Spekulant se chce důchodci nastěhovat do bytu. Prý si koupil podíl a požaduje klíče. To vám hlava nebere

V České republice se rozmáhá opravdu nepříjemný nešvar. Opět se podle všeho objevila příležitost, jak zbohatnout na neštěstí jiných a řada ne úplně morálně ukotvených jedinců toho ve velkém stylu využívá. Tentokrát přitom nejde o nevinný prodej předražených hrnců či jiného zboží, ale rovnou o střechu nad hlavou.

Nový zlatý důl

Jde tu o takzvané spoluvlastnické podíly. Zjednodušeně řečeno, spousta nemovitostí v České republice není majetkoprávně zcelena, ale je rozdělena na nejrůznější podíly, které vznikly například v rámci dědického řízení. Někdy může jít o významné podíly typu 1/2 nebo 1/4, ovšem výjimkou nejsou ani byty nebo domy, kde někdo vlastní 1/20 nebo dokonce 1/40.

Právě s těmito podíly se teď rozjel velký byznys. Nejrůznější pseudo podnikatelé a spekulanti se je snaží skupovat a na jejich základě z toho potom takříkajíc vytřískat co nejvíce. Vycházejí z přesvědčení, že pokud vlastníte byť jen titěrný kousek nemovitosti, její většinový majitel, který ji navíc pravděpodobně i obývá, s nimi musí jednat. A když nechce, používají na něj velmi tvrdé, až vyděračské metody.

Jde o velký trend, který navíc někteří využívají k mentoringu v této věci, který prodávají třeba i za milion korun. Tam vám prozradí, jak na podílech v nemovitostech vydělat co nejvíce peněz. Aby se pochlubili, s účastníky potom točí videa, takže se každý může podívat na to, jak to probíhá v reálu. A není to vůbec hezký pohled.

Drsné metody

V jednom z příběhů vystupuje spekulant Jan Klepal. Dozvídáme se, že si v podstatě náhodně nakoupil řadu menších podílů v nemovitostech, které někdo obývá, a teď je “řeší”.

Jeden případ má i v Kolíně, kde na místním sídlišti nově vlastní 1/8 bytu. Rozhodl se jít tedy za většinovým majitelem vyjednávat. “Já jsem nový majitel 1/8 vašeho bytu. Mohli bychom jít za vámi, abychom to probrali?” ptá se spekulant do zvonku zcela překvapeného obyvatele bytu.

My od vás nic nechceme, ale jenom se chceme domluvit, jestli můžeme získat klíče od vašeho bytu, abychom ho mohli užívat,” vyrukoval Klepal už zcela na rovinu. Pochopitelně se opět setkal s odmítnutím, ovšem tlačí dál. “Tak nějaké věci bych si tam mohl nastěhovat?” pokračuje v nátlaku na seniora.

Nepřiměřený nátlak

Jak vy byste to dělal, kdyby se vám někdo takhle cpal do bytu,” zmohl se důchodce na zoufalý dotaz. “No tak on je to z 1/8 taky můj byt, že jo,” tlačí Klepal, který potom navrhuje, aby mu dotyčný platil nájem za jeho podíl.

Nakonec se zmatečně dobírají k možnosti odkupu podílu, kdy většinový majitel to chápe zjevně tak, že by za osminu byl ochoten dát 200 tisíc korun. Klepal tomu ovšem rozumí jinak a manipuluje se slovy, aby z toho vyšlo, že za dvě stě tisíc on získá zbytek bytu, který má pravděpodobně hodnotu v milionech korun. Navrhuje už rovnou sepsat smlouvu. Následně se spojení v interkomu přerušuje a záběr končí. Důchodce si zřejmě na poslední chvíli uvědomil, že je pod neuvěřitelným tlakem, pod kterým může udělat jen velmi špatné rozhodnutí.

Čtěte také: Češi musí najednou platit nájem ve svých vlastních domech a bytech. Chce je po nich zvláštní firma, proti které nemáte šanci

To je zjevně i cílem spekulanta, který vše zaonačil tak, že by odkoupil 3/4 bytu za částku 200 tisíc korun. Standardní by bylo pochopitelně řešení písemnou formou, po které by se třeba sjednala schůzka. Takto ovšem dochází k tomu, že na vás někdo zazvoní a vyrukuje s tím, že musíte řešit otázku svého bytu, jinak se vám tam také může nastěhovat. Zatímco on má vše dobře připravené, vy musíte improvizovat. V tomto oboru se tomu říká “odpracovat si to v terénu”. Pochopitelně si tito vykukové na podobné případy vybírají důchodce, kteří nedokáží rychle reagovat a tlaku snadno podlehnou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

One Reply to “Spekulant se chce důchodci nastěhovat do bytu. Prý si koupil podíl a požaduje klíče. To vám hlava nebere”

  1. Velice jednoduché sice to bude něco stát ale bez advokáta ani slovo s tím hajzlikem. 😛 Manažer chce dát 200000 Kč za byt který má několika násobně výši cenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *