Zdánlivě si důchodci nemají na co stěžovat, protože v letošním roce se jejich penze navýší hned třikrát. Kromě standardního lednového navýšení důchodů totiž vlivem vysoké inflace dochází také ke dvojnásobné mimořádné valorizaci. Ta první právě proběhla, když se penze v červnu navýšily o 8,2 % a další by měla přijít v září.
Propad reálných příjmů
K mimořádné valorizaci musí stát přistoupit tehdy, když inflace dosáhne určité úrovně. Letos je přitom obzvlášť vysoká a zatímco se tak ještě před pár měsíci spekulovalo, zda dosáhne úrovně, aby k ní muselo dojít byť jen jedenkrát, záhy bylo jasné, že důchody budou muset růst cen dohánět hned dvakrát. A jak se zdá, stejně to možná nebude stačit a i senioři si ve svých reálných příjmech pohorší.
To ale dejme stranou. Mimořádná inflace nasvěcuje hlubší systémový problém, který důchody mají. A tím je procentuální nárůst. Zatímco u lednového zvyšování důchodů vždy dochází také k navýšení základní částky, v případě mimořádných valorizací se důchod navyšuje pouze procentuálně.

Ani zvýšený důchod nestačí
Na tom by nebylo nic tak špatného, kdyby v důsledku toho nedocházelo ke stále větším rozdílům mezi jednotlivými důchodci. Někteří totiž stále musí vyžít s důchodem kolem 10 tisíc korun, zatímco jiní už dosáhnou třeba i na 20 tisíc. Po valorizaci však bude rozdíl ještě větší, na což pak naváže další valorizace, která ho znovu prohloubí.
Podle expertů je to problém obzvlášť v dnešní době. Ani zdánlivě velké zvyšování důchodů totiž těm, kdo mají nízký základ, nemusí stačit k tomu, aby pokryli zvýšené náklady, zejména pak na energie a potraviny.
Jak z toho ven? Jedině velkou změnou v systému, kdy by například byla stanovena minimální výměra důchodu, a to na podstatně vyšší částku než dnes. To by ale představovalo ještě větší zátěž pro sociální systém, který už je dnes ve schodku.
Foto: Shutterstock, zdroje: autorský komentář, iRozhlas, Ministerstvo práce a sociálních věcí