odstúpili od zmluvy z ČEZ,dostali sme štyri ponuky a tá posledná bola doplácať k dotácii cca 16 000.- Kč. Vodili nás za nos od septembra (záři). Dostali sme strach, že podľa zmluvy dotáciu síce vybavujú ale nevybavia a práce začnú a my budeme musieť všetko zaplatiť sami.

  3. Jedna se pouze o ohřev vody a to je v našich podmínkách moc málo a v zamracenych dnech naopak čerpáte elektřinu ze sítě a za tuto platíte. Plné se přimlouvám za to nechte již konečně důchodce napokoji. Vždyť mate tolik jiných temat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *