Experti to řekli bez obalu. Dosažení kolektivní imunity proti koronaviru je nemožné i s očkováním, některá opatření zůstanou už napořád

Vakcíny proti koronaviru jsou stále vnímány jako obrovské vítězství vědy. Poprvé v historii se podařilo očkovací látky proti nebezpečnému viru vyvinout tak rychle, v podstatě za pouhý jeden rok. To sice v mnohých budí určité podezření, zda se neobešly bezpečnostní postupy, ale odborníci ujišťují, že to bylo dáno především semknutím celého světového společenství s jediným cílem. Navíc při klinických testech hrály do karet okolnosti. Vzhledem ke stále trvající epidemii bylo možné vakcíny rychle otestovat a zjistit jejich skutečnou účinnost.

Experti hovořili o tom, že získání kolektivní imunity je s vakcínami jen otázkou času. Někteří dokonce tvrdili, že už letos by se nemoc covid-19 mohla stát minulostí. Postupem času však optimismus přeci jen vychladal. Pro dosažení kolektivní imunity by bylo nutné proočkovat 75 až 80 % populace, a to tak, aby u nich vakcína ve stejnou dobu skutečně fungovala. Podle Scotta Gottlieba, který pracoval jako komisař pro správu léčiv (FDA) však lidstvo této kolektivní imunity nedosáhne.

Podle něj se nedostaneme do takového stavu, jako se to povedlo třeba s neštovicemi, kdy po očkování a následné kolektivní imunitě prostě zmizí. “Koronavirus tu bude nadále obíhat, byť v menší míře,” uvedl Gottlieb. Svou roli v tom budou hrát i mutace viru, které se objevily v podstatě ještě předtím, než se začalo s očkováním a budou se objevovat další. Ty budou vůči očkování zřejmě ještě odolnější. Společnosti jako Pfizer či Moderna jsou sice schopny vakcíny upravit, aby fungovaly i na další varianty viru, jenže budou vždy o pár kroků pozadu. “Doufejme, že budeme i nadále očkovat zranitelnou populaci, abychom ji uchránili před hospitalizací a těžkým průběhem či smrtí. Covid se ale bude šířit dál,” řekl Gottlieb.

Ten přitom není jediným, kdo takový názor zastává. Podle předpovědi Institutu pro metriky a hodnocení zdraví při Washingtonské univerzitě (IHME) není pravděpodobné, že na celém světě bude současně dostatek očkovaných účinnou vakcínou, aby koronavirus zcela zmizel. “Máme vážné obavy, že s rozšířením nových variant viru může být dosažení kolektivní imunity, jež je nutné pro ukončení pandemie, těžké, ne-li nemožné,” uvedl ředitel IHME Christopher Murray. Kromě nových mutací bude hrát roli i to, že řada lidí očkování odmítne.

Podle Christophera Murraye by se lidé měli smířit s možností, že tu koronavirus bude už navždy. “Důležité je naočkovat co nejvíce lidí a připravit se na dlouhodobou změnu chování. Je pravděpodobné, že nošení roušek a další opatření, zejména v zimě, se stanou součástí našich životů,” uvedl ředitel IHME. “Lidé budou muset pokrčovat v preventivních opatřeních, i když budou očkováni, a to z důvodu rizika, které představují nové mutace.” Další zlepšení by postupně měly přinést vyvíjené léky, které zajistí, aby se na covid-19 v takové míře neumíralo.

Foto: Shutterstock

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *