Téměř všichni Češi budou muset zpět do autoškoly. EU zjistila velký problém, musí se to řešit

Asi nikdo nepochybuje o tom, že svět automobilové dopravy se překotně vyvíjí. Něco z toho jsou přirozené procesy, avšak velkou část tvoří nejrůznější regulatorní zásahy. Tím největším je pochopitelně omezení spalovacích motorů a tlačený přechod na elektromobilitu. Jak se ale ukazuje, nese to určitá úskalí, která nejsou tak úplně domyšlená.

Všechno bude složitější

Mimoběžně s těmito zásahy totiž Evropská komise vymyslela další záležitost, která se dotkne velké části řidičů i v České republice. Dojde totiž k přepracování toho, co dnes můžete ještě řídit s řidičským oprávněním kategorie B.

Pochopitelně jde o všechna osobní vozidla, ať už jsou jakkoliv velká, ale třeba i malé traktory. V tomto případě rozhoduje váhový limit, který aktuálně činí 3,5 tuny. Zkrátka vše do této hmotnosti můžete s “béčkem” bez obav řídit. A právě to se teď stalo problémem, jelikož některým úředníkům to přišlo jako už trochu moc.

Zcela jednoznačně tu máme trend zvětšování osobních automobilů, a to po vzoru Spojených států amerických. Po menších autech prudce klesá poptávka a každý by nejraději jezdil ve velkých bezpečných vozech třídy SUV. Některá z nich už jsou skutečně rozměrná, byť do váhového limitu se pohodlně vejdou.

To by se však mělo změnit. EU totiž chce upravit pravidla, podle kterých byste s řidičským průkazem B mohli řídit pouze ty vozy, které mají hmotnost do 1,8 tuny. Pro těžší automobily by byl určen řidičák B+, který byste však nezískali automaticky, ale museli byste si ho znovu udělat, respektive byste museli projít příslušnými testy a zkouškami.

Foto: Shutterstock

Opravdu podivné nastavení

Jde ale především o krásný příklad toho, jak se v Evropě máloco domyslí do důsledků. Někdo jakoby si neuvědomil, že tímto utrpí zásah především elektromobily. Zatímco spousta osobních vozů se spalovacími motory se do limitu 1800 kilogramů vejde, v případě elektroaut to vůbec neplatí.

Třeba takové BMW 5 se prodává v obou variantách. Pokud si ho pořídíte s benzinovým motorem, můžete ho řídit se stávajícím řidičákem. Pokud si ale totožné vozidlo koupíte s elektrickým pohonem, bude mít už 2200 kilogramů a budete si na něj muset udělat nové papíry.

Čtěte také: Důchodci mají odevzdat řidičský průkaz dobrovolně. Řídit by už neměli, za odměnu dostanou tramvajenku

Je to celé poněkud zvláštní, protože váhové rozdíly mezi jednotlivými auty jsou často poměrně malé a 1,8 tuny není žádnou významnou hranicí. Lze si jednoduše představit dvě vozidla, kdy jedno bude vážit 1798 kg a druhé 1802 kg a na každé už bude potřeba jiné řidičské oprávnění.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

12 Replies to “Téměř všichni Češi budou muset zpět do autoškoly. EU zjistila velký problém, musí se to řešit

 1. Budou se snažit dát do aut takovou povinnou výbavu aby celková váha byla přes hranici pro skupinu B..

 2. začíná mě to pomalu ale jistě točit…

  nechcete si celou tu elektroparádu a eurobuzeraci strčit zhruba někam tam, kde slunce nesvítí?😎🫨🤬

 3. Jsou to hovada. Kde je pak hranice do 3500 kg? Kdyby raději vymysleli jistotu že to neklapne pod prdeli a člověk nehoří!!!

 4. To jsou hovada co vživotě nic neudělali jenom si hrabou na svém pisečku. A nám budou něco nařizovat.Ja dělám štiřicetlet rukama.Ať jdou do prdele hovada.

  1. Hezký den Miloši. Naprosto s Vámi souhlasím 👍 Lépe bych to nedokázal formulovat.

 5. Dělali jsme si řidičák do 3,5t B prošli jsme autoškolou ,co ještě ty psichopati s EU chtej je to další zlodějna , zaplatit znova nasrat budu jezdit dal ,už toho mám dost tyhle unie a zlodejský vlády který se tam dostaly podvodem

 6. To fakt může vymyslet jen totálně vygumovaný hňup. Tohle absolutně postrádá jakoukoliv logiku.. Nejspíš to navrhuje někdo, kdo vlastní korporaci autoškol a vidí v tom obrovské zisky. Toto by normální člověk nevymyslel.

 7. Vypatlaní ouřadové z EU neumí nic jiného než okrádat obyčejné lidi a buzerovat. Jste horší jak komunisti. Vláda, která toto schválí by měla být vyházena z oken na tvrdou dlažbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *