Rusové se naučili oklamat chytré bomby z USA

Ve vyspělém světě vojenské technologie přichází americké vybavení, které dokáže transformovat tradiční neřízenou munici na precizně naváděné chytré bomby. Tyto zařízení, známé jako JDAM-ER, používají GPS navigaci pro dosažení svých cílů s nadprůměrnou přesností. Tato munice, která se nedávno dostala na Ukrajinu, měla ambici účinněji zasáhnout ruské cíle.

Avšak, jak uvádí web The Defense Post, ne všechno šlo podle plánu.

Kde technologie selhává

Ačkoli tato munice byla považována za nejmodernější, ukázalo se, že má daleko větší počet chybných výstřelů a zásahů, než se očekávalo. Překvapivé je, že tato neúspěšnost nebyla způsobena nedostatky v americké technologii, ale spíše sofistikovanými ruskými systémy elektronického boje.

Ruské síly využívají rušení GPS signálu, které narušuje proces zaměřování střel. Dokázali tak účinně oklamat jak střely JDAM, tak občas i jiné americké řízené zbraně, například rakety.

Člověk versus stroj

Ale ne všechny problémy souvisely s ruskými rušícími systémy. Některé zbraně se potýkaly s technickými chybami, které způsobily, že se pojistky bomb nezapnuly. Tato závada byla ukrajinským letectvem odstraněna a rozbušky nyní reagují správně, jak uvádí server The Drive.

Nezastavitelný postup technologie?

Tato situace ukazuje, že i když vojenská technologie pokračuje v rychlém tempu, je stále možné ji zastavit. Na jedné straně je fascinující sledovat, jak pokročilá technologie může změnit pravidla války. Ale na straně druhé nám připomíná, že žádná technologie není neomylná a že lidská inteligence může stále hrát klíčovou roli ve válce.

Zdroj: Twitter

Výzvy budoucnosti

Boj mezi technologií a lidskou důmyslností pokračuje. Ačkoli jdeme do budoucnosti, kde se zdá, že vše je možné díky technologii, je stále potřeba lidské inteligence a strategie, která dokáže překonat i nejvyspělejší technické systémy.

Když se podíváme na dnešní situaci, můžeme vidět, že i přes pokročilou technologii JDAM-ER se Rusové dokázali účinně bránit. A to je příklad, který by měl inspirovat vojenské strategie po celém světě.

Význam strategie

Zatímco se světové armády snaží vylepšit své technologické schopnosti, je důležité si uvědomit, že strategie a taktika jsou stále nezbytné. Bez nich by se technologie stala nástrojem bez řízení, a jak ukazuje tento případ, může být dokonce zastavena.

Bitva pokračuje

To, co se děje na Ukrajině, je připomínkou faktu, že vojenská technologie je stále v evoluci a bude vždy vystavena novým výzvám. Zda to bude rušení GPS, nové obranné strategie nebo technické závady, bitva mezi technologií a lidskou inteligencí bude pokračovat. A jak se zdá, tato bitva je daleko od konce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Politico, TheDefensePost, Insider

Nenechte si ujít
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Placení daní je nutnou, avšak velmi neoblíbenou součástí života. Málokdo to chápe v širším celku, že hrazením těchto poplatků přispívá na provoz státu, případně si hradí důchodové a zdravotní pojištění. Ať už jsou daně jakkoliv vysoké, vždy vám bude připadat, že byste měli platit méně. Jak optimalizovat daně v roce 2024 Dá se na to ale podívat také z druhé strany. A sice, že vysoké daně jsou vlastně příjemnou starostí. Nutnost je platit totiž znamená mimo jiné to, že vyděláváte poměrně slušné peníze. Ale takto to asi nikdo nechápe. Pravdou ale je, že lidé se stejnými výdělky mohou platit velmi rozdílné sumy. Záleží totiž hodně na tom, jak dobře své daňové přiznání optimalizujete a zda využijete veškerých možností, jak si zátěž snížit. K tomu jsou nejlepší slevy na dani, které v některých případech můžete letos, tedy za rok 2023, uplatnit naposledy. Jde například o školkovné ve výši 17 300 Kč za každé dítě, ale třeba i slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Dále to jsou třeba sleva na studenta nebo na první, druhé, třetí a další dítě. Jaké slevy na dani lze za rok 2023 uplatnit TitulMaximální sleva na daniSleva na poplatníka30 840 KčSleva na první dítě15 204 KčSleva na druhé dítě22 320 KčSleva na třetí a další dítě27 840 KčSleva na invaliditu 1. a 2. stupně2 520 KčSleva na invaliditu 3. stupně5 040 KčSleva na držitele průkazu ZTP/P16 140 KčSleva na manželku/manžela24 840 KčSleva na manžele ZTP/P49 680 KčSleva za umístění dítěte – školkovné17 300 KčSleva na studenta denního studia4 020 Kč Jak dále ušetřit? Slevy na dani se odečtou přímo z daňové povinnosti a jsou tedy nejefektivnějším způsobem, jak ušetřit. Ovšem máme tu i další možnosti, kterou představují nezdanitelné části základu daně. V součtu jde o sumu, kterou nebudete muset zdaňovat. TitulMaximálně můžete uplatnitÚroky z hypotečního úvěru300 000 KčPenzijní připojištění24 000 KčSoukromé životní pojištění24 000 KčDary30 % ze základu daněOdborové příspěvky1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 KčPlatby za zkoušky10 000 Kč, pro ZTP 13 000 nebo 15 000 KčOdběr krve3 000 KčDarování kmenových buněk20 000 Kč Čtěte také: Kdo má v Česku bankovní účet, může okamžitě přijít o 19 400 Kč. Dejte si pozor, jinak budou peníze rychle pryč Dokdy přidat daňové přiznání Jak vidno, možnosti tu stále jsou a byla by škoda jich nevyužít. Pokud jde o termíny, potom na daňové přiznání máte čas až do 2. dubna 2024. Jednoduše si lze ale termín prodloužit tím, že přiznání podáte elektronickou formou. Potom musíte splnit termín 2. května 2024. Obecně se počítá ještě se lhůtou pěti dnů, v rámci které vám nebude vyměřeno penále. Potom už ale úřady postupují tvrdě. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

2 Replies to “Rusové se naučili oklamat chytré bomby z USA

  1. Sice nás propaganda oblbuje, jaký byl Sovětský svaz zaostalý (i dnešní Rusko), ale účinné systémy elektronického boje už měl v 80 letech. Už tehdy měl z nich západ těžkou hlavu a co teprve teď, když je Rusové mají mnohem pokročilejší než západ. Západ totiž celá desetiletí investoval jen do útočných zbraní a pořád jen válčil po celém světě, takže na vývoj podružných obranných systémů nezbývaly prachy ani čas. Západ tragicky zaostal i ve vývoji hypersonických zbraní a to ještě by chtěl vést válku najednou hned se dvěma vojensko-technologickými giganty a jadernými mocnostmi, majícími zavedenou ve výzbroji velmi pokročilou hypersonickou techniku, Ruskem a Čínou.

    1. Oni si myslí západní země že jsou pupkem světa jenže to už dávno není pravda. Západ zaostal i v myšlení kdy stále se snaží druhým vnucovat svou morálku a svůj způsob života. Jenže to co se jim povedlo u bývalých satelitů SSSR které jsou v Evropě a nyní se nechaly dobrovolně pohltit západním způsobem života se jim jinde nedaří .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *