Důchodcům v Česku končí zlaté časy. Stát si na ně jde posvítit a peníze jim seškrtá

Je velmi obtížně pochopitelné, jak se stát chová v tak dlouhodobých otázkách, jako jsou například důchody. Zatímco ještě před pár lety se zdálo, že bonanza bude pokračovat donekonečna, jelikož se nezdálo, že by ji chtěl, respektive mohl si dovolit, někdo zastavit. Nakonec to ale celé skončilo dříve, než se čekalo.

Je potřeba šetřit

Promluvila jednoduchá matematika a důchodový systém v podstatě narazil do zdi, když se ukázalo, že nedokáže pokrýt požadavky na výplaty důchodů z průběžného systému sociálního pojištění. A to o celých deset let dříve, než se počítalo, že tento okamžik nastane. V podstatě tak dnes současným důchodcům vyplácíme peníze z budoucnosti, které potom někomu budou zákonitě chybět.

Stačilo by ještě pár let neopatrného zvyšování důchodů a celý systém by se zřejmě skutečně zhroutil, případně by musel být dotován na tak vysoký dluh, že by to stejně dlouhodobě nebylo udržitelné. Nezbylo tedy, než přepnout důchody do jakéhosi úsporného režimu, který bude muset běžet celou řadu let, aby se vše vyrovnalo.

Ostatně, národní ekonom Mojmír Hampl se vyslovil v tom smyslu, že by nebylo od věci důchody po raketovém růstu na nějakou dobu zmrazit, minimálně do doby, než je doženou reálné mzdy, případně celá ekonomika.

Foto: Shutterstock

Je to všechno pryč

Ve skutečnosti je ale i to poměrně slabým řešením, ke kterému se navíc nepřistoupí. Jediným spravedlivým krokem by mělo být dokonce snížení současných důchodů, a to s tím záměrem, aby se nemuselo v takové míře škrtat v těch budoucích.

Každopádně už jasně vidíme, že zlaté časy důchodců jsou u konce. Jak jinak si vysvětlit skromné navýšení důchodu v příštím roce o pouhých 360 Kč. Před deseti lety by taková částka nadchnula, ovšem roky rozmazlování vedly k tomu, že to dnešním penzistům již nestačí. Zvykli si na tisícové přídavky.

Čtěte také: Přihlaste se o peníze z důchodového spoření, jinak vám propadnou

Škrtá se ale i v dalších oblastech, kde to není tak viditelné. Preventivně se zrušila mimořádná valorizace, která v minulém roce v důsledku vysoké inflace tolik zamíchala kartami. Zpřísnily se také podmínky pro předčasné důchody a zrušila možnost důchodového spoření pro penzisty. V přípravě jsou přitom další opatření, jako je navýšení věku pro odchod do důchodu. Doba se zkrátka změnila a je třeba se tomu přizpůsobit.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

9 Replies to “Důchodcům v Česku končí zlaté časy. Stát si na ně jde posvítit a peníze jim seškrtá

 1. Když zase škrtat důchodcům tak jak neustále zvyšující se platy rádoby politikům tam je to OK ? O tom se nemluví tam je tabu!!!!!!?????? . Důchodcům nedáme sobě přidáme. Tak to má byť. Velebnosti ví to co chce se mě blejt.🚽🚽🚽🚽🚽

  1. Naprostá pravda. Páni politici si zvyšují své nízké statisícové platy zatímco nenasytní důchodci by měli být v pohodě s průměrným důchodem 20tisíc. Tohle může napsat jen naprostý cynik.

 2. Se –e už na důchodce a podívejte se na.tu za—- OÚ vládu jenom krade kde se dá ale že vystudovali za peníze důchodců to jim nevadí ten kdo je podporuje je to same ho —o co vláda a teď to můžete smazat

 3. Těžko mohu něco hodnotit, když člověk nemá relevantní informace. Pochopitelně nedá se závidět lidem kteří společnosti něco přináší. Při tom tato společnost nemá prostředky na zaplacení kvalitního lékaře. Kdysi za časů Matěje Kopeckého který bavil lidí byl rád, když dostal skývu chleba. Dnes když má známosti a možnosti se může stát “umělcem” každý druhý. Má velké nároky a když dosáhne důchodového věku tak se diví jak má malý důchod, protože si penzijní připojištění neplatil. To samé sportovci. Jistě na sobě musejí makat. Ovšem každý malý kluk který chce sportovat platí si náklady. No a tito jsou sponzorováni všude. Když si vyrychtuji zdraví, tak pro ně postavíme sanatoria. Jsou nositeli reklamy. Bohužel mnohým co dřou od rána do večera, pak přijdou domu, sednou na kanape a koukají třeba na hokej. A to jim stačí.
  Nezávidím těm co něco dosáhnou. Nikoliv přes známosti. Mezi nimi není žádný nositel Nobelovy ceny. Třeba ten Vítek co prodával jachtu za 300 milionů. To není žádný Baťa který své impérium budoval od verpánku. Na tu jeho jachtu mu vydělali právě ti důchodci. Ostatně co se vybudovalo za posledních 30 let. Všechno co dnes mají a nejen ty přehrady, vybudovali právě ti důchodci během 40. let vlády komunistů.

 4. Vždyť jo.u důchodců je to bez problémů,ty se nemůžou bránit!Nejlepší by bylo,kdyby místo odchodu do důchodu odcházeli rovnou na hřbitov!To je politika státu”dobrý důchodce,mrtvý důchodce”.A reakce mladých je,že duchodci jsou obtížny hmyz a my je musíme živit z našich daní!!!Paní poslanci a vládní činitelé bojují za to,aby se státní zaměstnancům,učitelům,policajtum,armádě či doktorům zarucilo procentuelní růst mezd ZAKONEM,ale u důchodců kteří jsou nejvíce ohroženi,tak ten zákon zrušte!!Všichni pracující si můžou přivydělat,když jim peníze nestačí,ale u důchodců to je obtíž!Kdejakym soukromým fi,neziskovkam,ci nadnárodním společnostem stát “rozdává peníze”hrstma a ani NENI schopen zajistit,aby jim tyto rozdané prachy vrátily za nějaký čas zpět!Proč nezavede zvýšené daně pro bohaté,placení školného,zdravotní péče,vyšší pokuty za dopravní přestupky atd.V tomto jsme si najednou všichni rovni!!

 5. Ještě maličkost a co raketové zvyšování platů našich inteligentních politiků co stojí ročně stát. To je v pořádku? Co stojí platby na nemakacenka. 💰💰💰💰💰💰

 6. pan Mrkvička si myslí že když bude obhajovat kroky politiků kteří něco naslibují a pak opak,tak za to dostane lepší plat a výhody?pan Mrkvička asi na důchod dostane 10-12tis/rok víc by bylo záhadno za co,za závist se neplatí… možné je že s důchodem nepočítate protože to vidíte špatně,tak aspoň kolem sebe kopnu nějakého penzistu ,tož ať vám péro píše.

 7. Já bych do úsporného režimu přepla amorální platy politiků a zmrazila je nejméně na 10 let. Když začala krize, tak se důchodcům nemělo přidávat procentuelně, ale plošně. Tak se stalo, že Ti potřební dostali málo a Ti bohatí hodně.
  Sobě si vláda před rokem přidala tisíce, ona musela, měla to ze zákona . Valorizace důchodů také byla ze zákona, oni si zákon změnili a důchodce sprostě okradli o 1000 kč. Jsem zvědaná, jak rozhodně Ústavní soud, jestli spravedlivě podle zákona a nebo půjde na ruku vládě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *