Psí plemena, která si čeští chovatelé pořizují nejčastěji

Češi mají psy hodně rádi, dokonce si často pořizují i více než jednoho psího kamaráda. Která plemena jsou v Česku nejoblíbenější? Podívejme se na to.

Náš seznam vychází z oficiálních dat seriózních chovatelů. Českomoravská kynologická unie ve své plemenné knize eviduje štěňata narozená v každé chovné stanici u nás. Z toho se dá odvodit, o jaká plemena je v současné době největší zájem. Data z množíren nebo pejsků, kteří nemají svůj rodokmen, se neevidují.

Jezevčík

Oblíbencem českých domácností je také jezevčík. Má dlouhé tělo a krátké nohy, může být krátkosrstý, dlouhosrstý i drsnosrstý a jsou 3 velikosti. Byl vyšlechtěn pro lov v norách, ale nevyužívá se jen v myslivosti. I když je trošku tvrdohlavý, nudit se s ním nebudete. Dneska je z něj především vitální a příjemný psí společník.

Německý ovčák

Německý ovčák neboli vlčák stále vede. Je to středně velké plemeno, má černohnědé zbarvení, vyniká svou inteligencí, věrností a vyrovnaností. Je to bystrý hlídač, vhodný společník i pro rodiny s dětmi a jinými zvířaty. Potřebuje výchovu a základní výcvik. Je to však velmi učenlivý a všestranný psí přítel.

Foto: Shutterstock

Jorkšírský teriér

Jorkšírský teriér vypadá a chová se jako štěně po většinu života. Drobný psík je vhodný do bytu. Původně byl vyšlechtěn pro lov hlodavců. Díky tomu je ostražitý, rázný, energický, hlasitě štěká, je oddaný, veselý a hravý. Má dlouhou, jemnou srst, prakticky nelíná, ale srst vyžaduje péči, proto jej majitelé často stříhají nakrátko.

Čivava

Čivava je sice staré plemeno, ale u nás je hitem až v posledních letech. Miniaturní psík je v dlouhosrsté i krátkosrsté variantě, je ostražitý, odvážný a neustále slyšíte jeho štěkot, což může někomu vadit. Hodí se do malých městských bytů, ale přesto nemůže celý den jen ležet na gauči a vyžaduje častější procházky.

Labradorský retrívr

Labradorští retrívři jsou ve třech barvách. Původně lovecký pes pomáhal rybářům lovit ryby a lovcům kachny, proto miluje vodu a výborně plave. Je velmi milý, přátelský, oddaný, učenlivý, hravý, bystrý, miluje vycházky a aportování. Je vhodný do rodin s dětmi, pro canisterapii i jako vodicí pes k nevidomým.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments