Evropě hrozí do roku 2060 extrémní změny. Za chvíli už to nebude pod kontrolou, varuje vědec

Evropě v příštích desetiletích hrozí závažné změny, které tento kontinent nepamatuje. Vědci z University of Arizona analyzovali vzorky sněhu z Grónska a pozorovali, jak se jeho vrstvy ukládaly za posledních více než tisíc let. Tímto způsobem zjistili, že pokud bude lidstvo produkovat skleníkové plyny v takovém množství jako dosud, výkyvy počasí v podobě extrémních záplav, tornád a vln horka se budou opakovat stále častěji.

Podle studie publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences by se měly extrémní jevy počasí projevovat v Evropě a Severní Americe stále častěji. Ke zlomu by mělo dojít v roce 2060, kdy by se situace mohla vymknout kontrole.

Změna klimatu totiž posouvá tryskové proudění vzduchu, takzvaný jetstream, v severním Atlantiku. Převládající západní větry pohánějí letadla nad touto oblastí na trase z USA do Evropy a zároveň sehrávají klíčovou úlohu v místních povětrnostních podmínkách. Ve skutečnosti ovlivňují 10 až 50 % změn ročních srážek a teplot ve východní části Severní Ameriky a západní Evropě.

Horka projevující se v létě v severozápadním Pacifiku a záplavy v Evropě jsou jen některými z příkladů, jak se mohou změny v proudění vzduchu manifestovat v počasí.

Foto: Shutterstock

Vědci na základě odběru vzorků na padesáti místech Grónska zjistili, že doposud byl vliv oteplování způsobeného lidmi na jetstream menší než přirozené odchylky v nedávné historii. Jejich projekce ale naznačuje, že skleníkové emise budou vytlačovat proudění na sever, což povede k významným změnám počasí v příštích desetiletích.

Přímé pozorování klimatu na většině míst Země netrvá více než několik desítek let. Takže jsme příliš nevěděli, jak nebo proč se tryskový proud mění v průběhu delšího časového období,” uvedl jeden z klimatických vědců podílejících se na studii, Matthew Osman. Víme však, že tyto odchylky mohou mít vážné důsledky, například záplavy a sucha. Podle Osmana budou při současném tempu produkce skleníkových plynů extrémní jevy počasí už v krátkém čase častější.

Vědci objevily historické důkazy o významných posunech proudění vzduchu unášeného na sever, který byl o několik let dříve více než o deset stupňů jižněji. “Výsledky studie jsou varováním. Vytlačení tryskového proudu mimo jeho přirozenou trasu by způsobilo velké problémy. Jeho konečná trajektorie je zatím stále do značné míry pod naší kontrolou, ale kdoví, dokdy,” uvedl Osman

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
49 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments