Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání

V České republice není zrovna velkým trendem, že by pracovali lidé v důchodovém věku. Ba právě naopak, příliš to nechtějí ani oni sami a problém je i v samotných zaměstnavatelích, kteří mají vůči seniorům v řadě pozic negativní pohled. Brzy by se to však mělo začít měnit, a to hlavně proto, že nic jiného pravděpodobně nezbude.,

Peníze jsou důležité

Ministerstvo práce a sociálních věcí již dříve deklarovalo svůj plán, že bude chtít podporovat zaměstnávání důchodců, a to jak na straně jich samotných, tak i z hlediska firem. Například by důchodci nemuseli odvádět sociální pojištění, jelikož už jsou vlastně v důchodu, čímž by se jim výrazně zvýšila čistá mzda. Oproti současnému stavu by šlo o velkou bonifikaci. Firmy by zároveň těmto lidem nemuseli platit tolik v hrubém, jelikož by jim jednoduše přicházelo více peněz. To už by však bylo na domluvě.

Teď se však chystají ještě další aktivity, které by měly přimět pracovníky v předdůchodovém a důchodovém věku, aby si udrželi své zaměstnání. Demografický vývoj je totiž neúprosný a čím dříve se společnost naučí s tímto fenoménem zacházet, tím lépe.

Jak uvádí společnost ManpowerGroup, už v roce 2030 bude v Evropě běžné, že více než 80 % zaměstnanců bude starších 50 let. Tento poměr se přitom bude nadále zvyšovat. Pracovní trh v České republice je přitom bohužel stále velmi rigidní, a když starší zaměstnanec přijde o práci například po padesátce, má často velké komplikace najít si jinou.

Není třeba přestat pracovat

Potom často raději volí cestu předdůchodu nebo předčasného důchodu, což není optimální jak z pohledu jeho samého, tak z perspektivy státu. Cílem je, udržet tyto lidi co nejdéle zaměstnané a nebrat přitom hranici pro odchod do důchodu jako nějaké dogma. Není žádný důvod, aby lidé v momentě, kdy mohou do důchodu odejít, skutečně svou práci, kterou mají navíc třeba i velmi rádi a dává jim smysl, opouštěli.

Toto téma je aktuální právě dnes. Lidé se dnes v produktivním věku drží velmi dlouho, ovšem mnozí mají nárok na odchod do penze poměrně brzy. Aktuálních 65 let pro mnohé dnes není něčím, kdy by v jejich životě přicházel nějaký další zlom. Proč by tedy nemohli dále pracovat?

Čtěte také: Češi jsou v háji. Koupili si byt na hypotéku, peníze zmizely. Nemají nic a musí splácet do konce života

Pro další generace je potom třeba přinést takové prostředí, které by jim umožňoval pracovat pokud možno co nejdéle. Jak přitom upozorňují odborníci, nebude to možné bez toho, aniž by se lidé v podstatě celoživotně vzdělávali. Doby, kdy zaměstnanci strávili celý život v jedné práci nebo u jednoho povolání, jsou již nenávratně pryč. Dnes je třeba počítat s tím, že atraktivita vašeho povolání po nějaké době pomine, a vy se budete muset přeorientovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

18 názorů k článku “Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání

 1. Jaká práce třeba zedník pokrývač skladník atd. Kolik důchodců to fyzicky zvládne. To se naší chytrý vládě vymýšlí dobře nemakacenka. Spíš nechápu předčasné důchody. Já jsem odpracoval 44 let. A práci jsem měl kde jsem makal rukama . V továrně, později jako skladník.

  1. Systém ohlupování a olupování pracujících má mafie stovky let od udání a ukřižování Ježíše, osvobození vraha a lupiče barabase. Z té vraždy človeka si udělali koryto, kšeft, turistickou atrakci s prodejem suvenýrů, lži, kázali vodu a pijí víno ze zlatých pohárů, upalovali reformátory, vědce, bylinkářky, knihy, otrokáři, kolonialisté, piráti, zneužili náboženství k ovládnutí světa ohněm a mečem. Na yt Mudr Jan Hnízdil Světu vládnou psychopati, Bosé stopy značky Baťa, agent Nachtmann, Čurda, udání úkrytu výsadkářů a vypalení obcí, na XTV načtený životopis pávka, Prima zoom Zlato národu ukradeno(za soudruha Tošovského), ČT 1 Reportéři ČT rozhodnutí brněnského soudce v kauze Voda je život se zdůvodněním rozsudku že zem ovládá mafie, na Drbna.cz generál Hynek Blaško Trampoty EU a článek První výročí vzniku války na Ukrajině, gen Petr Pelz na Inovace Republiky o návratu do minulého století, projev Alice Wedel Afd na yt Roman Kirsch čtitulky s ukázkou začerněných smluv Ursuly, hodnocení Anděly Sara Wagenknecht, Prof John J Mearsheimer universityChicago naYT Matěj Gottwald čtitulky Minúta pravdy Milana Uhríka, na U rádiu Martina Kociánová o nové totalitě, viru, vládních dezinformátorech, omezování svobody slova (3.2.23),filmy zmiňuji v příspěvku 20.2.24

 2. Spíš než nahnat důchodce do práce by měli zajistit práci lidem po padesátce. Celá polovina evidovaných na ÚP je 50+. Mně taky bude letos 55 a nejsem na tom zdravotně nejlépe , ale ZTP nedostanu a do předčasného důchodu je taky brzo. Anglicky neumím a 8 hodin už taky neustojím. Našla jsem místo překladatelky jazyk polský a ruský, vrátná, recepční u postižených – vše jen s průkazem ZTP.

  1. A k čemu by to jako bylo dobrý. Vy prostě nemáte o čem psát tak furt vyrejvate do důchodců. Vždyť máme z EU zaměstnanost jednu z nejvyšších. Důchodci mají jako v práci zdechnout?
   Ten kdo chce a citi se tak ať dělá. Nic není nenávratně pryč. V dělnických profesích s těžkou práci se vám po padesátce “nikdo” vzdělávat nebude. Proč si myslíte že to do “teď” dělali… Až na naprosté výjimky teda.

 3. Kdo takovou ptákovinu zase vymyslel? Není to tak dlouho, co Jurečka vyzýval, aby odcházeli lidé do důchodu dříve, že to bude pro ně výhodnější. Už to zase neplatí. Teď se zřizují samé rekvalifikace. Nebylo lepší, když pracovník dobře ovládal svoji profesi, než ji několikrát měnit? Kdo může pracovat i s přicházejícím důchodovým věkem , a je dobrý, tak ať ho zaměstnavatel nenutí k odchodu do důchodu a následně si přijme mladého pracovníka. Kdo ale celý život pracoval těžce a má už zdravotní potíže, ten se důchodu nemůže dočkat.

 4. Dobrý den já si už víc jak 4 měsíce hledám práci ,kvůli zdravotnímu stavu nemůžu dělat 12h směny a bez Ozz nebo OZP mě nechtějí vzít na hlavní pracovní poměr.Je mi teprve 49 let a pro některé firmy jsem stará byla jsem na asi na 20 pohovorech z toho asi 3 firmy se ozvaly že mě neberou že si vybrali jinci kandidáta.

 5. Je mi 55 let po úraze postiženou ruku 3krat operovany ramena. Invalidita 1stupne pracuju jako uklízečka a vůbec nevím jak to vydržím skoro do 66 let. Do kolika by ještě chtěli ,aby jsmeprscovali. Na důchody není ,ale na dávky jo ,to je výsměch pracujícím.

 6. Plány a skutky vlády Fialy proti zájmům důchodců jasně vypovídají o tom, že důchodce považují za otloukánky a užitečné hlupáky.

 7. Důchodci do práce? Zdraví v trapu po X letech práce a na pracáku hromadu mladých, kteří nepracují a někteří skoro celý život žijí z dávek,to je normální? Kocourkov

 8. Až se štědře přestanou plnými hrstmi vyhazovat peníze tam, kam nepatří, až bude zavedena pracovní povinnost místo dávek u lidí v aktivním věku, bude jich pro důchodce dost. Je lepší vymýšlet, jak důchodce zaměstnat prací, než jim vymyslet takové aktivity, aby si podzim života náležitě užili…

 9. Já si myslím, že by bylo nejlepší, pro naši mladou generaci postavit lágr pro důchodce a ti co nebudou schopni pracovat tak je tam nahnat! Ať trochu rychleji vymírají!

 10. Tam raději ať naženou do práce ty netáhla co pobírají sociální dávky.
  Důchodce nechají odpočívat a věnovat se kulturnímu životu.

  1. Přesně tak. Natáhla mají v ČR zelenou a sype se jim peněz jako z rohu hojnosti. A místo nich mají makat důchodci? To mohl vymyslet jiste jenom nějaký debil.

 11. Vražedná světovladná mafie která vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám válečnickými trpaslíky, kudlankami, trubci, komedianty, lháři, podvodníky, falešnými studenty falešných bendapráv a škol prodavačů danuschetitulů kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky imaginární průměrné’ mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám se svými začerněnými smlouvami jakoUrsula, dvořákčt, pávků, nachtmanů, rycheckých, střížů, převlečených soudruhů soukmenovců kteří po rozvratu v roce 89 převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, ta mafie má stovky let praxe ve vraždění, zotročování, vysávání pracujícich. Filmy Ukřižování(Mel Gibson), Kladivo na čarodějnice, Wilsonov, Dny zrady, Noc rozhodnutí, Schindlerův seznam, Smrt krásných srnců, Musíme si pomáhat, Wintonovy děti, Hlava22, Rozrušená země, Toman, Ucho, Okamžik záblesku, Lidi co znám, Vážení přátelé ano, Bony a klid,Erin Brockovich, Vlk z Wall Street, Vítejte v Řecku pane inspektore, Báječná léta pod psa, Pupendo, Kolja, Akumulátor1,2, Seriál Devadesátky včetně dokumentu, Příběh Kmotra-agentStB Mrázek zKolínska jakoRakušan, Šmejdi, Gangster ka, Sametoví vrazi, Ivánku kamaráde můžeš mluvit, Kancelář Blaník, seriál Volha včetně dokumentu,knihy Polojasno, Ukradená revoluce, Cibulkovy Seznamy agentů StB, Orwell1984, Karel Kryl Demokracie, Za prachy, Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou, Kabáti Colorado, Mám jednu ruku dlouhou, Amnestie, Nájem zvedej, Pánubohu do oken, Nightwork píseň pro Pražáky, Sexuální násilí, Sami, Iluze o lůze, LupoAnettaTahači, ABJ, virtuálky, Pánové nahoře, Zdálky z blízka, Krajina po bitvě, Sprcha, Dežo, Revoluční, Vtom roce pitomém, Dál se háže kamením, Josef Fousek Nemám čas lhát, Pepa Nos Země je kulatá,na yt Bosé stopy značky Baťa, agent Nachtmann, Čurda, udání úkrytu výsadkářů a vypalení obcí filmy Planeta opic, Pošťák, Doktor divnoláska, Už je zase tady’o nesmrtelnosti’té lichvamafie, Vicepresident, My Lai, Četa, Forest Gump o Vietnamu,…

 12. Staří blbečci budou chodit do práce a mladí povaleči budou doma, protože mnoha mladým se nechce dělat. Jsem zvědavá co budou dělat až tu nebudeme. Bohužel se to nedovím. A možná je to lepší.

 13. Co tady ta vláda vymyslí je DES.Mate co jste si zvolily za šmejdy.Rozkrast co se jeste nerozkradlo,to je jejich styl a po nás potopa.Za špatná rozhodnutí po letech nikdo nebude zodpovídat jak je to v této zemi normální /hlavně že jsme za to pobirali balíky peněz/.Mladí jsou na podpoře,protože na nejnutnější a zájezdy po světě jim to stačí a jinak jim zbytek rodiče dodaji.To je výchova dnešního mladeho člověka,mít se dobre a NIC nedělat.Rikaji,že komunisti vsechno rozkradli,ale tady ta vlada všechno rozkradla na 100let dopředu,komunisti jsou proti nim ZABARI.Misto aby dělali vše proto,aby válka nebyla,rak nás připravují na válku s tím že je to NUTNO.Umite si představit co je válka a jak to vypadá ve válce /pusťte si záběry zničených měst a všeho .To když nám vládnou tito SMEJDI včele s komunistickým presidentem

 14. Zastavte drony v Moutnice a můžete ty mladý posílat do práce /nebo
  Doma je nejlíp na dávkách soc prc. Nedělat jen se válet doma./ Udělají zvas invalidy, mám odpracovano 44 let.koncim zhoršené podmínky ke psaní

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *