Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré

Lidé v České republice začínají sklízet plody nepříliš promyšleného kroku zákonodárců, který vešel v platnost v roce 2020, aniž by tomu někdo věnoval nějakou větší pozornost. Mezi odborníky to bylo považováno za vítané uvolnění na trhu s nemovitostmi, takže to vlastně bylo přijato pozitivně.

Vznikl nový trh

Teď se ovšem ukazuje, co zdánlivě malá změna může způsobit v reálném životě. Řeč totiž není o ničem jiném než o zrušení předkupního práva spoluvlastníků nemovitosti. Do roku 2020 platilo, že pokud jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti chtěli prodat, museli jste ho přednostně nabídnout ostatním spoluvlastníkům. Dávalo to vlastně dobrou logiku, jelikož když někdo vlastní třeba 3/4 určité nemovitosti, měl by mít možnost koupit si i zbylou čtvrtinu, když se ocitne na trhu. Rozbité mezilidské vztahy totiž mají často za následek, že někdo by raději prodal například cizím, než aby někdo z rodiny zcelil majetek, byť by to bylo za stejnou cenu.

A právě tato možnost byla zrušením předkupního práva spoluvlastníkům odňata. Větší možnosti tak dostali do rukou ti, kdo se chtějí spoluvlastnického podílu zbavit. Mohou ho nabídnout komukoliv a se spoluvlastníky nemusí absolutně jednat.

Už tehdy před tím řada expertů opatrně varovala a na jejich slova nyní bohužel došlo. Příležitosti se totiž chopily stovky nejrůznějších spekulantů, kteří se vrhli na do té doby neexistující trh s podíly. Teď s nimi mohou totiž obchodovat a nakládat zcela volně, což se také děje. Dělají to přitom výhradně za účelem zisku.

Dochází tak k případům, že si tito lidé kupují podíly typu 1/8 nebo 1/20 na nejrůznějších nemovitostech a potom tlačí na většinové spoluvlastníky. Často to probíhá tak, že jdou za nimi napřímo a konfrontují je s tím, že chtějí nemovitost, kde si nově koupili podíl, ale k níž nemají žádný vztah, nějakým způsobem užívat. Mohou se tam například pokusit někoho nastěhovat nebo tam dát nějaké krámy. Zkrátka narušit možnost užívání většinovému majiteli.

Je to velmi výnosné

Z právního hlediska se skutečně určitého plnění domáhat mohou. Mají nárok například na nájem za užívání jejich podílu a teoreticky i na užívání nemovitosti jako takové. Může se tak stát, že nicnetušícím důchodcům se budou do bytů stěhovat cizí lidé, a to jen proto, aby je donutili k nějaké akci.

Obvykle jim pak bude nabídnuta možnost si menšinový podíl odkoupit, avšak za podstatně vyšší cenu, než za jakou ho získal spekulant. Ukazuje se však, že tito vykukové se pokoušejí na základě malých výchozích podílů celou nemovitost zcelit pro sebe. Lidem, kteří jsou z této situace v úzkých a nemají například peníze na její řešení, nabídnou, že od nich byt odkoupí. Pochopitelně ale za dosti nevýhodných podmínek.

Čtěte také: Spekulant se chce důchodci nastěhovat do bytu. Prý si koupil podíl a požaduje klíče. To vám hlava nebere

Ukazuje se přitom, že nemovitostí se spoluvlastnickými podíly je v České republice obrovské množství, takže je to velmi lukrativní trh, na kterém lze dosahovat zajímavých zisků. Bohužel však za tím mohou být i dosti nešťastné osudy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

5 Replies to “Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré

 1. Je to neskutečná prasárna,sám to mám zažité a ještě nedořešené, hlavně se ptám, proč se vše tak vůbec stalo,z fungujícího a zcela logického zákona se udělal zákon nahrávající ksšeftařum a darebakum,co hnalo ty zákonodárce k takovémuto kroku, opět úplatky a vidina kšeftů,jinak to nelze vysvětlit ani pochopit.

 2. Zase je vidět jak naši zákonodárci lezou na ruku nějakým spekulantům, spekulanti jsou vlastně takový jakoby novodobý zloději.
  Protože pokud od někoho koupím část nemovitosti a pak jí většinovému vlastníkovi nabídnu s pěti set procentní přirážkou, tak vlastně většinového vlastníka okrade.
  Ale stát takhle brzy dosáhne toho že vlastně všechny tyhle nemovitosti mu spadnout do klína a bude z toho profitovat.
  Ale tak to už víme dlouho že naši zákonodárci nemyslí na normální obyvatele, ale když jim z toho něco kápne tak určitě na toho kdo zaplatí .
  Už se mi tady z toho chce zvracet velebnosti.
  Pak se zase budeme divit až nějaký důchodce který bude zahnán do kouta bude kolem sebe se ohánět střelnou zbraní !?!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *