Elektromobily nakonec skončí na smetišti dějin. Budeme jezdit na syntetické palivo

Dlouhá a napjatá jednání mezi Německem a Evropskou komisí vyvrcholila pozitivní zprávou pro příznivce spalovacích motorů. Od roku 2035 by měla být v Evropě možná výroba i prodej spalovacích motorů poháněných syntetickými, emisně neutrálními palivy.

Naděje pro syntetická paliva

Pokud existuje firma, která staví na této vizi, je to německý Porsche. Tento luxusní výrobce sportovních vozů se rozhodl pro radikální krok – stát se světovým lídrem ve výrobě syntetických paliv. Projekt realizuje v chilském Punta Arenas, kde postavil výrobní zařízení pro ePaliva, ekologickou alternativu k běžným palivům.

Jak funguje výroba ePaliv?

Výroba ePaliv zahrnuje použití plynu, vody a obnovitelné energie, jako je například solární nebo větrná energie. V první pilotní fázi výroby se počítá s cca 130 000 litry ročně, avšak cílem Porsche je do roku 2025 navýšit výrobu až na 55 milionů litrů ročně.

Vyvážený pohled do budoucna

Vlajková loď Porsche, model 911, je jen jedním z mnoha aut, které mohou těžit z rozvoje syntetických paliv. Očekává se, že toto palivo může poskytnout řešení pro 1,3 miliardy vozidel se spalovacími motory, které je třeba zachovat i po roce 2035.

Přestože někteří odborníci považují elektromobily za budoucnost dopravy, ne každý sdílí tento názor. Pokud se syntetická paliva ukážou jako úspěšná, může to znamenat záchranný prut pro výrobce tradičních automobilů.

Nákladná alternativa?

Ačkoli jsou nyní syntetická paliva dražší než jejich tradiční ekvivalenty, Porsche je přesvědčené, že s rostoucí poptávkou a výrobními kapacitami dojde k jejich postupnému zlevnění. Mohli bychom se tak dočkat čerpací stanice budoucnosti, kde budeme tankovat ePaliva Porsche. Stále ještě je před námi mnoho neznámých a překážek, ale jedno je jisté: Porsche usiluje o přebudování budoucnosti automobilového průmyslu.

Foto: Shutterstock

Porsche v čele revoluce

Celkově se Porsche zaměřuje na dosažení CO2 neutrality do roku 2030 a otevřelo tak dveře pro technologickou revoluci. S více než 100 miliony dolarů investovaných do vývoje a výroby ePaliv, Porsche potvrzuje svou pozici jako inovátor a lídr v oblasti automobilového průmyslu.

Přestože stále ještě existují výzvy, je zřejmé, že Porsche se nezaleklo úsilí o udržitelnou budoucnost. A kdo ví, možná jednoho dne uvidíme “Benzín Porsche” na našich čerpacích stanicích, kde se klasické spalovací motory setkají s inovacemi 21. století. Bez ohledu na to, jak se vyvine situace, budeme sledovat, jak se bude děj následujících let odvíjet.

Foto: Shutterstock, zdroj: Faz.net, Euronews, CNNBusiness

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments