Nárok na důchod není automatický. Jinde to tak vůbec nefunguje

Pomalu, ale jistě se v České republice začíná měnit na důchodový systém jako takový. Aktuálně stát například schválil změny, které výrazně zvýhodňují spoření na stáří v rámci rizikovějších investic. A je docela klidně možné, že brzy se bez něčeho takového nikdo neobejde, protože základní penze bude jednoduše nedostatečná.

Jen velmi nízký důchod

Jak totiž vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima News, peníze rozhodně nerostou na stromech. Současný důchodový systém už je za hranou udržitelnosti a v zásadě existují pouze dvě cesty. Buď se budou důchody vyplácet na dluh, což dříve či později povede k velkému krachu, nebo lidé převezmou sami určitý díl zodpovědnosti a na svou penzi si jednoduše budou spořit.

Řeknu na dnešní poměry radikální myšlenku, ale stát by měl snížit odvody na sociální pojištění, ale zároveň říct, ať si lidé spoří sami a nečekají, že je stát zajistí. Je to tedy spojeno i s nějakou osvětou,” řekl zostra Kovanda. Podle něj by to mělo vypadat tak, že při vstupu do důchodu každý člověk dostane určitou měsíční částku, která však nebude zásluhová a bude pro každého stejná. Z toho vyplývá, že bude poměrně nízká a bude tvořit jen minimální základ pro důchodové příjmy.

Podle ekonoma je u nás stále zakořeněno uvažování z dob Rakouska-Uherska, kdy převládlo přesvědčení, že na důchod existuje nějaký nárok poté, co odpracujete určitý počet roků. Není to přitom žádná novinka, podobným způsobem to funguje prakticky pouze v Evropě.

Foto: Shutterstock

Jinde už to funguje

Třeba lidé ve Spojených státech amerických od útlého mládí vědí, že v důchodu nebudou od státu dostávat částku, která by jim stačila na pohodlný život. Vlastně celý život tak musí investovat, a to dle svého rizikového profilu. Někdo si kupuje akcie, jiný dluhopisy, ale zkrátka si vytváří své důchodové portfolio, z něhož potom ve stáří bude dominantně čerpat. V USA je zakořeněn tento způsob myšlení, u nás naopak ona nárokovost.

Čtěte také: Do důchodu až v 80 letech. V Česku se chystá obrovská změna, mnozí do něj ani nenastoupí

Tak proč celý ten koncept nezměnit? Jistě, zřejmě to nepůjde radikálním způsobem, jelikož současný systém je průběžný a třeba dnešní padesátníci už by toho moc nedohnali. Postupnými kroky se nicméně může zvyšovat důraz na individuální zodpovědnost a naopak snižovat důležitost státních penzí. Jak se ukazuje, jiný systém zřejmě dlouhodobě udržitelný zkrátka není.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

6 názorů k článku “Nárok na důchod není automatický. Jinde to tak vůbec nefunguje

  1. Jste banda zhulenejch debilů ! Jděte makat 55let, denně bez zapsání,bez podpory a k tomu starost o rodinu a děti.Vy zvrhlý idioti u počítače.

  2. Již v polovině 90 let sociolog prof.Jan Keller v jedné své přednášce řekl, že když finanční šíbři a na ně napojení politici z ODS nebudou mít v ČR ze státního majetku už co rozkrádat, zaměří se na majetky lidí a na důchodový systém a budou chtít o tento benefit na zajištění klidného stáří lidi připravit. Na majetky lidí se zaměřili už za vlád ODS v letech 2008 až 2013. Tehdy to bylo vidět na bezhlavém řádění exekutorské mafie a teď opět za vlády ODS přišla řada na důchodce a jejich důchody.

  3. Neustálé zvyšování doby odchodu do důchodu bude mít za výsledek nedůstojnéhp důchodu. Soudruhovi Pružinskému se přeci jen povedlo dobře znárodnit důchodový systém v roce 2009. To musí jednou přeci jen chybět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *