Česko může přijmout euro. Přineslo by to však i velké zdražení

Ačkoliv by se mohlo zdát, že veřejné finance v České republice jsou rozhárané jako ještě nikdy v historii, z evropského pohledu jsme na tom paradoxně stále poměrně dobře. Problémy mají všichni a ty české jsou ve srovnání s tím marginální. Jak se přitom snižuje laťka států, které v eurozóně již jsou, tak Česko vypadá naopak stále lépe.

Brzy bez koruny

I to je důvodem překvapivé zprávy ministerstva financí a České národní banky, která pravidelně hodnotí připravenost české ekonomiky na přijetí jednotné měny euro. “V roce 2024 by Česká republika měla s největší pravděpodobností plnit referenční hodnoty kritérií jak stavu veřejných financí, tak konvergence úrokových sazeb i cenové stability,” uvádí tento materiál.

Někteří představitelé státu se toho chytili coby vhodného okamžiku, kdy by se konečně mohly zahájit přístupová jednání. Podle nich Česká republika se zavedením eura vyčkává již příliš dlouho, a kdy jindy když ne teď se do toho vrhnout, že?

Pravdou totiž je, že se česká ekonomika nevyvíjí zrovna nejlépe, a přestože v příštím roce budeme plnit vše potřebné, v těch dalších už tomu může být zase jinak. Někteří by proto rádi využili toto úzké okno příležitosti a definitivně tak opustili českou korunu v zájmu přijetí společného projektu.

Foto: Shutterstock

Přijdou těžké chvíle

To se ale zase nelíbí jiným, kteří upozorňují na skutečnost, že euro má teď dost svých problémů. “Na euro nepřipravené země eurozóny ji totiž stahují dolů, což obřím dluhem – více než dvojnásobným oproti českému – věčně maskovat nepůjde. Opravdu těžká hodinka euro teprve čeká. Není kam spěchat,” uvedl k tomu například ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého je velkým problémem především citelné zavedení eurozóny.

Čtěte také: Stát vyběhl s Čechy. Těšili se na velké peníze, ale nedostanou nic. To snad není pravda

Přesto nelze vyloučit, že se potřebné kroky k přijetí společné měny skutečně udělají. Dnes už přitom víme, že jakmile euro přijmeme, musíme se připravit na velké zdražování. To zatím proběhlo všude, kde se touto měnou začalo platit. Velmi zblízka jsme to mohli sledovat například na Slovensku nebo tento rok v Chorvatsku.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

11 názorů k článku “Česko může přijmout euro. Přineslo by to však i velké zdražení

 1. Nechci euro , chci naši ” českou ”
  korunu. Stát je ve srabu, střední vrstva obyvatel už vyčerpala veškerè úspory a přijetím eura by jsme padli na úplné dno!

 2. Je třeba je konečně vyhodit ze Strakovky. Pokud se stane, že přijmou €, dopadne to jako v Německu. Je to podvod na lidi a tihle zmetci jsou vlastizrádci. Němce totiž okradli. Poměr byl 1 €: 1,95M. Jenže oni měli a mají führera a co ten řekne, to je svaté. Ať už to byl Hitler nebo Merkelová. Všichni tihle pitomci, kteří chtějí prijmout €, shoří v pekle.

 3. Euro je dobré pouze pro politiky,vojáky,policajty,doktory a některé velkopodnikatele.
  Pro obyčejné lidi je to děs a bída.40% českých rodin nejezdí k moři,protože ze svého rozpočtu na to nemají,ne o nemají na výměnu Eura.
  Jestli někdo tvrdí,že ČR je připravena na změnu na Eura,lže,nebo jeho osobní současná situace to dovoluje,ale to je jen krátce,potom na to může být stejně špatně jako převážná většina občanů republiky.

  1. Kdyby tak v jakém poměru by byla koruna k euru . Dnes mám výplatu 45000 Kč . Jaká almužna v eurech by to byla?. Strčte si to euro vy te kam a hodně hluboko .

 4. Kdo chce euro tahle vláda ať zalezou hodně hluboko pod zem a už nevylézají . Díky této vládě se dostane každý na samé dno. Fiala a spolek tupců odleťte hodně daleko a už se nevracejte . Pá pá.

 5. To je divný, když jsme léta měli deficit sotva čtvrtinu s toho co dnes, jsme nebyli připravení…
  A teď zadlužení jako prase to už jsme teda jako připravení?😵‍💫

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *