Stát jde kontrolovat Čechům účty v bance. Potřebuje vědět, jestli náhodou nemáte moc peněz

Dříve i v České republice platilo cosi, co se nazývalo takzvaným bankovním tajemstvím. Dnes už si o tom ale můžeme povídat jen příběhy, jelikož tento institut de facto skončil. Sami si odpovězte na to, zda je to skutečně takový výdobytek moderní doby, když vám může do účtu nahlížet každý druhý a navíc ještě zkoumat, odkud peníze máte nebo kam je posíláte.

Co je v bance, to každý vidí

Banky mají dnes povinnost hlásit podezřelé transakce, a pokud si na bankovní účet vložíte peníze, musíte být připraveni, že to nebude podléhat žádnému tajemství, ale bude to naopak věcí veřejnou. Další stupeň prolomení určitého bankovního soukromí, dá-li se tomu tak říkat, přitom přinese novinka iniciovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Jde o to, že kontrolovat účty budou Čechům i obyčejné úřady, což dříve nebývalo. V první fázi půjde o Úřady práce, které na základě informací o tom, kolik má kdo na účtu, případně jaký vlastní majetek, budou rozhodovat o přidělování, respektive nepřidělování sociálních dávek.

V zásadě je to logické a daňový poplatník by měl být spokojený, jelikož by to mělo vést k zamezení podvodů, kdy si o dávky říká například člověk, který je reálně velmi dobře zabezpečen a má například miliony korun na účtu. Ano, i takoví mohou dnes nejrůznější příspěvky kasírovat, jelikož nemají třeba příjmy ze zaměstnání nebo podnikání.

Není už to příliš?

Nově už by to nemělo být možné a na takového člověka nebude pohlíženo jako na někoho, kdo by měl mít na dávky v hmotné nouzi nárok. Na druhé straně je ale třeba se ptát na to, zda neodevzdáváme příliš mnoho na oltář tomu, že ušetříme na sociální podpoře nějaký ten milion.

Navržená úprava umožňuje na dálku ověřit žadatelem tvrzené skutečnosti o jeho majetkových poměrech, tedy existenci účtů a finančních prostředků na nich. Navíc vždy postupujeme se souhlasem klienta,” uvedl k věci ministr sociálních věcí.

Čtěte také: Velká síť bankomatů v Česku začala ve velkém okrádat. Seberou vám z účtu balík peněž, když se necháte nachytat

Experti se však obávají toho, že jde jen o první krok k tomu, aby státní aparát mohl velmi jednoduše nahlížet do bankovních účtů občanů. Kdo ví, co všechno na to nakonec bude navázáno. Ovšem také je třeba říct, že už teď vám mohou do účtu nahlížet, avšak musí to posvětit například soud, případně iniciovat samotná banka.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

7 názorů k článku “Stát jde kontrolovat Čechům účty v bance. Potřebuje vědět, jestli náhodou nemáte moc peněz

  1. V čem jsou jiní než komunisti? Už vim za komunistů byli sociální jistoty bezplatné zdravotnictví nárok na práci a za to lidem řídili život. V tomto systému nemáme nárok na nic a budou nás sledovat a okrádat jako by za to něco nabízeli,komunisti byli lepší

  2. Kdo není podvodník, nemá se čeho bát. Je mi jedno, jestli někdo zjistí kolik mám na účtu. Na poplach bijí ti, co nemají čisté svědomí.

  3. To je marná snaha, konto v bance může být vedeno na jméno někoho důvěryhidného bohatšího kamaráda.

  4. To, co stát pod vedením nynější vlády si dovolí, je sprosťárna.
    Nesouhlasím s tím, aby ” kdejaká Mařena z nějakého úřadu” měla přístup nahlížet do mého účtu a rozhlašovat to po vesnici.
    Když chce vyplácet soc.dávky, tak ať si to ošetřit jinak a ne, aby bylo porušováno bankovní tajemství.

    1. Co také zkontrolovat účty naším tvrdě pracujícím politikům!!!!!!! Chtěl bych vidět jak chudáci mají pořád málo. Už vidím jak mají jenom jeden účet. Peníze lítají luftem jedná radost. Kdych měl pracovat jako oni tak už jsem nezaměstnaný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *