Evropa se sama odstřihla od zdrojů elektřiny a plynu. Pokud nebude foukat, přijde tuto zimu obří blackout a nebude čím topit, varuje Bloomberg. Podle ekonoma se připravme na nejhorší

Evropská unie sama sebe střílí do nohy a dostala se do extrémně složité situace, jak upozorňují analytici agentury Bloomberg.

Evropu čeká velmi tuh zima, když uměle vytvořená energetická krize odsoudila kontinent čekat na rozmary počasí,” uvádí Bloomberg ve své zprávě. “Země od Velké Británie po Německo čelí rostoucím cenám plynu a elektřiny a budou muset doufat, že v zimě bude panovat mírné počasí, aby se vůbec dostaly skrz topnou sezónu. Evropa má nedostatek plynu a uhlí a pokud nezafouká, může se naplnit nejhorší scénář: rozsáhlé blackouty, které si vynutí zastavení firem a továren.

Ekonom Lukáš Kovanda v takovém případě nekreslí zrovna příjemnou vizi. “Dodejme, že během závažného blackoutu nastává společenský rozklad, rabování atd. v řádu hodin,” uvádí Kovanda na svém Twitteru.

Nepříznivou situaci, v jaké Evropa do nadcházející zimy vstupuje, způsobilo hned několik faktorů. Předně jde o snahu Evropské unie přejít na zelené zdroje energie a příliš rychlé odstřihávání těch starých. Příliš drahé emisní povolenky způsobily, že se elektřinu nevyplatí vyrábět. Dále je tu celosvětová covidová krize, jež způsobila nedostatek plynu a rovněž rychlý růst cen elektřiny.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
78 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments