Bydlení v panelácích bude nutné rekonstruovat. Jinak byty nemusíte být schopni prodat či pronajmout

Poté, co byla v podstatě vyřešena otázka automobilů se spalovacím motorem, kdy je již stanoven jejich zákaz v dohledné budoucnosti, přičemž elektromobily za podpory mohutných dotací dobývají trh, se pozornost Evropské unie začíná soustředit jiným směrem, který se však dal zcela jednoznačně očekávat.

Velké zpřísnění

Ačkoliv se tomu zatím nepřikládá taková důležitost a příliš se o tom nemluví, čeká nás pravděpodobně něco, co v historii nemá žádné obdoby. Dle aktuálních plánů by totiž každá nemovitost v členských zemích, tedy i v České republice, měla splňovat určitá energetická kritéria, která jsou poměrně přísná.

Každý, kdo dnes staví nový dům nebo rekonstruuje ten starý, dobře ví, že úřady po něm budou chtít, aby nemovitost splňovala určité energetické nároky. Ty se pro zjednodušení vyjadřují takzvanými energetickými štítky. Zkrátka, pro nové domy a budovy již platí přísnější podmínky, ale v případě těch starších to nikdo neřešil. Avšak všimněte si, že při prodeji starší nemovitosti musí být energetický štítek vytvořen, byť zatím jen pro orientaci kupujícího.

To se však změní. Od roku 2030 by totiž mělo začít platit nařízení, kdy i starší budovy budou muset splňovat určitou třídu energetického štítku. Od tohoto data by to měla být minimálně třída E, ovšem o tři roky později už bude vyžadována třída D, jak informuje server TVP World. Přitom v České republice se nachází stále velké množství nemovitostí, které se musí spokojit s posledním stupněm, kterým je G.

Foto: Shutterstock

Na prodej zapomeňte

A pokud si myslíte, že se toto nařízení vztahuje pouze na veřejné budovy, jak bylo dříve skutečně v plánu, potom se pletete. Bude se dotýkat všech rodinných i bytových domů, a to v soukromém vlastnictví.

A není to tak, že v roce 2030 by se to mělo teprve začít nějak řešit. Ne, to už by mělo být hotovo a vaše nemovitost by to měla již splňovat. Pakliže se tak nestane, lze si jednoduše představit, že takový dům nebo byt nepronajmete nebo neprodáte. Aha, tak už chápete, proč jsou v těchto případech štítky uváděny. Šlo jen o přípravu na něco mnohem většího.

Čtěte také: Čechům sebrali jednu z největších finančních výhod, jakou měli. A budou muset pracovat mnohem déle

Dejte si to také do souvislosti s aktuálně běžícím programem Oprav dům po babičce, přičemž k dispozici jsou i nejrůznější alternativy pro bytové domy, kdy se však na rekonstrukci musí dohodnout celé Společenství vlastníků jednotek, případně družstvo, což nebývá jednoduché. Takto velké peníze se dnes nerozdávají jen tak pro nic za nic. Překvapivě se ale nemluví o tom, že by toho lidé měli začít urychleně využívat, jelikož to zkrátka bude nutnost.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

14 názorů k článku “Bydlení v panelácích bude nutné rekonstruovat. Jinak byty nemusíte být schopni prodat či pronajmout

 1. Za chvíli nám bude EU určovat jakou máme mít stolici. Ta EU na ty stálé nesmyslné a nekompetentní nařízení jednou dojede.

 2. V roce 2030 bude EU již chmurnou minulostí, jako každá říše, která požírá a ničí samu sebe. Jak se Maďaři naserou a odejdou z EU, tak to spustí lavinu rozpadu EU. Orbán už před dvěma roky říkal jasně, že se blíží čas opustit bruselskou diktaturu.

 3. Lidi vzpamatujme se pojďme do ulic a vypadněme z té zkorumpované Evropské unie, který vůbec nejde o lidi, dokud je čas. Nebo nám nic nezbude a budeme bydlet pod mostem a chodit pěšky… Žijeme pod diktátem Evropské unie hlavně, že nadáváme na dřívější dobu pod “diktátem” sovětského svazu… Nebuďme pokrytci a buďme vlastenci pokud teda ještě vůbec někdo ví co to znamená a začněme dělat něco pro Českou republiku než nám z ní nic nezbude a bude z nás jenom kolonie…

  1. Janek
   To máte úplnou pravdu, vůbec se nám dobře nežije pod EU. Fakt je že jsme se zbavili v r.1989 jednoho diktátu a teď jsme pod druhým. Není v tom žádný rozdíl. Žádný. Asie i Afrika kašlou na energet.uspiry a na ti zda auta jezdí na naftu či jakýkoli benzín bez splnění toho co musíme plnit my – Euro7 ap a my se.tady necháme zruinovat ptž pro nás je vše tak finančně těžké a ještě panelákům aniž energ.tridu. Ani nevím jak když máme zateplené paneláky s plast.okny tak co už víc. Pak ještě přijde vláda s balíčky které nás mají jen oskubat.
   Politici asi úpadku, ne. Co budou dělat když na to lidé nebudou mít.
   K čemu je nám EU vlastně prospěšná? Sice od nich občas dostaneme nějaké dotace ale jinak nás běžný lid děti pořádně.

  2. v ulicích nic nezmůžeme, EU lze ovlivnit příští rok ve volbách do EP, ale spousta lidí k těmto volbám nechodí a myslí si, že to nemá cenu, já pořád tvrdím, že ano

 4. To nebude tak jednoduché vystoupit z rozjetého vlaku,naší milí strojvůdci se nenechají připravit o vysněné korýtka,to nás raději zmlátí obušky a polezou unii do ř..i

 5. IEU už neví jak by drtila chudé státy, my nejsme Švédsko ani Německo. To si fakt necháme kecat do vs ho. Může mi někdo říct v čem tkví suverenita státu? Vždyť bez EU nesmíme nic. Nejsou tedy hranice zbytečně? Vzdyt všichni smí ve státě dělat jen či dovolí EU bez ohledu na to zda je to vůbec možné z hlediska financování běžných lidí. To by se mělo strhnout.

  1. Však taky Bruselu jde o zrušení národních států a vytvoření jednotné totalitní euroříše s centrální vládou nikým nevolených elit v Bruselu, po vzoru jak to kdysi chtěl Adolf Hitler. Už se tím v Bruselu ani netají, jak jsou si jisti, že už mají národy Evropy v hrsti. EU má totiž nacistické kořeny. Existuje kniha pod názvem “Nacistické kořeny bruselské EU”, kde je popsáno skutečné pozadí vzniku EU.

 6. A umí EU něco jiného než zákazy,příkazy, omezení , nařizování a rušení tradic které tu byli dříve než celá EU? Kam by umysťovala veškerý odpad Evropy kdyby nebylo ČR? A co lidi s těch paneláků? Půjdou bdlet do zemljanek? Není na čase poslat celou EU do HÁJE????

 7. To je kachna jako dinosaurus, nebo degenerativní změny mozků vyžírků v bruselském molochu postupují tisíckrát rychleji, než byl prvotní předpoklad. Už vidím prázdné paneláky v sídlištích, protože majitelé zemřeli a pod mosty rvačky rodin s dětmi o místa.Anebo historická centra měst. kde původní fasády s girlandami, markízami, se sochami vystupujícími ze zdí domů, budou nahrazeny polystyrenovými deskami, nahozenými křiklavými směsicemi barev. Ach, jak krásně bude vypadat Malá strana, centrum Hradce Králové i Jindřichova atd, atd.
  Ostatně, ty exkrementy, co zde momentálně vládnou, jim jásají. Jiný by se tomu postavil!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *