Důchodcům mohou přijít nečekané peníze. Stačí, když soud uzná stížnost

Lidé v důchodovém věku zažívají v poslední době skutečně velké otřesy v rámci svých dosavadních jistot. Zatímco v minulých letech si rychle zvykli na pádivé navyšování svých penzí, teď si musí zase hodně rychle odvykat a přizpůsobit se novým ekonomickým podmínkám, ve kterých se Česká republika a její důchodový systém nacházejí. A s nimi zkrátka nějaké větší navyšování důchodů nejde vůbec dohromady, ba právě naopak.

Kostrbaté rozhodnutí

Stát však v mnoha ohledech nepostupuje nejlépe a už vůbec ne profesionálně. Zářným příkladem bylo snížení mimořádné valorizace připadající na červen tohoto roku. O tom, že bude muset být vyplacena, přitom rozhodla již lednová inflační čísla. Pak už vstupuje do hry automatický mechanismus, který vypočte novou výši důchodu přizpůsobenou zdražování. Bylo to tak vymyšleno proto, aby penzisté neztráceli svou životní úroveň v době vysoké inflace, což by je mohlo dostat do velkých potíží.

Najednou se zjistilo, že po vysoké lednové valorizaci by měla přijít ještě další, a to ve výši 1770 Kč, o kterou by se navýšil průměrný důchod. Ministerstvo práce a sociálních věcí však zjistilo, že na něco takového už jednoduše nejsou peníze. A tak se rozhodlo, že se tato červnová valorizace sníží, a to na 760 korun, tedy přibližně o tisícikorunu.

To je ovšem značně diskutabilní řešení, které je jednoduše napadnutelné. Důvodem je retrospektivita tohoto kroku, která obvykle zadělává na velké problémy. O červnové valorizaci jednoduše bylo rozhodnuto už v předchozích měsících na základě vysoké inflace. Stát to však svým rozhodnutím zpětně zvrátil.

Foto: Shutterstock

Jak se to mohlo stát?

Lidé se proto obrátili na Ústavní soud, který tuto záležitost již řeší. Podle odborníků zdaleka není vyloučeno to, že stát bude muset peníze vracet, a to by pro něj bylo hodně závažné. Naopak, důchodci by mohli jásat, protože by zpětně dostali to, na co měli nárok, a ještě by se jim důchody valorizovali na výrazně vyšší částku. Vzhledem k tomu, že rozhodování bude nějakou dobu trvat, může to být klidně i rok, nastřádá se za tu dobu vysoká částka, která bude muset být potenciálně vyplacena každému penzistovi.

Tohle jsem opravdu nepochopila. Měli nám zvýšit důchody, aby to dorovnalo inflaci, jenže oni to zvrátili. To je přeci nepřípustné. Sebrali nám peníze, na které jsme měli nárok, a teď je budou muset vrátit,” míní paní Drahomíra z Benešova.

Čtěte také: Důchody v Česku opět vyletí. To už snad není pravda, měly by se snižovat

Nejde přitom o jedinou věc, která je jménem důchodců napadána u soudu. Stát teď totiž mimořádnou valorizaci penzí zrušil zcela a nahradil ji speciálním příspěvkem, který bude vyplácen v případě zvýšené inflace. Také to je sporné rozhodnutí a bude se muset přezkoumávat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments