Důchodci v Česku se mají vrátit do práce. Jurečka přichystal velkou novinku, připravte se

V České republice se tak nějak ustálilo, že pokud někdo dosáhne důchodového věku, prakticky pouští pomyslnou tužku uprostřed rozepsaného slova a nastupuje okamžitě do penze, což pochopitelně zavdává i právo na to, aby od toho okamžiku pobíral důchod. Ačkoliv možná znáte někoho, kdo pracuje i v důchodu, dle statistik jde jen o velmi malé procento lidí.

Všechno tomu hraje do karet

Přitom by to mohlo a mělo být úplně jinak. V mnoha zemích je běžné, že si firmy cení svých zaměstnanců se zkušenostmi a snaží se je přesvědčit k tomu, aby práci vykonávali i tehdy, kdy už by mohli bez problémů odejít do důchodu. Mají to přitom často výrazně jednodušší, jelikož některé státy to různými způsoby podporují.

V Česku je však situace bohužel odlišná. Dlouhodobě tu totiž probíhala určitá stigmatizace seniorů v zaměstnání. Jistě si vzpomenete na dobu, kdy měli velký problém získat práci lidé starší 50 let, natožpak ti, kteří už by mohli být v důchodu. Ani mezi samotnými lidmi nepřevládala nijak velká motivace k tomu, aby si pracovní život prodloužili.

Jenže situace se mění a dnes tu máme hned tři různé faktory, které jdou jedním směrem a podporují to, aby důchodci v Česku pracovali výrazně déle. V první řadě je tu státní zájem, kdy už zkrátka na penze není tolik peněz a naopak je třeba podpořit ekonomiku práceschopnými. V druhé řadě jsou tu potom firmy, které mají dnes nedostatek zaměstnanců a ve skutečnosti vítají, když lidé pracují déle. A ve třetí řadě jsou tu potom samotní lidé, kteří stále více oceňují, když si mohou přivydělat nebo rovnou zůstat v zaměstnání a důchod si tak odložit.

Stát připravuje změny

Dle výzkumu společnosti ManpowerGroup bude už v roce 2030 napříč Evropou běžné, že 80 % všech zaměstnanců bude starších 50 let. Poměr se bude přitom i nadále zvyšovat a jelikož nebude dostatek mladších pracovníků, budou muset pracovat ti starší.

Na ministerstvu práce a sociálních věcí přitom už vzniká plán, jak udržet důchodce v práci, případně jak je do pracovního života vrátit. Mělo by jít především o pozitivní motivaci v podobě toho, že jim odpadne povinnost platit sociální pojištění. Reálně to bude znamenat, že důchodcům by mělo z hrubé mzdy zbývat více.

Tohle velmi vítám, protože nedává smysl, abych nepobíral důchod a ještě platil sociální pojištění,” říká pan Josef, kterému je 63 let, ovšem na své pozici obchodního referenta se chystá zůstat i tehdy, až dosáhne důchodového věku.

Čtěte také: Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Běžte do této banky, dají vám tam tisíce korun každý měsíc. Jinak vám to propadne

Pracující důchodci by mohli být trendem příštích let. Zároveň je to zřejmě i cesta, jak zabránit celkovému kolapsu důchodového systému. Lidé budou zkrátka v práci déle a ideální bude, když tak budou činit dobrovolně. Jinak se to stejně bude muset nařídit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

23 názorů k článku “Důchodci v Česku se mají vrátit do práce. Jurečka přichystal velkou novinku, připravte se

 1. Já tedy o návratu do práce neuvažuji ale kdyby tak beru důchod a plat, takže by na mě stát moc nevydělal..

  1. Co to zase vymýšlí, to snad ani už není možné 😡😡 myslím si že to jsou pěkné blbosti že to tady jen tak dali protože to mění každých pět minut už neví opravdu kudy kam ať táhnou k čertu neuměli za tu dobu co tam je Fiala vymyslet něco pro lidi pro nás proč se staráme pořád o cizí státy oni by se taky o nás tak postarali no to by mě opravdu zajímalo

   1. Kdyby měly duchodci více peněz než dosud,aby mely na zaplacení energií a všech potřeb tak by si užívaly důchod ale za tu almužnu co dostávají musí do práce chodit.Ale zajimave je že pro ministry a vládu nehorázné odměny jsou a jejich podrztaskum taky kdyby si snížily odměny na polovinu tak by bylo i na důchody na jednoho posrance vydělává 30 dělníků a to Cureckovi nevadí ať se nad sebou zamyslí.

  2. Se to moc zobecňuje. Tak když je někdo obchodní referent, příklad z článku, tak si to jistě rád prodlouží….

 2. Ve vládě je to kreten vedle kretena vůbec neznají život obyčejného člověka taky to tu tak vypadá a ne jenom u nás ale i v unii banda kretenu horší jak za komunistů a už to přešlo i na obecní úřad tam to je v bledě modrém

 3. Pracovala jsem ráda 13let a bez chyb a poctivě s vedoucí aby tam dostal Svého nescchopneho známého,který na práci nestačí,při své práci spí podvádí tak mne propustil.Jde o bezpečnostní agenturu.Jak mám tedy pracovat pane ministr.????

 4. Ano Jurečka je asi dement největší, neboť ty pi..viny co vymýšlí , mu brzo podrazí vlastní nohy, hochu do voleb, jinak to nevidím, doufám že tvůj tvrdě pracující rodina ti brzo dá přes držku .

 5. Tak at mne to po 45 odpracovanych letech naridi. Nejlepe uz zitra. Uz vidim, jak se o me zamestnavatele perou.

 6. Asi možná by to šlo, ale člověk co maká celý život, tak toho má fakticky dost a je rád, že odpočívá.kancelarske a jim podobné ,ty můžou pracovat dýl, to chápu,ale fyzicky náročné řemesla jako zedník tesař horník a další řemesla co jsou fakticky náročné,tak to nevidím moc dobře a už vidím ,jak šedesátiletý tesař skáče ve výšce po střeše, to nejde, je to nesmysl, toť vše.

 7. Hele Jurečka jseš mimo rukama jsi v životě nedělal. Tak akorát máš mozol na zadku. A ty budeš chtít aby dál důchodci dělali náročnou fyzickou práci např. Zedník pokrývač běž to těm lidem ukázat chytráku. Raději už drž slušně řečeno pusu. Chce se mě z tebe blejt 🚽🚽🚽🚽

  1. Místo aby podpořili mladé lidi,dali jim šanci se zapojit do práce a aby se rodinou více dětí, tak raději budou hnát důchodce a straší lidi do práce, ať dělají než si pro ně přijde ta s kosou .Je to hnus.

  2. Místo aby podpořili mladé lidi,dali jim šanci se zapojit do práce a aby se rodilo více dětí, tak raději budou hnát důchodce a straší lidi do práce, ať dělají než si pro ně přijde ta s kosou .Je to hnus.

 8. To je bez komentáře, neboť mladý těm se moc do práce nechce. A ti starší co jsou v práci, se doma v paneláku nudí a nahrávají těm co jsou u moci, že to v pohodě zvládají.

 9. To je sice hezké ale myslím si, že na jednoho zmateného staříka v protisměru připadá x mladých hazardujicích řidičů. Jsem pro ty zkoušky ale u všech řidičů. Kde je napsáno, že 45 letý řidič umí víc než 75 letý. Navíc na obyčejnou el. tříkolku potřebujete řidičák!

 10. Když jsme byli mladí, pracovali jsme proto, aby bylo na důchody. A až budeme v důchodu, tak budeme muset pracovat proto, aby bylo na dávky pro povaleče, kteří pracovat nechtějí. Rozumím tomu správně?

  1. Co to zase vymýšlí, to snad ani už není možné 😡😡 myslím si že to jsou pěkné blbosti že to tady jen tak dali protože to mění každých pět minut už neví opravdu kudy kam ať táhnou k čertu neuměli za tu dobu co tam je Fiala vymyslet něco pro lidi pro nás proč se staráme pořád o cizí státy oni by se taky o nás tak postarali no to by mě opravdu zajímalo.

  2. Máte opravdu pravdu hrozná doba,tohle by mě ani nenapadlo,že se stane,a až do smrti ,budem muset pracovat,kradou a ničí nám i naše osobní životy jako je stáří . Našli lék pro nás na Věčné mládí ,, Kačer Donald a jeho přátelé,,

 11. Nejlepší pro Jurečku by bylo,kdyby si důchodci vyrobili rakev, kam by mohli, po práci , preventivně ulehat.
  Vše by se zjednodušilo a důchodci by pracovali rádi, když už by nemohli vstát tak z té rakve.

 12. Když čtu ty keci, jak chtějí zase hnát důchodce do práce, že na důchody nejdou peníze. Tak je mně s toho na zvracení. Ty co sedí ve vládě a berou sta tisíce, ty ať si ukrojej u huby. A hned bude peněz zase více. A když budeme darovat milióny tak budeme mít pořád hovno.

 13. Děkuji všem co volili pěti koalici.A proč všechno tohle protože Fialová vláda se rozhodla na začátku války Ukrajiny s Ruskem tak každému uprchlíkovi 10000kc a pak to zvedla na 15000kc na začátku války tady bylo zhruba milion uprchlíků s cca půlka nad 18 let.Tak si spočítejte 500000 krát 10000 pak 15000 krát 24 a přesně tam jsou důchody důchodců hanba vám Ukrajinec je pro vás přednější než český duchodce který celý život dřel .Fiala a pěti koalice jsou finanční analfabeti hanba vám!

 14. Mě ještě není ani padesát, a prací pro ušlechtilého zahraničního kapitalistu ,už necítím ruce. Jurečka spadl z jahody

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *