Česká televize má obrovský problém. Provalilo se, co provádí dětem

Česká televize hospodaří se sedmimiliardovým rozpočtem, na který se jí skládají všichni plátci koncesionářských poplatků. To je v České republice v podstatě každý, kdo vlastní televizi a do budoucna třeba i jen mobilní telefon.

Myslí to vážně

Často přitom zaznívá kritika, že zaměstnanci České televize mají vysoce nadstandardní platy a navíc i pracovní podmínky, kdy jsou jim placeny nejrůznější náhrady a poskytovány štědré bonusy, a to v době, kdy televize požaduje další navýšení poplatků, jež se lidem vůbec nelíbí.

Když ovšem potřebuje ČT zaměstnat někoho externě, takříkajíc na komparz, platí poměrně směšné částky a navíc podle všeho porušuje zákon. To se teď ukázalo na inzerátu, který vzbudil obrovský rozruch.

Česká televize pro svou stanici Déčko natáčí seriál, do kterého hledala dětský komparz. Mělo jít o děti ve věku od 9 do 12 let a natáčelo by se přibližně deset dní. Na tom by nebylo nic špatného a spousta dětí i jejich rodičů by tím vzala zavděk.

Problém však byl v podmínkách. Česká televize požadovala od uchazečů práci na klasické směny od 7:00 do 19:00 s pauzami. A navzdory tomu, že vysloveně mluvila o klasických směnách, nabídla vysoce neadekvátní ohodnocení ve výši 700 Kč na den.

Tohle přehnali

To si snad děláte legraci. Nejenže děti nesmí pracovat 12 hodin denně, ale vy jim za to chcete dát ještě takto směšný honorář,” napsal pod příspěvek jeden z diskutujících. Další názory se nesly v podobném duchu a televize raději inzerát stáhla. Nakonec ho nahradila zprávou, že kapacita pro komparz je již obsazena. Prý byl enormní zájem.

Česká televize však dětem ve školním věku nabízela honorář ve výši necelých 60 korun na hodinu. Pravděpodobně ještě horší je ale snaha děti donutit pracovat příliš dlouho. V době vyučování nesmí dítě do 15 let pracovat déle než dvě hodiny a mimo vyučování déle než 7 hodin. Za týden nesmí odpracovat více než 35 hodin. Navíc jsou zde stanoveny přísné limity pro odpočinek.

Čtěte také: Česká televize to zase hodně přehnala. Udělala z lidí hlupáky. Za tohle máme platit?

Česká televize se to celé snaží zahrát do autu tím, že pro děti je prý důležitá zkušenost a možnost účastnit se natáčení oblíbených pořadů. S tím však ne každý souhlasí.

Foto: Česká televize

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Česká televize má obrovský problém. Provalilo se, co provádí dětem

  1. To ČT nestačí rozpočet 7 miliard? A po nás chtějí zvýšení poplatků? Na ty jejich platy? Ředitel má 290.000 kč měsíčně a k tomu roční odměny. Celkem za rok mu to dělá
    5,5 milionů. A to se mu zdá neadekvátní. Mnozí prý mají ročně 15 milionů. To sám přiznal v televizním pořadu. A zaměstnanci jsou také velice dobře placení. A na dětech chce ČT šetřit ? Místo , aby jim vytvořila podmínky , které by jim vyhovovaly a neodporovaly zákonu, tak inzerát stáhnou a vymyslí si blbou výmluvu, že už děti mají. Nechala bych tam poměry prošetřit.

    1. Já bych ty poplatky nechal úplně zrušit i s tak prastarým zákonem,ať se udělají sami pro sebe a ukážou jaký jsou machři bez toho aby z někoho pořád sosali peníze.

  2. Jsou to naprostý vyděrači a hovada chtěli by vydělávat na dětech to slušný lidé nedělají to je můj názor sammi maj tak velké peníze co by ještě chtěli zvyšování poplatků za televizi že se nestyděj hovada jedny…😡😡😡

  3. No děti mají být asi rády, že nemusí platit ČT, takový podnik by mohl požadovat po komparzistech zaplatit za to, že budou viděny v TV 🙂

  4. Máte na mysli měsíční poplatek koncesionarsky za provoz TV a rádia?? Že se nestydite, baví se celý stát za pár korun. Nechcete dát na zábavu ani pár korun. Je to pořád symbolická cena. Nemáte ani ponětí, jak se dá dnes ždimat do krve člověk. Když každý dá na společný projekt pár korun, budeme mít televizi která nebude plná telenovel, a reklamy . Třeba tomu nerozumím, co Vám vadí,.asi jsem hloupá. Ahoj rena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *