Se staršími auty na českých silnicích je konec. Brzy přestanou jezdit

Něco takového si málokdo dokázal představit. Majitelé starších vozů v České republice, zejména potom určitých typů, mají dnes problém sehnat takové palivo, které by jim jejich auto během poměrně rychlé doby nezničilo.

Velké obavy z tankování

Ještě před pár lety odborníci zcela vážně poukazovali na úskalí benzinu E10. Ten byl v řadě evropských zemí k dispozici běžně už mnoho let, ovšem zejména coby určitá alternativa, kterou nikdo příliš nereflektoval. Když se toto palivo neprosadilo přirozenou cestou, i když bylo o něco levnější, došlo na tradiční krok Evropské unie. Jednoduše teď bude povinné.

Česká republika se jeho povinnému zavedení bránila poměrně dlouho. Experti poukazovali na škodlivost tohoto paliva pro starší motory, s nimiž na českých silnicích stále jezdí miliony aut. Průměrné stáří vozového parku v Česku je 16 let a stále se zvyšuje. V tomto případě přitom není řeč o nějakých veteránech. Největší potíže budou mít auta vyrobená v letech 1999 až 2007.

Jak upozornil expert Filip Turek, týká se to celé řady vozů z koncernu Volkswagen, tedy i Škodovky, s benzinovými motory FSI. Dále potom oblíbeného Fordu Mondeo s rokem výroby 2003 až 2007. Taková auta přitom jejich majitelé mají tendenci opečovávat, jelikož jde o velké držáky. Počítali s nimi tedy i pro další roky.

Je to účelovka?

Někteří to však považují za účelový krok ze strany Evropské unie. Ta na jedné straně omezila výrobu vozů se spalovacím motorem rokem 2035, kdy už se nebudou smět prodávat. Ovšem nadále hrozilo, že na silnicích budou jezdit starší auta vypouštějící značné emise do ovzduší.

Již jednou vyrobená a prodaná auta nelze jen tak jednoduše zakázat. Lze však výrazně ztížit život jejich majitelům, aby si provoz rozmysleli. A když nebudou mít co tankovat, je to pochopitelně velká překážka.

Čtěte také: Kdo tankuje u těchto českých benzinek, oddělá si auto doslova za chvíli. Jsou to známé firmy, Češi jsou zoufalí

Jedním z doporučení přitom je tankovat vysokooktanový benzin, ve kterém nejsou biopaliva první generace. Ten je však výrazně dražší a navíc v něm jsou biopaliva druhé generace, u kterých také není úplně jisté, jakým způsobem působí na pohonné ústrojí vozidla.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

8 Replies to “Se staršími auty na českých silnicích je konec. Brzy přestanou jezdit

  1. To jsou zase Lety mimo když mám starej kus zjistím jestli to ukousne pokud ne dám Vervu 100 nebo něco od čepra co je bez biosračky.Do motorky taky musím

    1. Přesně tak. Zas tu někdo vypouští fámy, dokud se bude z nitra naší matičky země cucat ropa, bude i benzín. To by jinak náš stát zaplakal když by si ho lidé nemohli koupit a pumpy odvádět daně, myslím že by i ekonomická krize zahrozila. Každopádně mě se to ještě naštěstí netýká, mám diesela r.v. 2017 😉

  2. Jdete vy jebky už do ptkele z tou likvidaci chudých lidí. Vymyslite jen destrukce pro chudé lidi. V prdeli by asi na nové vzaly. Smejdi🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮

  3. Mám Fabii z roku 2001. Jsem s ní velice spokojený. Levný provoz a údržba. Výměna všech pnumatik během hodiny včetně přípravy a úklidu. Zbavit se ji v žádném případě nechci. Udělám všechno pro to, abych ji udržel co nejdéle v provozu. Holka to se mnou musí posloužit.

  4. Tak já ten benzín natankoval do naší Felicie.Dal jsem aditiva VIF pro jistotu.Auto jede Furt stejně.Budu to ale asi střídat jednou 95 pak vervu.Jo zdravím vás vy euro posranci Vy J eB a n Ý.

  5. Všude doporučujou Vervu a jiná prémiová paliva do veteránů. Teď zase není jistý, jak působí na pohonné ústrojí? Tzn., že i ETBE není vhodný pro veterány? Mohl by v tom už někdo udělat nějaký systém a pořádek? Já beru už jen prémiová paliva do všeho. Raději si ty 4Kč/l připlatím. Myslel jsem, že je to jistota, ale asi taky není…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *