V České republice se naplno rozběhla debata o tom, zda by neměly být uznávány naměřené protilátky proti covidu jako ekvivalent očkování, negativního testu či prodělané nemoci. Řada expertů už se vyslovila v tomto duchu.
Podle epidemiologa Romana Prymuly by kontrola protilátek dávala smysl. Pro CNN Prima News řekl, že lidé s hodnotou protilátek kolem 200 jednotek mají v zásadě stejnou ochranu jako ti, kdo prošli očkováním. “Lidé s takovou hladinou budou považováni za imunní a nemuseli by se očkovat,” řekl Prymula, který však už nemá na ministerstvu zdravotnictví žádnou funkci a vystupuje pouze coby nezávislý odborník.
Podobně to přitom vidí také další, hojně citovaní experti na koronavirovou epidemii, ať už je to Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity v Brně či renomovaný vakcinolog Jiří Beran.
Tento pohled zastává také Nejvyšší správní soud, který na konci června rozhodl, že ministerstvo zdravotnictví diskriminovalo lidi s naměřenými protilátkami, když je odmítlo uznat jako ekvivalent očkování či negativního testu. Ministerstvo zdravotnictví se však rozsudek rozhodlo ignorovat a nebere ho v úvahu ani při vydávání nových nařízení.
Na ministerstvu zdravotnictví má danou věc v gesci náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková. Ta striktně odmítá, aby bylo s naměřenými protilátkami jakkoliv pracováno. Ať už coby s propustkou do restaurací, nebo jako důvodem pro oddálení očkování.
“Jako odborník a imunolog, který se zabývá dlouhá léta imunitou, si myslím, že rozhodně není dostatek důkazů pro to, aby se protilátky mohly používat jako důkaz bezinfekčnosti,” uvedla Vašáková pro server idnes.cz. “Protilátky samotné během doby klesají, u někoho rychle a u někoho pomalu. A jsou jenom jedním z parametrů a rysů imunitní odpovědi. Každý totiž reaguje úplně jinak.“
Podle Vašákové je problém především v tom, že v současné době nikdo příliš neví, zda protilátky poskytují skutečnou ochranu. Udává příklad, kdy někdo po covidu může mít nulovou hodnotu protilátek, ale přesto bude vůči nemoci chráněn díky buněčné imunitě.
Martina Vašáková říká, že nepřipadá v úvahu, aby naměřené protilátky byly postaveny na roveň očkování a testování, protože aktuálně neexistuje jediný důkaz, na základě kterého by takto bylo možné rozhodnout.
Na druhé straně, některé země protilátky uznávají. Je mezi nimi například sousední Rakousko.
Foto: Shutterstock