Důchodci mají odevzdat řidičský průkaz dobrovolně. Řídit by už neměli, za odměnu dostanou tramvajenku

Bylo jen otázkou času, kdy přijde tato otázka na přetřes. Lidé totiž řídí ve stále pokročilejším věku. Zatímco před pár desítkami let byli senioři za volantem naprostou výjimečnou záležitostí a málokdo si troufl šoférovat po sedmdesátce, dnes je naprostým standardem, že do auta usedají i osmdesátníci a devadesátníci.

Chystají se nová nařízení

Bohužel však řízení stále není natolik automatizované, jak by podobné situace vyžadovaly. Neustále musíte mít oči na stopkách, být dobře zorientovaní v provozu a především rychle reagovat na nenadálé momenty, které jednoduše vždycky přijdou. A rostoucí počty nehod, nezřídka potom fatálních, jsou jednoznačnou ukázkou toho, že od určitého věku by nemělo být řízení samozřejmostí.

Toto přitom nelze chápat jako něco namířené proti současným důchodcům, jelikož koloběh života je neúprosný a jednoho dne se to bude týkat všech. Je to tedy maximálně spravedlivá záležitost, a tak je třeba to vnímat. Aktuálně se proto na evropské rovině připravuje opatření, které by mělo důchodce za volantem určitým způsobem filtrovat na ty, které jsou toho ještě schopni a ty, kterým bude muset být řidičský průkaz odebrán.

Cílem je snížit do roku 2030 počet fatálních nehod na silnicích na polovinu a v roce 2050 potom dokonce na nulu. Kdo tedy dosáhne sedmdesátého roku života, bude se muset podrobit poměrně přísným testům, zda je nadále způsobilý řídit vozidlo. Tyto testy se potom budou opakovat každých pět let.

Foto: Shutterstock

Dobrovolná cesta jako ta správná

Některé země a města jdou přitom ještě dále. Například v Německu se šíří výzva k dobrovolnému odevzdání řidičského průkazu. Například město Leverkusen k tomu vyzvalo své seniory s tím, že pokud tak učiní, obdrží průkaz na městskou hromadnou dopravu na jeden rok zdarma. Obdobnou akci má například Hannover a další města.

Pro někoho to možná není dostatečně silnou motivací a je třeba uvažovat o tom, zda by náhodou neměli mít tito senioři možnost využívat hromadnou dopravu doživotně. A do řady českých měst je to obtížně přenositelné, protože důchodci zde jezdí autobusy a metrem zdarma i tak.

Čtěte také: Důchodci slaví. Za teplou vodu už nemusí platit ani korunu. Stačí si požádat

Lze si ovšem představit i další různé formy motivace, například finanční, kdy by třeba stát odkoupil jejich vozidlo za výhodnějších podmínek, což by pro seniory znamenalo vítanou finanční vzpruhu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments