Vědci chtějí na Zem vrátit obra z doby ledové. Ekolog však varuje, že to bude mít tragické důsledky

Výsledkem jednoho z nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti by se mohl stát návrat mamutů na planetu Zemi. Podporovatelé této myšlenky doufají, že tito prehistoričtí tvorové se vrátí ve formě kříženců a předpokládají, že přispějí k řešení aktuálních ekologických problémů způsobených klimatickými změnami.

Vědecký projekt vede George Church z Harvardovy univerzity a rozhodně tak nejde o nějaký bláznivý výstřelek, ale zcela reálnou záležitost. Podle vědce bychom už za šest let mohli zažít triumfální zvířete obřího zvířete na naši planetu, ze které se vypařil přibližně před 10 000 roky. Tuto myšlenku podporuje společnost pro biologické vědy a genetiku Colossal, kterou reprezentuje podnikatel Ben Lamm. Firma už na projekt vyčlenila nemalých 15 milionů dolarů, tedy přibližně 320 milionů korun.

Slon křížený s mamutem

Výzkumníci jsou přesvědčeni o tom, že se jim podaří geneticky upravit slona asijského způsobem, že bude schopný přežít v drsných podmínkách arktické stepi, kde by mohl obnovit degradované prostředí a bojovat proti některým důsledkům klimatických změn.

Podle expertů by kříženec mamuta a slona mohl likvidovat stromy, čímž by podpořil zvětšování travnatých ploch, které udržují chladnou půdu. Cílem projektu tak není stoprocentní naklonování vyhynulého živočicha, což je s dnešními vědeckými poznatky takřka nemožné, ale získání určitého druhu s jeho vlastnostmi, což je o poznání lépe proveditelné.

Foto: Shutterstock

Chceme vytvořit slona odolného vůči chladu, který bude vypadat a chovat se jako mamut. Nikoliv proto, že bychom se snažili někoho ošálit. Důvodem je fakt, že chceme něco, co funkčně odpovídá mamutovi,” vysvětlil George Church.

Hybridní druh by dokázal přežít v teplotách minus 40 stupňů Celsia a podle genetika bude vykonávat veškeré činnosti, které jsou běžné pro mamuty.

A jak toho docílit? K vytvoření hybridu slona a mamuta potřebují vědci nejprve sekvenovat genom mamuta srstnatého ze zachovalého exempláře získaného ze zamrzlého permafrostu. Následně ho porovnají s genomem asijských slonů, aby identifikovali ty části DNA? které kódují mamutí adaptaci na chladné podnebí, jako jsou chlupy, tukové vrstvy a krev odolná vůči chladu. Tento genetický materiál by pak přidali do kmenových buněk slona pomocí technologie CRISPR-Cas9 a implementovali do vajíček, které budou stimulovány do embrya a donošeny v náhradní matce slona.

Může to mít nečekané důsledky, varuje vědec

O praktické stránce, stejně jako o etice návratu vyhynutých druhů se v odborných kruzích diskutuje už desítky let. Někteří experti si přitom nejsou jistí, zda je právě vytváření hybridů slonů a mamutů tím nejšťastnějším způsobem, jak obnovit arktickou tundru. “Realizace geoinženýrství v arktickém prostředí mamuty není pravděpodobná. Rozsah, v jakém by tento experiment musel být proveden, je obrovský. Hovoříme tu o stovkách tisíc mamutů, jejichž gravidita trvá 22 měsíců a 30 let zabere, než vyrostou,” uvedla evoluční bioložka Victoria Herridgeová z Přírodovědeckého muzea v Londýně.

Foto: Shutterstock

Také ekolog Gareth Phoenix je vůči projektu skeptický a připomněl, že ačkoliv k zastavení změny klimatu potřebujeme různé přístupy, je třeba iniciovat řešení, která jsou zodpovědná, abychom se vyhnuli vážným důsledkům. Podle něj by tito živočichové byli pro Arktidu obrovskou výzvou. Nacházejí se zde totiž nejrůznější ekosystémy, které by byly rázem v ohrožení.

Ekolog poukazuje na nebezpečí, které může vzniknout po implementaci hybridu slona a mamuta do rovnováhy koloběhu tohoto systému. Následky mohou být skutečně neočekávané. “O lesnatých arktických oblastech víme, že stromy a mech jsou důležité pro ochranu permafrostu. Takže jejich odstranění je poslední věc, kterou potřebujeme udělat,” uvedl Gareth Phoenix.

Foto: Shutterstock, zdroje: Business Wire, National Geographic

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments