Příspěvek na elektřinu a plyn nestačí. Lidé se nedoplatí

Ačkoliv energetická krize je tu s námi už několik měsíců a lidé naplno pociťují dopady toho, co se stane, když ceny elektřiny a plyny stoupnou na několikanásobky toho, na co jsme byli zvyklí, stát si s pomocí dává načas. Přislíbený příspěvek na energie se rodí ve velkých bolestech a opět je patrná snaha, aby náhodou někdo nedostal víc. Lidé si to mohou přeložit: aby někdo nedostal tolik, že by mu to skutečně pomohlo.

Ceny letí vzhůru

Načrtnuté obrysy takzvaného úsporného tarifu (ačkoliv to bude technicky sleva do faktur) dávají tušit, že vlajková loď státní pomoci občanům v krizi bude dosti děravá. Cílí sice na správné místo, protože z hlediska zdražování jsou ceny energií jednoznačně nejbolavějším místem, avšak zdá se být zoufale nedostatečná.

Ministři si už dopředu řekli, že vyhradí 66 miliard korun, což je podivný limit v době, kdy ceny plynu a elektřiny dokáží udělat nový násobek za pouhých pár dní. Dnes už na to stačí jen zpráva, že plynu teče potrubím o něco méně, než by mělo. Je už přitom nadevše jasné, že nejde o nějaký výkyv. Ostatně, samotní dodavatelé své ceníky už několikrát zvýšili a dnes tak lidé za elektřinu a plyn platí čtyř až pětinásobek toho, co loni touto dobou.

Foto: Shutterstock

Nedostatečná pomoc

Pokud měl někdo smůlu a v těchto dnech mu končí fixace ceny plynu, bude platit několikanásobek toho, na co byl zvyklý. Na místo 50 tisíc ročně to podle ceníků různých odběratelů vychází na 120 až 150 tisíc. Často jsou to přitom důchodci, kteří sto tisíc navíc dohromady nedají ani po dvou valorizacích penzí. A k tomu si připočtěte ještě mnohem dražší elektřinu. Podle dostupných informací jim stát chce přispět 15 tisíc korun.

To je ale méně, než kolik státní kasa z rozdílu získá na dani z přidané hodnoty. A pak tu máme ještě pohádkové zisky ČEZu, které jsou pro mnohé jednoduše nepochopitelné. Stát si přitom u svého energetického gigantu řekl jen o poměrně malou dividendu.

Nezdá se, že by si zodpovědní lidé uvědomovali, čemu české domácnosti aktuálně čelí. Míru pomoci ostatně skvěle symbolizuje ona koruna padesát, která byla českým řidičům odpuštěna z litru pohonných hmot díky snížení spotřební daně. Bohužel to ale nikdo nezaznamenal, protože benzin v té době zdražoval o dvě tři koruny týdně.

Foto: Shutterstock, zdroje: autorský komentář, iRozhlas, ČT24

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments