Péct doma cukroví na kšeft se nemusí vyplatit, a to ani důchodcům. Stát vás může pokutovat

Zdá se, že stát jde cestou nejmenšího odporu, pokud jde o dodržování pravidel při výrobě potravin a jejich vymáhání. Zatímco velcí výrobci a obchodní řetězce vesele prodávají nekvalitní výrobky, za které si účtují nehorázné ceny, a zjevně se jim to vyplatí, jelikož pokuty za případné prohřešky jsou z jejich hlediska marginální, pokud si chce výrobou potravin někdo třeba jen přivydělat, okamžitě je penalizován.

Bude z toho polízanice

Pravdou je, že v posledních letech se doslova roztrhl pytel s takzvaným domácím cukrovím, z něhož se stal pro mnohé zajímavý byznys. Cukroví je totiž i v obchodech nebo profesionálních cukrárnách tak drahé, že ho lidé raději nakupují od malých domácích výrobců, kteří zažehnou troubu ve své kuchyni třeba právě jen před Vánoci. Pochopitelně nemají žádné profesionální vybavení a nesplňují požadavky úřadů na výrobu potravin, které jsou mimořádně náročné.

Také proto ale mohou nabízet cukroví za relativně rozumné ceny, byť je to pochopitelně relativní. Zkrátka jsou to ceny, které jsou zajímavé pro ně jako pro výrobce, ale také pro zákazníky, kteří zde mají alternativu pro profesionálně vyrobené cukroví. Navíc, když se těchto lidí zeptáte, většinou vám řeknou, že toto podomácku připravované cukroví je jednoduše mnohem chutnější, i když se samozřejmě najdou i nějaké ty výjimky na jedné či druhé straně.

Jsou to přitom právě důchodkyně, které si takto velmi často přivydělávají. Mnohdy se spojí se svými digitálně gramotnými dětmi či vnuky, kteří jim pomohou s propagací na sociálních sítích. Potom se nestačí divit, jak se objednávky pouze hrnout. Nejsou výjimkou takové domácí hospodyně v důchodu, které se v pečení cukroví od konce listopadu do začátku Vánoc jednoduše nezastaví.

Foto: Shutterstock

Zacílené kontroly

Důchod není vysoký, a tak jsem před dvěma lety zkusila nabídnout to, co si myslím, že umím nejlépe. A to je pečení cukroví. Hned, co jsme dali inzerát, mi začaly chodit objednávky. Letos je mám asi za 70 tisíc korun,” líčí nadšeně paní Věra.

Radost jí nicméně zkazily informace o tom, že úřady jdou tvrdě proti těm, kdo si tímto způsobem přivydělávají. Státní zemědělská a potravinářská inspekce provádí kontroly, které obvykle nedopadnou dobře. Problém je v nedostatečném zázemí, nejasné době trvanlivosti i způsobu přepravy. “Kdybych se měla řídit všemi nařízeními, tak to nikdy dělat nemohu, teď se ale bojím, že na mě přijdou,” říká paní Věra.

Ačkoliv úřady veřejně tvrdí, že postupují spíše formou domluvy, nikde to není psáno. Naopak, pochybení se v těchto případech může trestat pokutami ve výši desítek tisíc korun. To může být přitom hned několik důchodů, o které tito lidé mohou takto přijít.

Čtěte také: Důchodci v České republice už se mají lépe než v Německu. Okamžitě šlápněte na brzdu, takhle to dál nejde

Stát se tedy opravdu vyznamenal. Mnozí už raději své inzeráty pod vlivem kampaně úřadů stáhly a nic nenabízí. “Těch pár tisíc, které na tom vydělám, mi nestojí za problémy,” říká paní Božena, která pekla cukroví na zakázku minulých deset let. Letos s tím ale skončila, což oznamuje svým dlouholetým zákazníkům. “Ti jsou naštvaní a já jim samozřejmě říkám, kdo za to může.”

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 názory k článku “Péct doma cukroví na kšeft se nemusí vyplatit, a to ani důchodcům. Stát vás může pokutovat

 1. Někdo by mohl začít péct domácí chleba a domácí rohlíky, za ty bych klidně dal tři koruny, v krámu už ty rohlíky gumové stojí 3:40 🤨.
  A když půjdu někam do pekařství, kde tvrdí že mají domácí rohlíky tak i klidně 10 Kč za jeden.
  No to za chvíli budu mít jeden rohlík na měsíc.
  Podle mě se to nemusí nabízet veřejně přes sociální sítě, lidé se takhle domluví i přes sousedy a stát se může jít klouzat .
  Ale je opravdu zajímavé, že těm obchodníkům kteří by měli dostávat ty vysoké pokuty, těm se vyhýbají.
  Zažil jsem na vlastní kůži, že najednou přiběhl manažer obchodu a všem nám vysvětlil že za čtyři dny přijde potravinářská inspekce a my jsme čtyři dny nedělali nic jiného než že jsme jenom uklízeli, protože kdyby přišli neohlášený, tak by byl obchod asi ihned uzavřen.
  To by měli dělat i u důchodců, že by jim oznámili že za týden přijdou na kontrolu aby jsi stihli dát všechno do pořádku .
  Fakt, Kocourkov³ 😡

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *