Skvělý způsob, jak vyměnit peníze na dovolenou. Ušetříte tisíce korun, jinak vás úplně oberou

Možná už jste také slyšeli zprávy o tom, že letošní dovolená může být pro Čechy výhodnější. Ne snad, že by v zemích, kam se chystají vyrazit, nezdražovalo, ovšem tentokrát jim jedna věc hraje významným způsobem do karet. A to je velmi výhodný kurz koruny, která v letním období ještě nikdy nebyla tak silná jako v současné době.

Nenechte vydělat banku

Za jedno euro dnes zaplatíte 23,7 korun, což je podstatně méně než v minulých letech obvyklých 25 až 26 korun za euro. Není tomu přitom tak dávno, kdy byla česká měna uměle držena dokonce na ještě nižších hodnotách a sice 27 korunách za evropskou jednotnou měnu. Oproti tomu dnes ušetříte více než deset procent.

Bohužel se však na vaší výhodě snaží přiživit ostatní, a to především banky, u kterých máte veden korunový účet. Pokud z něj v zahraničí vyberete peníze, banka vám to přepočte svým kurzem, který je většinou 2 až 5 % od toho středového. To jsou peníze, které proděláváte. Málokdo disponuje účty v cizích měnách, ačkoliv se to vyplatí. Jde o jeden ze způsobů, jak na dovolené ušetřit. Dnes většina bank nabízí vedení alespoň eurového účtu zdarma, a to včetně platební karty. Tak proč toho nevyužít. Eura si pak můžete ještě v Česku vyměnit výhodným kurzem u devizové společnosti, a vložit si je pak na tento účet. V zahraničí potom vybírejte právě z něj a nebudete tratit na kurzovém rozdílu.

Devizových společností funguje v Česku celá řada, stačí si to zadat do internetového vyhledávače. Obvykle vše probíhá velmi jednoduše. V příslušném rozhraní si sjednáte obchod, tedy výši směny, a následně pošlete dané společnosti koruny. Ona vám potom na účet obratem pošle eura nebo jinou měnu. Výhodou je slušný kurz, který se obvykle příliš neliší od středového.

Foto: Shutterstock

Dá se hodně ušetřit

Další možností je zřízení populární aplikace Revolut, ke které dostanete také multiměnovou platební kartu. Velkou výhodou této společnosti je skutečnost, že už má v sobě zakomponovány prakticky středové kurzy. Stačí si na ní převést koruny, a když budete platit či vybírat v zahraničí, můžete se spolehnout, že to bude dobrým směnným kurzem. Aplikace a karta v základu nic nestojí. Pouze pokud chcete dělat větší transakce, jsou tam určité příplatky, avšak vše zůstává stále výhodné.

Vše si nejlépe uvedeme na příkladu. Pokud vyjdeme z aktuálního středového kurzu 23,7 koruny za euro, potom například mBank by vám euro prodala za 24,5 koruny, zatímco Revolut přibližně za 23,8. Pakliže byste chtěli směnit koruny na tisíc euro, činí rozdíl sedm set korun.

Překvapivě špatnou volbou nemusí být ani obyčejné směnárny. Tam je ale ideální mít doporučení na některou z těch, které poskytují velmi výhodné kurzy. V Praze takových najdeme hned několik, proslulé jsou například v Jindřišské nebo Rybné ulici.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments