Dva dny v úřadu a Vojtěch totálně rozvolnil opatření. Ve hře jsou reparace obchodníkům

Už nelze déle čekat a je třeba otevřít takřka vše. Od pondělí 31. května tak lidé budou moci navštívit interiéry restaurací, bazény, sauny i wellness centra. Další opatření už budou řízena téměř výhradně ze strany hygieny. Tak chce nadále určovat maximální počet lidí u stolu, který aktuálně činí čtyři osoby nebo třeba zakazovat kinům prodávat občerstvení. Jinak se ale život vrátí do normálu.

Jde o velké překvapení, které si navíc novopečený ministr zdravotnictví Adam Vojtěch naplánoval po dvou dnech od uvedení do úřadu. Na druhé straně ale upozornil, že nejde tak zcela o jeho rozhodnutí, ale že nechce jít proti rozhodnutí soudu. Nejvyšší správní soud totiž zrušil regulaci provozu restaurací, heren a kasin tak, jak ji uvádělo nařízení ministerstva zdravotnictví. Soud však nekritizoval samotná opatření, ale to, jakým způsobem byla zdůvodněna.

Není to přitom poprvé, kdy soud musel proti způsobu, jakým byla opatření vyhlášena, zasáhnout. Práci ministerstva zdravotnictví v tomto směru pravidelně označoval za diletantskou a v posledním rozsudku padla slova o tom, že se úředníci nedokáží poučit.

Soudní rozsudky by v tomto ohledu mohly pro stát představovat velký problém. Ukazuje se totiž, že po velkou část doby musely být provozovny zavřené na základě velmi varchlatých nařízení. Sám Vojtěch na tiskové konferenci připustil, že nynější rozvolnění je hnáno i snahou o to, aby provozovatelé služeb stát nežalovali a nežádali po něm náhradu škod, tedy jakési reparace.

Je však pravděpodobné, že nemálo z nich se u soudu pokusí vymoci na státu odškodné, protože budou kvůli rozsudkům soudu ve výhodné situaci. Vývoj epidemie navíc ukazuje, že vláda teď rozvolňovala příliš pomalu.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments