Elektromobil vás nakonec donutí koupit. Způsobí to daň z ujetých kilometrů

Představte si dobu, kdy by byla všechna auta nahrazena elektrickými vozidly. Pro mnohé je to utopický sen, pro jiné naopak apokalyptický obraz budoucnosti. Co když se tak stane ne proto, že by se to lidem líbilo, ale protože politici zvýšili daně za používání spalovacích motorů do takové míry, že lidé jednoduše nebudou mít jinou možnost?

Daň z najetých kilometrů

Dánsko nás v tomto případě vede. Návrh zákona, který uvaluje daně na počet ujetých kilometrů, vyvolal rozhořčení a protesty. Stovky kamionů zablokovaly centrum Kodaně. Ale politici a aktivisté se nezdají být zaskočeni. Záměr je jasný. Vytlačit spalovací motory na vedlejší kolej prostřednictvím nových daní.

Kolaps nebo záchrana?

Sazby daně budou drakonicky vysoké pro nákladní vozy s dieselovými a benzínovými motory. Úmysl je jasný. Přinutit dopravní společnosti, aby vyměnily svá stávající vozidla za elektrické nákladní vozy bez emisí. Kritici toto označují za absurdní. Elektrická nákladní vozidla jsou v současnosti mnohem dražší a nejsou dostatečně vyvinutá pro dálkovou přepravu.

Případ osobních aut, trh versus politika

U osobních vozidel situace není o moc lepší. Zatímco je všeobecně přijímáno, že elektromobily jsou ekologičtější, jejich dojezd, čas nabíjení a vyšší pořizovací náklady zůstávají hlavními překážkami pro mnoho motoristů. A tak, ačkoliv technologie je zde již delší dobu, nedošlo k žádné elektrické revoluci.

Hlavní problém – násilné nutkání

Z historie víme, že technologické změny byly vždy vedeny trhem a nikoli donucením. Když automobily nahradily koně, nebylo to kvůli zákazu koní, ale proto, že technologie automobilů byla považována za lepší. Dnes se zdá, že se politici snaží zavádět změny vynucením, což je přístup, který nebyl dosud nikdy úspěšně uplatněn.

Foto: Shutterstock

Nová éra elektromobility?

Pokud by byly elektromobily tak atraktivní a výhodné, jak tvrdí jejich zastánci, nebylo by třeba zasahovat do trhu a vykonávat násilné kroky k jejich prosazení. Je nevyhnutelné, že trh s elektromobily se vyvíjí, ale největším problémem je, že některé vlády se snaží urychlit tento proces prostřednictvím zdaňování spalovacích motorů.

Může se tedy zdát, že nás čeká doba, kdy budou elektromobily jedinou volbou. Pokud ale nedojde k zásadnímu technologickému pokroku, který by přesvědčil motoristy o jejich přednostech, může toto rozhodnutí vytvořit jen více nevole a odporu. Je tedy na místě otázka, zda takový přístup skutečně přispěje k cíli snížení emisí, nebo zda bude mít přesně opačný efekt.

Foto: Shutterstock, zdroje: Policy Exchange, The Guardian

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

4 názory k článku “Elektromobil vás nakonec donutí koupit. Způsobí to daň z ujetých kilometrů

  1. Politika a realita jsou dvě rozdílné věci. Mlčící většina nebude mlčet navždy a nenechá si vzít individuální mobilitu, ať se to ekoteroristům líbí nebo ne. Co si vymýšlí politici a aktivisti je jedna věc, ale co se následně stane realitou je ve většině případů věc diametrálně odlišná. Můj názor je, že nakonec dojde i ke zrušení zákazu spalovacích motorů od roku 2035, nebo minimálně k jeho odložení. Co se děje někde v Dánsku není podstatné, politici jen zkouší, co si mohou dovolit a co už jim neprojde, navíc ani sebevětší politický ekofanatik nepřivede svou zemi k ekonomickému kolapsu a rozvratu, a radikální levice a anarchisti se naštěstí k moci nedostanou, ti se umí akorát lepit k silnici a blokovat dopravu. Zatím to nemá smysl hrotit, už jen vývoj kolem Euro7 ukazuje, že velkohubá prohlášení ekofanatických politiků a vlhké sny poťapaných ekoaktivistů ještě neznamenají, že se stanou realitou.

    1. Omyl. Budou držet hubu navždy. Submisivní telata forever. Je třeba se připravit na pekelný svět a jediným potěšením bude nakonec třepačka kotníky. Vy se nedíváte na všechny ty malomocné zombíky okolo sebe?

  2. Pokut se vývoj posune na úroveň spalovacích motoru proč by ne ,ale pokut ne tak můžeme čekat totální válku a nepokoje .A při dnešních dluhach různých státu,pád ekonomiky do takový krize kdy nebudou peníze na nic ,pak už tady nic nezastaví destrukci světa, chaos násilí zabíjení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *