Čína chystá energetickou revoluci. Úspěšně provedla experiment s umělým sluncem, které vytvořilo teplotu 100 milionů stupňů

Vědci se stále více blíží k dosažení globální energetické revoluce. Ve středu objevila Čína v zákulisí svých laboratoří klíč k budoucnosti – umělé slunce. To se může zdát jako vědecká fantastika, ale je to skutečnost. Umělé slunce, jehož teplota přesahuje 100 milionů stupňů Celsia, překonalo rekord a přiblížilo nás k nové éře energie – éře termonukleární fúze.

EAST: Umělé slunce jako zdroj čisté energie

Čína dokončila stavbu svého experimentálního reaktoru, nazvaného EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), v roce 2019. EAST je unikátní díky technologii, která umožňuje vytváření extrémně horkého plazmatu, srovnatelného s podmínkami ve středu slunce. Tato teplota, která přesahuje 100 milionů stupňů Celsia, byla dosažena a udržována po dobu téměř sedmi minut, což překonává předchozí rekord z roku 2017, kdy bylo plazma udržováno po dobu 101 sekund.

Od hvězd k čisté energii

Používaná technologie je fascinující. EAST funguje pomocí silných magnetických polí, která udržují horké plazma v koblihovém prostoru. To je podobné procesu, jaký probíhá ve hvězdách. Tyto hvězdy, včetně našeho slunce, jsou zdrojem čisté energie prostřednictvím jaderné fúze. Nejde o štěpení atomů, ale o jejich spojování.

Krok k větší kontrole a novým průlomům

Čínský tým vědců dokázal udržet plazma o teplotě přesahující 100 milionů stupňů Celsia po delší dobu, což je významný krok k větší kontrole nad tímto procesem. Další významný průlom se očekává v roce 2035, kdy bude zprovozněn nový reaktor CFETR (China Fusion Engineering Test Reactor).

Zdroj: YouTube

Vědci věří, že to je možné

Tento průlom představuje obrovský pokrok v oblasti jaderné fúze a předznamenává budoucnost, kde budeme moci využívat nesmírné množství energie bez škodlivých vedlejších produktů, jaké jsou spojeny s fosilními palivy nebo tradiční jadernou energií.

Cesta k čisté budoucnosti

Energie z termonukleární fúze je čistá a udržitelná. Tento průlom v oblasti výzkumu a vývoje umělého slunce je klíčovým krokem k tomu, abychom se přiblížili světu, kde je naše energetická spotřeba plně pokryta z obnovitelných zdrojů. Je to skutečně revoluční a představuje novou éru v oblasti energie.

Budoucí výzvy

I přes toto obrovské vítězství je stále ještě mnoho práce. Vědci musí dále pracovat na zlepšení technologie a dosažení větší stability a kontroly nad procesem fúze. Ale s tímto úspěchem jsme se přiblížili k tomu, abychom mohli využívat energii hvězd zde na Zemi.

Tento úspěch je důkazem lidského ducha a vynalézavosti a představuje světlý maják naděje pro naši energetickou budoucnost. Vědci z celého světa budou sledovat další vývoj v Číně a budou se snažit dosáhnout podobných úspěchů. Hvězdy jsou na dosah ruky – a energie, kterou potřebujeme pro udržitelnou budoucnost, je v nich ukryta.

Foto: Shutterstock, zdroj: scmp, Asiafina, Sciencedirect

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments