Důchody řadě Čechů vzrostou o tisíce korun. Jurečka oznámil převratnou novinku

Na jedné straně by se mohlo zdát, že se na důchodech bude v nejbližších letech šetřit, ovšem na straně druhé se chystají změny, které mnoho penzistů potěší. Ti by si totiž měli polepšit o tisíce korun, což je v rozporu s tím, jak je dnes celá problematika veřejností vnímána.

Dnes už to nestačí

Jde totiž o to, že průměrný důchod skutečně dosáhl již velmi důstojné výše, když se pohybuje kolem 21 tisíc korun. To vůbec není málo a o takové sumě se před deseti lety pravděpodobně nikomu ani nesnilo. A je také pravdou, že teď je na místě už začít s nárůsty zpomalovat, což se projevilo poprvé letos, kdy penze vzrostly jen o 360 korun. Podobně by tomu mělo být i v dalších letech.

Ovšem jsou tu desítky, ne-li stovky tisíc důchodců, kteří důstojný důchod nemají, a to navzdory tomu, že splnili potřebné podmínky, jako jsou například odpracované roky. Málo se to ví, ale minimální penze do začátku tohoto roku činila přibližně 4800 Kč. Sestávala ze základní výměry ve výši 4040 Kč a procentuální výměry ve výši 770 Kč.

Zatímco základní výměra se postupně navyšovala a v roce 2024 potom vyskočila na 4400 Kč, v důsledku čehož si všichni penzisté polepšili stejně, pokud jde o procentní výměru, tam byla situace úplně jiná. Bylo stanoveno, že částka nesmí klesnout právě pod 770 Kč, ovšem to se ustanovilo v roce 1996. Od té doby žádným způsobem nerostla.

Konečně narovnat systém

Pokud systém na jedné straně vyžaduje, aby do něj pojištěnec povinně přispíval dle vlastních možností a plnění této povinnosti na něm důsledně vymáhá, měl by současně garantovat zabezpečení v případě sociálních událostí,” uvedl k tomu ministr práce a sociálních věcí.

Touto událostí je v tomto případě myšlen důchod. Není zkrátka možné, aby někdo skončil s penzí necelých pět tisíc korun. Nově by se tedy měl minimální důchod navýšit prostřednictvím zvýšení procentní výměry na minimálně 10 % průměrné mzdy. Ta dnes činí přes 40 tisíc korun, tudíž by se minimální penze měla dostat někam k osmi až devíti tisícům korun.

Čtěte také: Stát pošle některé Čechy do důchodu výrazně dříve. Je jich spousta. Patříte mezi ně?

Je to stále málo, ovšem už bude nastaven mechanismus, aby se navyšovala průběžně. Lidé, kteří dnes pobírají méně, budou potom automaticky převedeni na nové minimum. Jediným negativem je fakt, že by novinka měla začít platit až od roku 2026.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, Kurzy.cz

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

9 názorů k článku “Důchody řadě Čechů vzrostou o tisíce korun. Jurečka oznámil převratnou novinku

  1. VÍTE CO, BĚŽTE DO HAJE S VASIMA KECAMA O DŮCHODECH.JSTE PODVODNÍCI. OKRADATE DŮCHODCE. NEJMENSI DŮCHOD V ČESKÉ REPUBLICE MA BYT 20TISIC. NA TU DRAHOTU CO TU PŘEDVÁDÍTE OBYCEJNYM LIDEM.POTRAVINY BY MĚLI BÝT ZRANĚNY JEN 2 PROCENTY.A ZAHRANIČNÍ POTRAVINY BYCH ZAKAZAL TADY PŘÍJMAT. Z DŮVODŮ ŠPATNÉ KVALITY, KTERÉ NAM TU POSILAJI HLAVNĚ NĚMCI.NA NE BYCH DAL EMBARGO, AT SI TO ŽEROU SAMI!!!!!

  2. Takže lemplum se zvyšuje o 4000 aby jím to stát nemusel doplácet na sociálních dávkách a těm kteří tvrdě pracovali ty 4000 vezmou a dají je nefachcenkum.

  3. Preference klesají tak tvoří nové pohádky a po volbách bystře zjistí že to bohužel EU nepovoluje

  4. Jurečkovy báchorky. Obávám se, že právě tento pán již učinil vše potřebné k tomu, aby se dokonale znevěrohodnil.

  5. Víte co P.Anna vy si myslíte že nejmenší důchod je ako uvádíte 20000 korun českých ale to není pravda jsou jeste menší důchody pod 10000 korun českých aj já mám minimální důchod já beru iba 3629 korun českých a to je naozaj minimální důchod stoho mám platit veškeré výdaje ještě stoho žít tak že kdo dostává 20000 Kč ten je bohatý a má s čeho žít lutujem ale je to tak s pozdravem chudá duchodkyne

  6. To je uzasne,ti co malo delali,nesnazili se a i minimum odvedli do statni kasy tak tem se bude zvysovat neprimerene duchod na ukor ostatnich.Vzdyt vedeli,ze bodou mit podle vydelku i vypocitany duchod!Tak je to i s zivnostnikama a osobami OSVČ ,kteri odvadeli skoro nic,popripade byly v minusu a nyni jelikozmaji velmi nizky duchod napr.5 tisic,tak jim stat bude prispivat vetsi merou!Pritom byly upozornovani,ze budou mit velmi nizky duchod!To se tyka i zavedeni celeho swarcsystemu vyplaty.Pritom odvedli mnohonasobne mene nez zamestnanci a ted by jsme s nimi meli byt solidarni…?Tak jako kdyz lump Jurečka pridal valorizavi vsem stejne-hlavne ze na sebe nezapominaji si patricne pridat.Tak uzakonte,ze vsicni az pujdou do duchodu budou mit stejny duchod a i VY

  7. Mám 12000 důchodu mám odpracovaných 35 let ,dříve byly malé výdělky jako uklizečka a teď jsem za to trestaná za co že jsem dřela ?

  8. Jurecka se chvali ze duchodci berou duchod pres 20.000kc ja dostavam 17.000kc tak at mi doplati tech 3.000korun

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *