Důchody se zvyšují neférově. Část lidí nedostala dost

Zdánlivě si důchodci nemají na co stěžovat, protože v letošním roce se jejich penze navýší hned třikrát. Kromě standardního lednového navýšení důchodů totiž vlivem vysoké inflace dochází také ke dvojnásobné mimořádné valorizaci. Ta první právě proběhla, když se penze v červnu navýšily o 8,2 % a další by měla přijít v září.

Propad reálných příjmů

K mimořádné valorizaci musí stát přistoupit tehdy, když inflace dosáhne určité úrovně. Letos je přitom obzvlášť vysoká a zatímco se tak ještě před pár měsíci spekulovalo, zda dosáhne úrovně, aby k ní muselo dojít byť jen jedenkrát, záhy bylo jasné, že důchody budou muset růst cen dohánět hned dvakrát. A jak se zdá, stejně to možná nebude stačit a i senioři si ve svých reálných příjmech pohorší.

To ale dejme stranou. Mimořádná inflace nasvěcuje hlubší systémový problém, který důchody mají. A tím je procentuální nárůst. Zatímco u lednového zvyšování důchodů vždy dochází také k navýšení základní částky, v případě mimořádných valorizací se důchod navyšuje pouze procentuálně.

Foto: Shutterstock

Ani zvýšený důchod nestačí

Na tom by nebylo nic tak špatného, kdyby v důsledku toho nedocházelo ke stále větším rozdílům mezi jednotlivými důchodci. Někteří totiž stále musí vyžít s důchodem kolem 10 tisíc korun, zatímco jiní už dosáhnou třeba i na 20 tisíc. Po valorizaci však bude rozdíl ještě větší, na což pak naváže další valorizace, která ho znovu prohloubí.

Podle expertů je to problém obzvlášť v dnešní době. Ani zdánlivě velké zvyšování důchodů totiž těm, kdo mají nízký základ, nemusí stačit k tomu, aby pokryli zvýšené náklady, zejména pak na energie a potraviny.

Jak z toho ven? Jedině velkou změnou v systému, kdy by například byla stanovena minimální výměra důchodu, a to na podstatně vyšší částku než dnes. To by ale představovalo ještě větší zátěž pro sociální systém, který už je dnes ve schodku.

Foto: Shutterstock, zdroje: autorský komentář, iRozhlas, Ministerstvo práce a sociálních věcí

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

31 názorů k článku “Důchody se zvyšují neférově. Část lidí nedostala dost

  1. A co je v tomto světě potažmo v česku férové? Může někdo udat jedinný, avšak skutečný příklad? Bude to kratší výčet, jestli vůbec nějaký.

    1. Vážený pane férový je když člověk odpracuje daný počet let a tím mu vznikne nárok na důchod. Základem je kolik odváděl . Někteří OSVČ odváděli minimum a teď se divý. Nebo neodpracovali roky aby jim vznikl nárok na důchod a teď se divý že mají málo. Každý strůjcem svého štěstí.

      1. Mezi zeměmi, kde je zaveden Bismarkův důchodový systém, potřebujete u nás pro nárok na důchod odpracovat 35 let. Asi nevíte, že u nás je to extrémní doba, která nemá ve světě obdoby. Všude to je maximálně 25 let. Potom se není co divit, že přibývá lidí, kteří na důchod nedosáhnou a mnohdy za to ani nemůžou, třeba k vůlí zdravotním problémům.

    2. Původně jsem chtěl napsat. že férová je smrt, ale to taky není pravda. Někdo umře v bolestech, které prožívá třeba několik let, někdo to má hned za sebou. Někdo umře v šesti letech, někdo ve stovce. Pokud jsme si nezvykli, budeme si muset zvyknout.
      Takový Berbr nebo jeho nohsledi by řekli, že spravedliví jsou fotbaloví rozhodčí v české lize. Ale aspoň trochu je ta smrt spravedlivá. Stejně každého tou kosou sejme.

  2. Dobrý den, jsem invalidní důchodce, občan ZTP na vozíku bez možnosti jakéhokoliv přivýdělku. Je mi 50 let, 13000 důchod.. polovinu důchodu dám za byt, další 2000 za energie, 1200 za další služby.. Internet, mobil, TV, úklid, dále léky, Benzin, hygienické potřeby mi spolknou další 1500. A teď schválně.. Kolik mi zůstane na jidlo??? Proto vítám každou korunu, kterou mi stát přidá. A najdou se lidé, kteří mi to závidí!!!!

  3. Je to dosť blbý a neférové taky jsem měla v lednu a cervnu varolizace a zdvihli mi duchod o 100kc je to invalidný duchod 3.stupne do prace nemůžu mam dve male deti, ktere musím take živit, oblikat platiť najemne a dostávám 6200kc duchod. Je to na pláč vďaka tomu že mám zatim narok na bydlení ako tak to musime zvládať a aj to mi musia pomáhať rodiče. A čo sa tyka starobného důchodu take by sa nemelo na nich zapomínat celý život dreli a maly by si doprat jesen života a užívať si a ne prepocitavat kazdu korunu a šetriť kde sa da.Je to smutne 😕

  4. Hned první odstavec neříká pravdu. Penze se nezvedli o 8,2%. Pouze procentní výměra a to je velký rozdíl.

  5. Blábol! Kdo chce větší penzi měl víc pracovat a víc odvádět! Důchod je podle zásluh, kdo platil míň do systému ať míň ji nebo ať se jde pást!

  6. Ať platí všichni stejné pojištění a v tom případě ať mají všichni stejný důchod. To jediné je spravedlivé a nikdo to nebude napadat. Není spravedlivé, když se někdo stará o své příjmy a odvádí mnohem více, aby pak měl důchod stejný jako ten, kdo spíše nedělá a nebo dělá jen na poloviční úvazek, odváděl méně, byl vysmátý a měl stejně vysoký důchod. A důchod byl valorizován od června, ale ne o 8, 2%. Byla valorizována jen zásluhová část důchodu. Celkový důchod jen o 6%.

    1. Když někdo oddělá pár let tak chce stejný důchod jako ten co odváděl cca 35 let. To snad nemyslí vážně. Tady není o čem se bavit.

      1. Přesně tak . Já jsem dělala 44 let než jsem šla do důchodu a ještě jsem dělala vedlejšak . Můžu říct že důchod mám slušný.

      2. A co mají dělat ti, co si nemohou přivydělat, ba ani něco dělat, protože jim v tom závažné zdravotní problémy brání ? Mají být zajištěni se svými vysokými důchody jen estébáci a další skupiny parazitů ?

    2. Za odvody ze sociálního pojištění by měl být vypočítán jen první důchod.Důchodce sociální už neplatí, takže by měli přidávat každému stejně.

    3. Přesně tak, naprosto souhlasím. Taky jsem se snažila vydělat, abych to bylo znát na mém důchodu, přesluhovala jsem pár let. Kdyby k tomu došlo, že nějak upraví důchody tak, aby ti co vykřikují že mají málo a že přidávání valorizací není férové, tak to bychom pak mohli vykřikovat my co jsme se snažili, že to není férové. Měli na svůj důchod myslet dřív. Není myslitelné, aby ti co se snažili byli nějak trestáni, taky nebylo fér když já jsem byla dlouho v práci a známá na procházce v parku, ale hlavně že teď poukazuje, že má malý důchod, že jí stejně jako já, ale nebylo jí přidáno stejně jako mi. To přece nejde, a takové myšlení mi hlava nebere. Vydírají nás, to je to správné pojmenování.

    4. Asociální příspěvek, nechápající smysl důchodového systému založeného na solidaritě.

      1. Vysoká nedobrovolná solidarita je již při výpočtu důchodu kdy vám zkrátí výpočtový základ. Solidarita je u me hlavně dobrovolná v jakékoli výši, nikoli nařízená. Každý dle svého sociálního smýšlení.

  7. Pokud bude invidnim důchodcum i v době, kdy už jsou v důchodu starobním, ponechána výše důchodů, nebude nikdy spravedlnost, proč lidé, kteří opravdu odpracovaly tolik let, musí žít na hranici chudoby a lidé, kteří odpracovaly o hodně min let, se mají díky tomuto podstatně lépe?

  8. Co se furt diskutuje. Kolik kdo platil za aktivního pracovního procesu tak tolik (oříznuto) dostává důchod. Proč by se to mělo nivelizovat. Pracoval jsem, přitom podnikal (a danil, odváděl pojištění na zdravotní i důchodové pojištění ). Můj příbuzný pouze podnikal a platil si minimální zákonné pojištění (dle jeho vyjádření – přece nebudu zbytečně platit státu) . Teď pláče že má malý důchod. Myslíte že je správné abychom měli stejný důchod?

  9. Důchodový systém je nastaven tak, aby vyhovoval důchodcům – milionářům, chudí důchodci se mohou jít pást.

    1. V práci se také přidává 5% a neznamená to, že každý má stejně!
      Navíc, těch 10 tisíc mají ti, kteří do systému dávali minimum, OSVČ, umělci….
      a třeba i ti, kteří dělali na černo, tehdy to bylo fajn, že platí málo nebo dokonce nic! Ale důchod je teď holt malý! A teď pláčou a vykřikuji něco o nespravedlnosti??
      Jak tu někdo píše, tak ať všichni dávají do důchodové pokladny to samé a hotovo. Akorát se obávám, že to pak nevyjde ani na těch 10 tisíc důchodu…vysokoprijmovym dekujte, že hodně odevzdávají!

    2. plácáte nesmysly, já být milionář, tak se na důchod vykašlu a nic neplatím, protože se to nevyplatí. Stále se tu někdo snaží vrátit socialistické výdobytky, všichni máme stejné žaludky- stejné důchody. To je nesmysl. Se základní částkou souhlasím, ale zásluhová část, založená na odvedených příspěvcích a odpracovaných letech, ale jen těch, kdy byla odvedena z minimální, nebo jinak stanovené mzdy musí být výraznější. Minimální důchod při odpracování alespoň 35-40 let, ženám započíst péči o děti do nějakého rozumného věku a omezit co nejvíce náhradní doby, snad jen péči o rodinného příslušníka.

  10. Systém nejen důchodový, je nefunkční, neboť na státní peníze je přisáto příliš mnoho parazitů systémem podporovaných. Zcela zářivým příkladem je premiér Fiala a jeho neziskovka, nebo kauza,” DOZIMETR”, přičemž ministr vnitra Rakušan je součástí zmíněné kauzy stejně jako vládní strany. Politici současné vlády necítí ani odpovědnost a proto nemíní odstoupit. Jen připomínám, že zmíněná kauza probíhala již za Babiše. To vše však nelze včetně důchodové politiky přičítat politikům. Ti jsou obrazem společnosti, která je na politický vrchol volila. Já osobně jsem bojoval s hlupáky celou posametovou kariéru v oboru strojírenství. Díky tomu jsem dosáhl spíše vyšší zmíněné hranice důchodu. Byl to boj s větrnými mlýny, sypání písku do soukolí prosperity ze strany hlupáků na manažerských funkcích. Na současné situaci se nemalou mírou podepsalo naše České členství v Evropské Únii.

  11. Zásluhovost podle odvodu do systému byla použita při prvním výpočtu důchodu a všechny další valorizace by měly být o pevnou částku dle inflace a nikoliv procentuálně, protože zdražení je pro všechny stejné a nedocházelo by ke zvětšení rozdílů.

  12. Problém je i to, že platy, z nichž se odvody do SSZ odvádějí, mnohdy neodpovídají odvedené práci. Vesničan, který dře za mrzký peníz u místního statkáře a do důchodu jde strhaný jak péro z hodin, dosáhne na nepoměrně nižší důchod, než ouředník ve státní správě, který se vyvaluje u kafíčka, má k platu různé prebendy, dovolenou 6 týdnů, příspěvek na dovolenou a na vánoce ve výši platu a do penze jde neopotřebovaný a s důchodem, který podstatně převyšuje plat vesničana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *